Šest korisnih savjeta kada nastupi burnout. Kako sebe staviti na prvo mjesto?

novilist - prije 4 dana - link

Posao danas zahtijeva ponekad nenormalan tempo, kada radimo jednostavno – previše. Koliko se puta mnogi uhvate u izgovaranju one dobre poznate “Ma nema tih para…”, no opet se uhvatimo u situaciji da trpimo veliki stres na kojem danak trpi naše tijelo, um i zdravlje.

Takozvani burnout čest je sindrom prekomjernog rada, a bez obzira na to koji mu je uzrok, možete ga preduhitriti bez da vaš posao pati, te da sebe i svoju dobrobit stavite na prvo mjesto.

1. Odlučite da vam zdravlje bude prioritet

Ako ste već primijetili da vam tijelo šalje signale da je umorno i jednostavno premoreno, vrijeme je da prestanete ignorirati te znakove. Razvoj kojekakve bolesti već je uznapredovala faza koju će biti dugotrajnije i zahtijevnije riješiti nego u startu eliminirati ili smanjiti njen uzrok.

Usporite i odmorite se. Nema drugog načina. Ta odluka mora doći od strane vas samih.

Zdravlje je nešto najdragocjenije što imamo, a ako vam tijelo šalje određene signale da mu je potrebno odmora, shvatite to kao podsjetnik da napravite neke promjene u svom životu i svoje zdravlje stavite na prvo mjesto, bez uzimanja istog zdravo za gotovo.

2. Napravite mjesta za odmor

Govoreći o odmoru i punjenju baterija, ako možete, uzmite pravi odmor i pružite tijelu i umu pauzu od posla i udaljite se od stvari koje vas iscrpljuju. Ako to niste u mogućnosti u cjelosti napraviti, počnite s malim stvarima, poput tih da odbijete ići na društvene događaje koji vas umaraju, a stvari na poslu koje lako može netko umjesto vas obaviti, nastojte dogovorom preraspodijeliti kako biste si dali prostora za odmor.

3. Presložite prioritete

Ako ste došli do faze burnouta, lako je moguće da su razlog tomu jedan od dva razloga: ili ste radoholičar, ili vam je u fokusu i kao primarni prioritet financijska dobit.

Sad, naravno da vas nitko zbog toga neće osuđivati, ali ako zaradu cijenite i prioritizirate više od vlastitog zdravlja, moramo vam reći da je to jednostavno neodrživo. Preispitajte sami sebe što vas je dovelo u ovu točku kako biste bili načistu s uzrokom problema pomoću kojeg ćete se moći uhvatiti u koštac s istim.

4. Potražite pomoć

Traženje pomoći kada ste u problemu nije znak slabosti, već upravo suprotno. Ako ste dosegli točku kada vam je postalo preteško nositi se sa problemima samostalno, potražite pomoć, bilo od partnera/ice, prijatelja, obitelji ili pak terapeuta.

Ne živite sami, tako da ne morate ići kroz život niti rješavati sve sami, a nitko vam ne može pružiti pomoć ako vi to sami ne zatražite!

5. Redovito se bavite tjelovježbom

Kod ovakvih tema uvijek se nekako pronađe pasus koji slavi tjelovježbu, što nije bez razloga!

Zdravstvene dobrobiti tjelovježbe su nebrojene, ali kada ste u fazi burnouta, vrlo vjerojatno će vam postati utočište i način da tijelu povratite snagu i energiju.

Ne morate visiti satima u teretani; dovoljna je lagana šetnja, jutarnje istezanje, vikend planinarenje, joga u dnevnom boravku – štogod vam drago, a pokrenuti će vas, pomoći će vam u nošenju sa burnoutom.

6. Ne zaboravite na smijeh

Kada ste u fazi burnouta, jasna je stvar da je i funkcioniranje težak zadatak i ništa vam se vjerojatno neće činiti tako smiješno. Ali smijeh je iznimno važna stvar! Uvijek napravite mjesta za smijeh od srca koji vašem tijelu može donijeti samo dobro.

Pogledajte komediju ili stand up, pozovite prijatelje na druženje i jednostavno se smijte!

Objava Šest korisnih savjeta kada nastupi burnout. Kako sebe staviti na prvo mjesto? pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Feelgood (77)Life (533)posao (78)rad (8)savjeti (29)