Programi u službi zdravlja: javno zdravstvo neprestano osluškuje potrebe stanovništva i reagira na promjene

novilist - prije 2 mjeseca - link

Kako bismo postigli rezultat, a to je uvijek unaprjeđenje zdravlja populacije, kreiraju se i provode javnozdravstveni programi, mjere i intervencije. Na državnoj razini provode se nacionalni preventivni programi.

Specifični ciljevi nacionalnih preventivnih programa prevencije određenih vrsta raka su smanjenje umiranja od navedenih bolesti jer se radi o probiru (aktivnom traženju oboljelih u prividno zdravoj populaciji tj. otkrivanju bolesti u ranoj fazi dok još nema simptoma pa oboljeli sami ne traže liječničku pomoć).

Nacionalni preventivni programi su programi sekundarne prevencije, koja je znanstveno utemeljenim dokazima prihvaćena kao najbolja i najučinkovitija mjera prevencije zloćudnih bolesti. Otkrivamo bolest u fazi u kojoj je ona izlječiva jer sama primarna prevencija ima ograničenu učinkovitost kod takvih vrsta bolesti.

S ciljem podizanja nadstandarda u području preventivne zdravstvene zaštite kreiraju se i provode različiti preventivni programi diljem Primorsko – goranske županije kako bi cjelokupnom stanovništvu isti bili dostupni.

Pregledi i edukacija za rano otkrivanje melanoma

Melanom je zloćudni tumor melanocita – stanica koje stvaraju melanin (crni pigment). Zbog velike sklonosti ranom metastaziranju ubraja se među najagresivnije tumore kože. Dobra je vijest da se melanom može otkriti na vrijeme te efikasno liječiti.

Rizik od obolijevanja povećan je kod osoba sa svijetlom kožom – rizik raste ako osobe imaju svijetlu ili crvenu kosu i plave oči. Osobe koje imaju veliki broj madeža, koje su više puta imale opekline od sunca (naročito u djetinjstvu), povremeno se intenzivno izlažu suncu (putovanja u egzotične, tople krajeve) ili koriste solarij. Također, osobe kod kojih neki član obitelji ima ili je imao melanom te osobe koje imaju neki drugi karcinom kože ili oslabljen imunološki sustav.

Osobe s plavim očima, crvenom ili plavom kosom koje lako izgore su rizična skupina za nastanak raka kože. Posebna pažnja se treba obratiti na djecu jer pretjerano izlaganje suncu u djetinjstvu povećava rizik od nastanka raka kože.

Naš program obuhvaća primarnu i sekundarnu prevenciju. Primarna prevencija odnosi se na edukaciju o fotoprotektivnom ponašanju, a sekundarna prevencija na edukaciju o samopregledu kože (tzv. ABCDE pravilo samopregleda madeža) i dermatoskopskom pregledu madeža. U sklopu programa dermatolog dolazi u prostore grada ili općine pa nema potrebe za uputnicom, nema čekanja i gubitka vremena.

Ljudi dolaze na pregled madeža prema dogovorenom terminu (NZZJZ PGŽ i grad ili općina obavještavaju na koji se broj telefona naručuje na pregled), a nakon obavljenog pregleda madeža dermatolog izdaje nalaz te ovisno o rezultatima nalaza daje daljnje upute. Ovaj način prevencije omogućuje otkrivanje karcinoma kože u najranijem stadiju što omogućava učinkovito liječenje.

Foto: NZJZ PGŽ
Zaštita od sunca podrazumijeva:

nošenje zaštitne odjeće, izbjegavanje direktnog sunca između 11:00 i 17:00 sati u ljetnom periodu, boravak u hladu i pravilno korištenje proizvoda za zaštitu od sunca.

Screening osteoporoze

Osteoporoza može dugi niz godina biti neprepoznata jer ne boli niti daje jasne simptome, a predstavlja jako veliki rizik za nastanak prijeloma koji u starijoj životnoj dobi predstavljaju značajan javnozdravstveni problem.

U našem programu radi se ultrazvučna denzitometrija, tj. ultrazvučnim aparatom mjeri se gustoća petne kosti, nakon čega se izdaje nalaz: uredan nalaz, osteopenija ili osteoporoza. U slučaju da je aparat izmjerio gustoću kosti koja odgovara osteoporozi daje se preporuka da se dijagnoza potvrdi RTG denzitometrijom. Osim nalaza, svi pacijenti dobivaju i savjete liječnika ovisno o nalazu.

