Priprema se izručenje Zdravka Mamića Hrvatskoj, evo do kada bi trebao napustiti BiH

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Drugo lice, scena ista, tako bi se moglo opisati ono što se posljednjih dana događa u susjednoj Bosni i Hercegovini, u kojoj se nakon presude osječkog Županijskog suda skrasio odbjegli reformator hrvatskog pravosuđa Zdravko Mamić, koji se posljednjih dana često spominje, posebice otkako je premijer Andrej Plenković odlučio glavnim državnim odvjetnikom imenovati njegova dugogodišnjeg prijatelja, suca Ivana Turudića.

I zbog druženja i sastanaka s Mamićem, Turudić je posljednjih dana bio na meti kritika oporbenih saborskih zastupnika, koje su uznemirile i poruke bivše državne tajnice Josipe Pleslić ex Rimac, velike Mamićeve prijateljice. Širok je krug članova i članica vladajuće stranke koji su se družili sa šarmantnim Mamićem, u eri Tome Karamarka i Vase Brkića on je bio rado viđen gost na stranačkim skupovima na kojima mu se klicalo kao nacionalnom heroju, a HDZ-ovci su mu oprostili i povremena koketiranja sa srpskim predsjednikom Vučićem.

“Takav cirkus ne želim”, čvrsto je nakon odlaska Karamarka zauzeo stav aktualni premijer Plenković. Na taj način odrekao se “Maminja”, nastojeći voditi proeuropski orijentiran HDZ kojemu ne priliče derneci nalik na one koje je bivši Dinamov gazda priređivao ne birajući ni vrijeme ni mjesto, što potvrđuju i njegove brojne fotografije koje i danas kruže bespućima interneta. I danas će mnogi zamjeriti Plenkoviću što je izbacio Mamića iz hrvatskog nogometa i srezao njegov utjecaj u Dinamu kojemu, vidljivo je iz rezultata, bez Mamića ne ide, no Plenković s time ne želi imati veze.

Foto: Damir Krajac / CROPIX

Krivi poklon

Veze s Mamićem zato su imali osječki suci koje je obasipao poklonima, putovanjima i novčanim nagradama, a čini se da je tu svoju praksu prenio i u svoju drugu domovinu, iako će Hercegovci u šali reći kako korupciju k njima nije morao prenositi jer je ondje i izmišljena.

Pod sumnjom da ga je Mamić korumpirao našao se suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec, kod kojeg su pripadnici SIPA-e, odnosno Državne agencije za istrage i zaštitu, našli sat vrijedan 15 tisuća eura koji mu je kao nagradu za usluge vezane uz postupak izručenja Hrvatskoj navodno darovao Mamić, bivši izvršni dopredsjednik Dinama. Pretrage su, prema priopćenju koje potpisuje rukovoditelj Odjela za javnost Tužiteljstva BiH Boris Grubešić, provedene na još nekoliko lokacija, no zbog istrage koja je u tijeku informacije u javni prostor cure na kapaljku. Ipak se u određenim krugovima može čuti da je Mamića prije desetak dana ispitivala SIPA te da je on tijekom tog ispitivanja utopio suca Debevca potvrdivši da mu je dao sat, no ne kao mito, nego kao poklon. Mamić zasad u BiH nema status osumnjičenog premda se sumnja da je Debevec pogodovao njegovoj obitelji u vezi s odlukom Suda BiH o njegovu izručenju Hrvatskoj. Osim toga, spominje se i pogodovanje pri deblokadi računa na kojima je bilo par milijuna maraka, čiji je vlasnik Mamićev sin iz prvog braka Mario.

Mamić je u vrijeme Tuđmana imao plan za preuzimanje, ali jedan čovjek mu je stao na put

Sa sucem je Mamića, kako se šuška po Hercegovini, spojio hercegovački poduzetnik Ljiljanko Palac, koji je bio s njima u Grudama kada je Mamić Debevcu predao sporni sat. Još je krajem prošle godine ministar pravosuđa Ivan Malenica, ne znajući za ovo sa satom, stupio u kontakt s ministrom pravde BiH Davorom Bunozom, s kojim se pokušao dogovoriti o Mamićevu izručenju, a sve to odvijalo se po naputku iz vrha stranke, odnosno po uputama premijera Plenkovića, međutim, taj angažman hrvatskog ministra nije urodio plodom.

Foto: Paun Paunovic / CROPIX

Propali pokušaj

Ali situacija, govore nam upućeni iz bosanskohercegovačkih pravosudnih krugova, izmiče kontroli jer je Plenković i predstavnicima Europske unije i predstavnicima američke administracije na ovim prostorima zajamčio da će se pobrinuti da Mamić bude izručen, a u tome mu navodno pomaže bosanskohercegovački ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković, s kojim je Plenković u korektnim odnosima. Kako doznajemo iz najbližeg Mamićeva kruga, i on je upoznat s namjerom njegova izručenja Hrvatskoj i sastancima koji se na tu temu drže, ali kako to obično s njime ide, na taj scenarij ne misli čekati prekriženih ruku pa je već počeo vršiti pritisak na šefa HDZ-a BiH Dragana Čovića da mu pomogne, odnosno da ga spasi. Pitanje je koliko će Mamiću takvo što biti od koristi kada se navodno za njegovo izručenje zainteresirao i Interpol koji je, kako nam govore upućeni, spreman zaobići i hrvatske i bosanskohercegovačke institucije.

