Radićeve pristaše osnivaju stranku i prelaze u oporbu: ‘Nema podrške vladi u kojoj sjede i ti banditi…’

novilist - prije 4 sata - link

Je li moguće da je Ivan Penava prije mjesec dana, kada je iznenadno odlučio sazvati izborni sabor, procijenio da će njegovi poraženi protivnici u Domovinskom pokretu ostati mirni i lojalni stranci?

Malo je to vjerojatno, on je dovoljno dugo u politici da je morao znati da će uslijediti raskol. Jedino je eventualno smatrao da osipanje Domovinskog pokreta ipak neće biti tako velikih razmjera i da je stoga politički oportuno organizirati unutarstranačke izbore u kojima bi eliminirao nekolicinu neistomišljenika, primarno svog zamjenika Marija Radića. No, dogodilo se to da je, čini se, u subotu DP zapao u tešku krizu, da slijedi masovniji odlazak članstva i da će Penavina pobjeda uroditi čak i smanjenjem većine na koju se u Saboru oslanja Vlada Andreja Plenkovića. Naime, dva, a uskoro, po svemu sudeći, i tri zastupnika izabrana na listi Domovinskog pokreta prestat će podržavati Vladu, dakle premijer bi, ni kriv ni dužan, mogao trpjeti ozbiljne političke posljedice kaotičnog stanja u redovima svog glavnog koalicijskog partnera.

Zabrinut za budućnost

Nakon što je Penava širio zadovoljstvo u prvim izjavama po završetku javnog glasovanja temeljem kojeg je on ostao predsjednik stranke, u pismu kojim se nešto kasnije obratio svim članovima već dominira njegova zabrinutost za budućnost Domovinskog pokreta. »Sve vas skupa molim da se suzdržite svađa, međusobnih prozivki i teških riječi na društvenim mrežama. Nemojmo dopustiti da se pred očima cijele nacije tako rasprodaje teško stvoreni ugled Domovinskog pokreta i da naši politički protivnici likuju«, napisao je Penava. Apelirao je na stranačke kolege da – ostanu.

– Od današnjeg dana postaje nebitno tko je koga podržavao na unutarstranačkim izborima, a jedino je bitno kako zajedno možemo naš Domovinski pokret učiniti još jačim. Nitko razuman neće prihvatiti taktiku spaljene zemlje niti će odlaziti iz pobjedničke priče u nekakvu avanturu na margine političkog spektra, pokušava predsjednik Domovinskog pokreta uvjeriti članstvo da bi napuštanje stranke koja pripada vladajućoj većini bilo neracionalno političko ponašanje. Međutim, dosta toga ukazuje na to da se odvija upravo ono što Penava ne bi htio. Domovinski pokret je izgubio jedinog zastupnika u Europskom parlamentu, budući da je Stephen Bartulica prestao biti član stranke, a otpadaju mu i zastupnici u Saboru. Na nedavnim parlamentarnim izborima lista predvođena DP-om osvojila je 14 mandata. Do subote je Klub DP-a imao 11 zastupnika, a već jučer dva manje jer su otišli Igor Peternel i Krešimir Čabaj, koji u Saboru mijenja Radića. Krajem studenog će se u Sabor moći vratiti Damir Biloglav, koji je po konstituiranju Sabora zamrznuo svoj mandat, i očekuje se da Domovinski pokret tada padne na svega osam zastupnika.

Peternel nam je rekao da će njih trojica formirati zaseban klub.

Gotova priča

– Domovinski pokret je u 24 sata napustilo skoro čitavo članstvo. To je gotova priča, osnovat ćemo novu stranku i klub. Ja više nisam predsjednik kluba, zasad sam nezavisan zastupnik isključivo odgovoran biračima. U Saboru ću glasovati po vlastitoj savjesti, a jasno je da ne mogu podržavati Vladu u kojoj sjede Josip Dabro i Ante Šušnjar, članovi bande koja nam je ukrala stranku. Njih dvojica su sudjelovali u subotu u odbijanju da se stavi na glasanje amandman na Poslovnik da se provede tajno glasanje o svim kandidatima, kako bi se izaslanike zaštitilo od pritiska. Kako bih mogao i dalje biti u saborskoj većini s Dabrom i Šušnjarom? Ne dolazi u obzir, hvala lijepa, kazao nam je Peternel. On ironično ističe da bi bivše zastupnike DP-a u koaliciji sada moglo zamijeniti troje SDSS-ovaca. Peternel je uvjeren da Plenković, što je logično, nema veze s nečim što je dovelo do ugrožavanja većine u Saboru.

– Premijer nije imao nikakav interes u raskolu u Domovinskom pokretu. No, ponavljam, mi ne možemo nastaviti podupirati Vladu u kojoj su ti ministri. Ima još jedna stvar, Plenković stalno govori o Vladi kontinuiteta, mi smo na izborima biračima obećali diskontinuitet, zaključuje Peternel.

Radić je novinarima u Osijeku potvrdio da se kreće u formiranje stranke.

– Jučer sam se, kao i većina članova, ispisao iz stranke. Mislim da sam već dobio preko tisuću poruka, ispisnica. U zagrebačkoj Gradskoj skupštini DP je imao klub vijećnika, ali svi su istupili iz stranke, također i u osječko-baranjskoj Županijskoj skupštini. Izlaze i cijele stranačke organizacije. Vidjet ćemo koliko ovi drugi znaju s tim upravljati, a mi ćemo napraviti novi projekt. Kako će se zvati i na koji način će funkcionirati, vidjet ćemo kad se okupimo svi zajedno, izjavio je Radić.

Ono što je ipak najvažnije je da se sukob u Domovinskom pokretu prelio i na parlamentarnu većinu, iako su proteklih tjedana i Penava i Radić govorili da podrška Vladi nije upitna. Ako će DP pridonositi vladajućoj koaliciji s tri glasa manje, onda će možda HDZ tražiti da se smanji i broj njihovih ministara, koji je određen temeljem 12, a ne osam zastupnika.

Mlinarić: Nema masovnog odlaska iz DP-a

Novi zamjenik predsjednika DP-a Stipo Mlinarić tvrdi da je vrlo malo ljudi otišlo iz stranke.

– Nikakvog masovnog iščlanjenja iz Domovinskog pokreta nema, to znam sigurno. Danas više nema struja u Domovinskom pokretu, jučer su izgubili 64 prema 39 i onaj koji htio izaći, izašao je jučer, vidjeli smo, gospodin Peternel i gospodin Mario Radić najavljivali su da će izaći, izjavio je Mlinarić. Novu stranku koji bi osnovali disidenti iz DP-a, uvjeren je, čeka sudbina političkih projekata koje su pokrenuli Milan Vrkljan i Karolina Vidović Krišto nakon odvajanja od Domovinskog pokreta.

– Osnivali su svoje stranke i gdje su danas na političkoj sceni? Nema ih nigdje. Tako će proći i Mario Radić i Igor Peternel ako idu u avanturu stvaranja nove stranke, procijenio je Mlinarić.

 

Objava Radićeve pristaše osnivaju stranku i prelaze u oporbu: ‘Nema podrške vladi u kojoj sjede i ti banditi…’ pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Domovinski pokret (363)Hrvatska (4072)