Prednosti programa su višestruke:

  • ultrazvučna denzitometrija je neškodljiva pretraga bez rizika te je pogodna za probir,
  • program financiraju gradovi i općine pa za pacijente nema troškova,
  • nije potrebna uputnica, nema čekanja, ni odlaska u zdravstvenu ustanovu,
  • rano se otkrivaju promjene na kostima te se mogu prevenirati padovi i prijelomi.

Zlatno doba života – unaprjeđenje zdravlja osoba treće životne dobi

Osobe starije životne dobi predstavljaju vrlo specifičnu i vulnerabilnu dobnu skupinu čiji se udio u ukupnom broju stanovnika kontinuirano povećava, što bitno utječe na zdravstvenu, ekonomsku, socijalnu, obrazovnu i gospodarsku strukturu cjelokupnog pučanstva. Zdravstvena zaštita starijih osoba pokazatelj je napretka, ali i propusta zdravstvene zaštite stanovništva u cjelini. Postavlja se pitanje odgovornosti društva, ali i suodgovornosti pojedinca za svoje zdravlje.

Osnovni moto globalnih aktivnosti zdravstvene i socijalne zaštite starijih osoba je njihova integracija u društvo s ciljem dodavanja života godinama, a ne godine životu. Svrha je ovog programa sačuvati dostojanstvo življenja uz očuvanje zdravstvenih, socijalnih i ekonomskih potreba starijih te se u sklopu programa provode brojne javnozdravstvene aktivnosti s ciljem promocije aktivnog, zdravog, produktivnog starenja.

Programom se utječe na očuvanje funkcionalnih sposobnosti, unaprjeđenje pozitivnog zdravstvenog ponašanja, prevenciju rizičnih čimbenika u nastanku bolesti i ozljeda te zadržavanje starije osobe što je moguće duže u njezinom prebivalištu lokalne zajednice u kojoj živi uz vlastitu obitelj.

Specifične aktivnosti programa su: održavanje gerontoloških predavanja, tribina i radionica, a izdan je i priručnik »Zlatno doba života«.

Debljina, bolest modernog doba

Već se dugo zna da pretilost nije samo estetski problem već i zdravstveni rizik. Pretilost je bolest sama po sebi, a predstavlja i rizik za nastanak mnogih drugih bolesti, poput bolesti srca i krvnih žila, šećerne bolesti, bolesti lokomotornog sustava.

Program je namijenjen radno aktivnom stanovništvu u dobi od 20 do 65 godina, s ciljem održavanja poželjne tjelesne mase, odnosno smanjenja pretilosti, primjenom zdravih stilova života. Program se provodi u dogovoru s gradom ili općinom za lokalno stanovništvo, a u provođenju programa sudjeluju liječnici i medicinske sestre te psiholozi i nutricionisti.

U programu se provodi teorijski dio – predavanja i edukacije te praktični dio – vježbe i prikaz primjera pravilne prehrane. U programu su obuhvaćene sve komponente uzroka prekomjerne tjelesne mase: fizička i psihička te se u suradnji s polaznicima programa za svakoga traži optimalno rješenje. Cilj programa nije dijeta i brzo skidanje kilograma već usvajanje zdravih životnih navika koje će rezultirati postizanjem i održavanjem poželjne i zdrave tjelesne mase.

Analiza sastava tijela

Analiza sastava tijela brz je, jednostavan i neškodljiv pokazatelj zdravlja i našeg zdravstvenog stanja. Program se radi dijagnostičkom vagom koja ne pokazuje samo tjelesnu težinu već i sastav tijela. Nalaz vage analizira i tumači stručna osoba te daje daljnje zdravstvene savjete ovisno o nalazu. Osim stručnih savjeta osobe s prekomjernom tjelesnom masom mogu se uključiti u daljnje programe s ciljem unaprjeđenja zdravlja.

Objava Programi u službi zdravlja: javno zdravstvo neprestano osluškuje potrebe stanovništva i reagira na promjene pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Rijeka & Regija (1219)