Roj ukrajinskih pomorskih dronova potopio rusku korvetu, objavljena dramatična snimka

novilist - prije 3 mjeseca - link

Dramatični video koju je objavila ukrajinska vojna obavještajna agencija GUR prikazuje nekoliko njihovih pomorskih dronova (USV) kako udaraju i potapaju rusku raketnu korvetu Ivanovets klase Tarantul-III. Napad se dogodio u srijedu navečer po lokalnom vremenu na Crnom moru u blizini jezera Donuzlav u zapadnom Krimu, objavio je GUR na svom Telegram kanalu.

Video prikazuje koordinirani i složeni napad površinskih plovila bez posade MAGURA V5 kojima upravljaju operateri GUR-ove jedinice dronova Grupa 13, objasnio je šef GUR-a general pukovnik Kirilo Budanov za The War Zone.

“U tijeku posebnih (aktivnih) mjera u razdoblju od 31. siječnja do 1. veljače, odjel je planirao i proveo uništavanje ‘Ivanovca’ u napadu izvedenom na jezeru Donuzlav”, izjavio je Budanov.

Što se vidi na dramatičnom videu?

Dodao je: “Prilikom uništavanja navedenog broda izvršeno je šest izravnih pogodaka plovilima MAGURA V5 u trup broda. Uslijed oštećenja brod se prevrnuo krmom i potonuo. Prema preliminarnim podacima, akcija potrage i spašavanja koju je proveo neprijatelj nije bila uspješna.”

Objavljeni video prikazuje tri USV-a MAGURA V5 kako udaraju u rusku korvetu. Prvi se vidi kako se približava Ivanovcu s desne strane. USV zatim oštro skreće ulijevo i napreduje prema krmi Ivanovca. Vidljiv je bljesak dok USV eksplodira pri udaru.

Gatling ga nije pogodio

Potom u vidokrug dolazi drugi USV, jureći prema pogođenom brodu u cik-cak obrasu, dok izbjegava hice iz 30-milimetarskog šestocijevnog automatskog topa AK-630M, koji inače na ranije sovjetskim, pa ruskim ratnim brodovima služi za blisku protuzračnu obranu.

Ovaj očajnički pokušaj pokazao se neuspješnim – i taj USV pogodio je Ivanovets u krmu.

Još jedan USV pogađa Ivanovets oko sredine broda s lijeve strane, i to točno na mjesto gdje je drugi USV ranije već napravio veliku štetu.

Videozapis završava kadrovima ruske raketne korvete koja tone.

Napad se dogodio više od 130 milja od najbliže ukrajinske luke, iako je moguće da su USV-ovi mogli biti lansirani s matičnog broda dalje u Crnom moru. Budanov je odbio navesti točku lansiranja USV-a.

Rusi potvrdili potonuće

Iako se rusko Ministarstvo obrane nije pozabavilo potonućem, nekoliko ruskih Telegram kanala potvrdilo je da se Ivanovets na dnu Crnog mora pridružio krstarici Moskva.

“MRK Ivanovets je potonuo dok je odbijao noćni napad ukrajinskih oružanih snaga na Sevastopolj”, napisao je ruski Telegram kanal VoenkorKotenok.

“Brod je primio tri pogotka mornaričkih dronova. Posada se do posljednjeg borila da održi brod na površini.”

Umirovljeni časnik ruske mornarice koji se koristi twitterom @Capt_Navy potvrdio je to za The War Zone.

“Da, raketna korveta je potonula”, rekao je.

Što je MAGURA V5?

​Proizvod ukrajinskog državnog poduzeća “SpetsTechnoExport,” MAGURA V5 je USV dugačak 5,5 metara s dometom od 450 nautičkih milja, brzinom krstarenja od 22 čvora i najvišom brzinom od 42 čvora zahvaljujući vodenom mlaznom pogonu i posebno dizajniranom trupu, prema ukrajinskom medijskom izdanju Militarnyi.

Ima nosivost od 320 kilograma, s visinom iznad vodene linije od samo pola metra, a s operaterom na obali komunikacija se obavlja putem mesh radija sa zračnim repetitorom i/ili satelitskom vezom.

GUR je već uspješno koristio dronove MAGURA V5 u napadima na rusku crnomorsku flotu. U napadu izvedenom 10. studenog 2023. godine uništili su dva desantna broda usidrena u bazi crnomorske flote u Chornomorsku, na zapadu Krima. GUR je objavio video i tog napada.

Javno nije poznato kada je MAGURA V5 prvi put korištena u borbi, ali je prvi put predstavljena javnosti na Međunarodnom sajmu obrambene industrije (IDEF) u Turskoj u srpnju, navodi Militanaryi.

Također u srpnju, izvješće CNN-a o ukrajinskom USV programu uključivalo je video koji prikazuje MAGURA V5. Iako CNN ne imenuje USV, to je isti USV prikazan na slikama koje je ranije objavio ruski Telegram, ali postoje neke razlike u pogledu konfiguracije podkomponenti.

Nekoliko tjedana kasnije, Rusi su objavili fotografije i poručili da su zarobili V5, što je drugi put da se Rusija dokopala nekog ukrajinskog USV-a.

The War Zone je još u rujnu 2022. izvijestio da je rana verzija ukrajinskog USV-a pronađena nasukana u Sevastopolju. Bio je to prvi put da smo ikada vidjeli ukrajinski USV i samo mjesec dana kasnije Ukrajina je pokrenula svoju kampanju dronovima protiv ruske crnomorske flote, počevši s masovnim napadima na Sevastopolj.

Kakav je brod Ivanovets?

56 metara dug Ivanovets pušten je u službu 30. prosinca 1989., a svoje sadašnje ime dobio je 29. listopada 1998., prema poluslužbenoj web stranici Crnomorske flote. Ima najveću brzinu do 41 čvora i do 45 članova posade.

Dana 21. srpnja 2023. godine, Ivanovets je “izveo živo gađanje protubrodskim krstarećim projektilima na brod metu” tijekom borbene obuke u sjeverozapadnom dijelu Crnog mora, objavilo je rusko Ministarstvo obrane na svom Telegram kanalu u to vrijeme.

Kako je tada izvijestio The War Zone, Ivanovets je navodno ispalio nadzvučne protubrodske projektile P-270 Moskit, čije je NATO-ovo ime SS-N-22 Sunburn. Ovi protubrodski krstareći projektili mogu nositi konvencionalne i nuklearne bojeve glave, a sposobni su letjeti brzinom tri puta većom od zvuka, s dometom od oko 120 kilometara.

Prema ukrajinskom Telegram kanalu OperativnoZSU, kao brod meta Rusima je tom prilikom poslužila korveta Ternopi, nekoć ukrajinski ratni brod, koji je Rusija zarobila tijekom ilegalne aneksije Krima 2014. godine.

Rusko ministarstvo obrane tada je objavilo video na kojem se vidi kako su rakete ispaljene, a brod meta eksplodirao. Cilj je uništen, prema ruskom Ministarstvu obrane.

Napad na Ivanovets dio je asimetrične kampanje Ukrajine protiv crnomorske mornarice, a šef GUR-a Budanov obećao je u razgovoru za The War Zone da ovo neće biti posljednji takav napad na ruski ratni brod.

“Spremite se”, njegova je poruka Moskvi.

Objava Roj ukrajinskih pomorskih dronova potopio rusku korvetu, objavljena dramatična snimka pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Novosti (621)rat u Ukrajini (175)Svijet (885)ukrajina (266)