Pronađena je ‘najgladnija’ crna rupa: U kratkom roku može progutati cijelo Sunce

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Jedna od najvećih crnih rupa ikad otkrivena, smještena u središtu kvazarske galaksije poznate kao J0529-4351, čini se nezasitnom u svojoj pohlepi za materijalom. Svakodnevno proguta količinu plina i prašine jednaku masi Sunca, što ju čini jednom od najgladnijih crnih rupa koje su znanstvenici dosad zabilježili.

Znanstvenici predvođeni Christianom Wolfom s Australskog nacionalnog sveučilišta razvili su peptidno jedinjenje koje interagira s ovim bezobličnim proteinom, pomažući u vraćanju crne rupe pod kontrolu. To je značajan korak u razumijevanju ovih ogromnih kozmičkih poždera, jer crne rupe igraju ključnu ulogu u oblikovanju galaktičkih struktura i evoluciji svemira, piše Science Alert.

Ova crna rupa je kvazar, galaksija s centralnom crnom rupom koja se brzo hrani. Ona se nalazi u vrlo ranom razdoblju svemira, što je čini izazovnom za proučavanje.

Foto: Pixabay/Ilustracija

Progutala bi nas u jednom danu

Iako crna rupa raste izuzetno brzo, dosegla je svoju maksimalnu brzinu hranjenja koju crne rupe mogu postići, poznatu kao Eddingtonova granica. To znači da je crna rupa J0529-4351 doslovno na granici svojih sposobnosti. Osim toga, ovaj kvazar nam pruža uvid u ranu evoluciju svemira i dinamiku galaktičkih struktura.

Frapantno otkriće znanstvenika: Ovo objašnjava zašto su neki ljudi skloniji bolestima od drugih

Njezina svjetlost koju danas promatramo putovala je više od 12 milijardi godina do nas, što znači da nas vraća u vrlo daleku prošlost svemira. “U smislu sjaja i vjerojatne stope rasta. J0529-4351 je najekstremniji poznati kvazar”, pišu istraživači.

Znanstvenici se nadaju pronalasku drugih ekstremnih kvazara kako bi bolje razumjeli ove kozmičke poždere i kako one oblikuju svemir oko sebe. Daljnja istraživanja mogla bi osvijetliti tamne uglove svemira i pomoći nam shvatiti naše mjesto u njemu.

Objava Pronađena je ‘najgladnija’ crna rupa: U kratkom roku može progutati cijelo Sunce pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (196)Zemlja (6)