Propast velike kompanije u susjedstvu: Na rubu su opstanka, cijela industrija se trese

dnevno - prije 1 mjesec - link

Industrija Bosne i Hercegovine mogla bi doživjeti veliki udarac ako svoje poslovanje ugasi jedna od najvećih i najvažnijih kompanija, Arcelor Mittal. Tvrtka koja se bavi preradom ruda i metalurgijom, lani je ostvarila katastrofalne rezultate. Prihodi su iznosili 732,8 milijuna konvertibilnih maraka (oko 375.8 milijuna eura), što je drastičan pad u odnosu na milijardu i 54 milijuna maraka (540,5 milijuna eura) koliko su ostvarili 2022. godine. Riječ je o padu prihoda od oko 30 posto.

Uz to, tvrtka koja zapošljava ukupno 3000 ljudi u Zenici i Prijedoru, lani je zabilježila i 159 milijuna maraka (81,5 milijuna eura) neto gubitka. Za usporedbu, 2022. godine je ostvarena neto dobit od 41 milijun maraka (oko 21 milijun eura), a 2021. godine od čak 200 milijuna maraka (102,5 milijuna eura). Akumulirani gubici krajem 2023. godine iznose 201 milijun maraka (103,07 milijuna eura), što znači da je ukupni kapital kompanije smanjen za 45 posto, piše BiznisInfo.ba.

Ovi su financijski rezultati posljedica toga da je otprema gotovih proizvoda bila na najnižoj razini u posljednjih 14 godina. To je, pak, rezultat pada potražnje od 12 posto, ali i povećanja cijena električne energije za 20 posto. Zbroj toga rezultirao je dodatnim troškovima od četiri milijuna maraka godišnje (2,05 milijuna eura).

Uz to, niske cijene čelika na svjetskom tržištu dodatno su pogoršale situaciju. One su lani bile 22 posto niže nego pretprošle godine. Dodatnih 20 milijuna maraka (10,2 milijuna eura) za plaće, uz neočekivane turbulencije na tržištu dovele su do toga da je tvrtka na rubu opstanka.

Foto: Tom Dubravec / CROPIX

Preraspodjela radnika

Iz ArcelorMittala poručuju da pokušavaju naći načine da prebrode ovu situaciju. Situacija na svjetskom tržištu im ne olakšava, zbog čega su odlučili zaustaviti proizvodnju koksa. To je samo jedan u nizu koraka koje planiraju poduzeti kako bi tvrtka opstala.

“Radimo plan gdje ćemo rasporediti naše zaposlenike sa Koksare koji su jako dobri radnici i bili su s nama jako dugi period. Zaposlenike koji su bili dugi niz godina s nama ne bismo željeli izgubiti. Prerasporedit ćemo ih u naše druge radne jedinice”, najavio je direktor Nikhil Mehta.

Dodao je da će pokušati zadržati što je više moguće radnika u Zenici, dok će višak nastojati zbrinuti u Njemačkoj ili drugim europskim zemljama u kojima posluju. Plan je na taj način osigurati posao za 15 posto radnika Koksare.

No, osim kompanije, posljedice trpi i velik broj tvrtki s kojima ArcellorMittal surađuje. “Mi znamo da jedan radnik u metalskoj industriji na sebe vuče barem još četiri radnika u sekundarnim i tercijarnim djelatnostima. Radi se o 10.000 radnika koji rade u lancu koji se zove Arcelor Mittal i ako to pomnožite s tri ili četiri člana obitelji, to je 40.000 ljudi”, rekao je lani Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona.

Velika firma doslovno na koljenima: Trećina radnika na bolovanju, nitko neće raditi za 1600 eura

Objava Propast velike kompanije u susjedstvu: Na rubu su opstanka, cijela industrija se trese pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

bosna i hercegovina (21)Gospodarstvo i turizam (482)radnici (31)