Rijeka nije bila najbolja na Drosini, ali Željko Sopić vuče dobitne poteze

novilist - prije 2 tjedna - link

RIJEKA Očekivano puno emocija donio je najnoviji Derbi della Učka u kojem je Rijeka nabujala u drugom poluvremenu i uzela sve što je mogla. Slavilo se ispod južne tribine Drosine pune kao šipak ljubitelja bijele boje, slavilo se na povratku kroz »ipsilon«, slavilo se po dolasku na Kvarner… Željko Sopić bio je pak polovično zadovoljan ili vješto skriva emocije. No, bio je realan u ocjeni utakmice koja je puno više značila njegovoj momčadi nego Zeleno-žutima koji su tražili iskupljenje za neke ranije posrtaje.

»Nismo bili dobri«, ustvrdio je znakovito trener Rijeke, misleći poglavito na prvo poluvrijeme kad je to bila »Rijeka stajaćica«, koju je kvalitetom puno siromašniji, ali »nabrijaniji« protivnik, dobrim dijelom podredio svojoj igri. U nastavku se sve bitno promijenilo, prvo sa zamjenama, a potom i sa svježinom Obregona i Grgića koja je Riječanima dala krila pa je pobjeda na kraju mogla biti i uvjerljivija. Pohvalna samokritika trenera i prava reakcija igrača s klupe.

Riječani su do pobjede došli puno teže od očekivanog, Paolo Tramezzani očito stvara model čvrste »talijanske« momčadi, no u konačnici, najvažniji su bodovi i sasvim je jasno da će Rijekina igra do kraja prvenstva biti isključivo u službi rezultata. Svaka pobjeda uoči velikog okršaja s Dinamom na Rujevici 5. svibnja ima svoju težinu, mogući remi ili poraz dviju momčadi koje priželjkuju kiks svojega protivnika mogao bi biti veliki krivi korak u borbi za naslov. Toga su itekako svjesni u oba tabora.

Impresivan niz

Sutrašnji izborni dan u kojem će Rijeka odigrati revijalni ogled s Dragom, a Dinamo zaostalu utakmicu s Varaždinom, dovest će ljestvicu u realne okvire. Očekivanja onih koji prate nogometna nadmetanja na travnjacima HNL-a vezana su uz pobjedu Modrih, što bi ih približilo na samo dva koraka iza Riječana uoči još dva kola pred veliki šlager i utakmicu sezone. Nema sumnje da će i Varaždinci imati što reći u tom ogledu nakon što su u onom zadnjem poprilično namučili Dinamo koji je do pobjede došao golom Petkovića s »kreča«, a Dabro promašio najstrožu kaznu (81’) uz sjajne obrane Nevistića.

No, Riječani su, već po običaju, okrenuti sebi ne mareći previše što se događa u modrom »dvorištu«, prije međusobnog sudara čeka ih domaća utakmica s Goricom pa teško gostovanje kod Lokomotive. U isto vrijeme, Dinamo također mora u goste kod Lokosa, ali i u Varaždin. Pa na Rujevicu…

Manje-više očekivano, završnica lige pretvorila se u nadmetanje dvaju najboljih klubova zadnjih desetak godina, Rijeka se vratila nakon dvije sezone s osvojenim četvrtim mjestima i bez trofeja, a Dinamo se nakon turbulentne i dosta loše sezone digao i opet došao u situaciju da može biti jako dobra uspije li nadmudriti Sopića i društvo. I jedni i drugi imaju svoje adute, Dinamo ima još uvijek najkvalitetniju i najskuplju momčad lige, čak duplo vredniju od Bijelih, no Rijeka se ovoga proljeća izborila za neke standarde koji mogu biti itekakva prednost u tjednima velikih odluka. Bijeli su dobili 12 od zadnjih 13 ligaških utakmica, izgubili su jedino od Dinama u Maksimiru (0:1), a zanimljivo, niti jedan gol ovoga proljeća nisu dobili na Rujevici. Impresivan niz…

Psihološka prednost

Ostanu li dva riječka boda prednost uoči 5. svibnja, to će, u najmanju ruku, biti psihološka prednost Riječana jer Dinamo mora juriti pobjedu i imat će veći imperativ. Riječanima nikako u završnici pak neće odgovarati jednak broj bodova jer su Modri bili rezultatski bolji u međusobnim ogledima, dvaput pobijedivši uz jedan remi. No, nakon toga ništa ne mora u konačnici biti odlučeno jer obje momčadi još čekaju susreti s Osijekom, Bijele u dva vezana gostovanja, uz ono kod Varaždina.

Rijeka nije bila najbolja na Drosini, nije bila onako ubojita i lepršava, ali je, kao i u brojnim ranijim susretima, bila izuzetno pragmatična. U prvom poluvremenu nije imala niti jedan opasan udarac na gol, da bi zatim solo dionica i asistencija Pjace te pogodak Fruka prelomili susret pred kraj poluvremena. A onda je Sopić učinio ključne poteze, izvadio je iz igre Jankovića i Marića te ih zamijenio Hodžom i Obregonom, vidjevši da njegova momčad u dobrom dijelu ne može parirati Zeleno-žutima u duel igri. Sopiću se ovoga proljeća nikako ne može osporiti istančan osjećaj za trenutak i reakciju kad momčad na travnjaku ne izgleda dobro.

Rijekin trener vuče prave poteze koji onda vuku i izvlače Rijeku i kad ne ide najbolje. Do te mjere da je momčad u nastavku susreta potpuno limitirala domaćine i opet izvukla ono najbolje iz »jokera« Gode, još jednog igrača kojem golovi nisu u opisu radnog mjesta, ali nagrađuju njegovu upornost. Godin pečat psihološki je slomio Istru, jednako kao i riječka obrana, koja je opet odigrala puno bolje od napada. Goda je u završnici sjajno dodao za Obregona, ali Kolumbijac je promašio »zicer«. I »izbio« Godi iz statistike uz gol još jednu asistenciju.

Objava Rijeka nije bila najbolja na Drosini, ali Željko Sopić vuče dobitne poteze pojavila se prvi puta na Novi list.