Mamić sa sigurne udaljenosti prati dramu na Maksimiru, a jedna stvar mu ne ide na ruku

Spreman je Mamić stoga progovoriti, a tada bi moglo biti svega jer po Hercegovini kruže glasine da je “Maminjo platio milijun maraka da ga ne izruče”. Jesu li te glasine istinite, teško je reći, no govori se da su “lovu” podijelili istaknuti članovi HDZ-a BiH s kojima je Mamić posljednjih godina u veoma prisnim odnosima. Nije tajna da je Mamić blizak i sa samim Čovićem, o tome se uostalom pisalo i kada se doznalo da u biznis sa solarima u susjednoj BiH, osim Mamića, ulazi i Davorin Primorac, zet predsjednika HDZ-a BiH, zbog čega se teoretiziralo da je Primorac tek paravan za Čovićev biznis.

Zbližio se Mamić u Hercegovini i s Olegom Čavkom, koji je bio izravno zadužen za predmet u kojem se odlučivalo o njegovu izručenju Hrvatskoj, a njih dvojica često su viđana na druženjima u restoranu Bezdan u Grudama. Govorilo se po Hercegovini da se Mamić uspio povezati i s Josipom Grubešom, donedavnim ministrom pravde u BiH, a u kontekstu druženja s bivšim Dinamovim gazdom spominju se i neki hrvatski tajkuni, na čijim su se tulumima po Hercegovini, osim Mamića i Čovića, zabavljali i predstavnici pojedinih ministarstava iz Plenkovićeve vlade.

Foto: Ante Cizmic / CROPIX

Novca ne manjka

Pokušaj izručenja Mamića bio bi, prema tvrdnjama upućenih iz HDZ-a BiH, i svojevrsni Plenkovićev udar na vodstvo te stranke odnosno na Čovića, kojega ovoga ljeta očekuju i unutarstranački izbori, a već se dugo govori da je Plenkovićev, pa i europski favorit za Čovićeva nasljednika mostarski gradonačelnik, neutralni i umjereni Mario Kordić. Stoga se najkasnije do ljeta može očekivati Mamićevo izručenje, a to će, kako kažu u našem HDZ-u, biti prilika novom glavnom državnom odvjetniku Turudiću da demonstrira svoju neovisnost. Bit će to i prilika Mamiću da kaže što ima, a oni koji ga znaju kažu da će letjeti perje, ali će, dodaju, letjeti obostrano, a profitirat će ljevica i Bošnjaci.

Profit Mamića zasad ne zabrinjava, on je u svoj biznis, osim nove partnerice Jelene Planinić, uvukao i kćer Ivu, koju je dobio u braku sa svojom dugogodišnjom suprugom Marinom, s kojom se rastao nakon što se doznalo za njegovu avanturu s atraktivnom mladom Hercegovkom s kojom ga i danas viđaju po renomiranim klubovima i restoranima širom BiH, gdje je Mamić pokrenuo tvrtke Plavo nebo, IM sunce, Zidinsko sunce i Eco solar energy, o čijim se ulaganjima brine upravo Iva Mamić.

Mamić juri prema novom braku, o ljubavnoj aferi pričao i čovjek kojeg je otpisao

Ulagačica u tvrtku Majsko sunce s 80 tisuća maraka je Mamićeva djevojka Jelena, koja je u spomenutoj tvrtki direktorica, a po Hercegovini se govori da se Mamić, ulazeći u ovaj biznis, zamjerio mnogim lokalnim poduzetnicima, kojima nije draga ni njegova bliskost s tamošnjim političarima i raznim drugim moćnicima. Da priče o bliskosti nisu samo puke glasine ljubomornih Hercegovaca, razvidno je i iz koncesijskog ugovora koji je Mamićeva tvrtka Plavo nebo potpisala s Vladom Hercegovačkoneretvanske županije za obavljanje elektroprivredne djelatnosti, kao i za izgradnju desetak fotonaponskih elektrana. Ugovor je sklopljen na 30 godina, a težak je gotovo 200 tisuća maraka, dok je Mamić kao i uvijek ostao široke ruke pa je u poduzeća u čije je poslovanje uz kćer Ivu uključio i sina Marija uložio više od tri milijuna eura.

Foto: Ante Cizmic / CROPIX

Zidinsko sunce

Iva Mamić većinski poslovni udio ima u tvrtki Plavo nebo, u kojoj je i prokuristica, a osim toga, ona je osnivačica tvrtke IM sunce, u kojoj je i direktorica, a preko te tvrtke počinje ulagati u zelenu energiju. Ujedno je se u bosanskohercegovačkim poslovnim knjigama spominje i kao osnivačicu tvrtke Zidinsko sunce iz Tomislavgrada, dok je u Čitluku s Renatom Renom Koraćem osnivačica tvrtke Eco solar energy.

Njuha za biznis Mamiću ne nedostaje, a hoće li ga spretnost i udarnička retorika još jednom spasiti od izručenja Hrvatskoj, vidjet ćemo, no ovo je nedvojbeno tema koja je ponovno na stolu premijera Plenkovića, koji Mamića, za razliku od svoje kolegice Kolinde Grabar Kitarović, nikada nije simpatizirao.

Objava Priprema se izručenje Zdravka Mamića Hrvatskoj, evo do kada bi trebao napustiti BiH pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Andrej Plenković (679)Hrvatska (2115)Vijesti (13792)zdravko mamić (25)