Razvodi se nakon 30 godina braka, a nikad nije radila: Traži način da joj netko drugi plati račune

dnevno - prije 1 mjesec - link

Razvod braka i izvanbračne zajednice ne mora značiti i prestanak financijskih obveza prema bivšem partneru. Naime, postoje brojni slučajevi da je bračni partner iz ovoga ili onoga razloga morao prestati raditi za vrijeme bračne veze i ne može odmah naći posao. Često su to žene koje prestanu raditi nakon rođenja djeteta. Neke se nikad ne vrate na posao i provedu desetljeća brinući se o djeci i kući.

O jednom takvom primjeru nedavno smo mogli čitati na društvenim mrežama. Žena koja je htjela ostati anonimna provela je više od 30 godina brinući se za djecu i kuću. U braku je rođeno troje djece koja su sad punoljetna.

“Podnijela sam tužbu za rastavu braka i uzdržavanje. Kućanica sam, nikad nisam bila zaposlena. Što mogu očekivati od tužbe”, bilo je pitanje koje je postavila na jednom portalu.

 

Foto: Unsplash

Briga za dom i obitelj

Slučajevi poput ovoga nisu rijetki. Iako su kućanice uglavnom žene, u današnje doba nije rijetkost da su muževi ti koji ostanu doma i brinu se za djecu, dok su žene zaposlene. Sve ovisi o tome koja odluka ima više financijskog smisla. Na posao se obično vraća partner koji više zarađuje, dok onaj čija je plaća manja obično ostaje doma brinuti se za djecu i obitelj.

Malo tko u trenutku vjenčanja razmišlja o razvodu, isto tako kao što malo tko pri otkazu razmišlja da bi jednog dana mogao ostati sam i bez druge osobe koja plaća račune. U takvim slučajevima na snagu stupa Obiteljski zakon koji točno propisuje pod kakvim uvjetima bračni drug može tražiti uzdržavanje nakon raskida bračne zajednice.

Obiteljski zakon navodi da bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svojeg bračnog druga ako ovaj za to ima dovoljno sredstava i mogućnosti. Kod određivanja uzdržavanja za bračnog druga, sud posebno treba uzeti u obzir ostvarivanje skrbi o djeci te podjelu obiteljskih obveza za trajanja braka.

 

Foto: Unsplash

Jednokratna isplata

Uzdržavanje za bračne drugove se u pravilu određuje u redovitim mjesečnim obrocima i unaprijed, ali sud može na zahtjev jednoga ili obaju bračnih drugova odrediti jednokratnu isplatu iznosa za uzdržavanje uzimajući u obzir okolnosti slučaja.

Važno je napomenuti da bračni drug može podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti. Iznimno, ako u parnici za razvod ili poništenje braka nije postavljen zahtjev za uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka ako su pretpostavke za uzdržavanje postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

Dok u nekim europskim zemljama obveza uzdržavanja može trajati pet ili 10 godina, u Hrvatskoj obveza uzdržavanja bračnog druga može trajati do godine dana, ovisno o trajanju braka i o mogućnosti da tužitelj u dogledno vrijeme na drugi način osigura sredstva za život.

Foto: Vladimir Dugandzic/CROPIX

Prestanak prava na uzdržavanje

Sud u opravdanim slučajevima može produljiti obvezu uzdržavanja. Tužba za produljenje obveze uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno. U isto vrijeme, sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje ili donijeti odluku o prestanku obveze uzdržavanja bračnog druga ako bi uzdržavanje predstavljalo, odnosno predstavlja očitu nepravdu za drugog bračnog druga koji bi trebao plaćati, odnosno plaća uzdržavanje.

Je li se bolje vjenčati ili živjeti u divljem braku? Odvjetnik ima savjet: ‘Ovo bih svima preporučio’

Pravo na uzdržavanje prestaje na dan kad bivši bračni drug koji to pravo koristi sklopi novi brak ili kad taj bračni drug zasnuje izvanbračnu ili istospolnu zajednicu, odnosno kad postane nedostojan toga prava ili kad prestanu postojati pretpostavke na temelju kojih je uzdržavanje određeno.

Bračni drug koji je snosio troškove uzdržavanja bivšeg bračnog druga i nakon prestanka obveza uzdržavanja, odnosno nakon njezina smanjenja, ima pravo na povrat vrijednosti danoga uzdržavanja i za vrijeme prije podnošenja tužbe kojom je tražio da se utvrdi prestanak obveze uzdržavanja ili da se ta obveza smanji.

Objava Razvodi se nakon 30 godina braka, a nikad nije radila: Traži način da joj netko drugi plati račune pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (488)razvod (7)