Preminuo Budimir Lončar, šef jugoslavenske diplomacije koji je sprječavao naoružavanje Hrvatske

narod - prije 4 sata - link

LončarLončar

Budimir Lončar, posljednji ministar vanjskih poslova Jugoslavije, koji je embargom za uvoz oružja pokušao spriječiti naoružavanje i obranu Hrvatske, preminuo je u 101. godini.

Kako je javio zadarski portal Antena, Lončar je u poslijepodnevnim satima pronađen mrtav u moru, nakon čega su očevici odmah pozvali hitnu pomoć i policiju.

Lončar je bio posljednji ministar vanjskih poslova SFR Jugoslavije, posebni izaslanik glavnog tajnika Ujedinjenih naroda za Pokret nesvrstanih i savjetnik dvojice hrvatskih predsjednika. Pripadnik je partizanskog pokreta u Drugom svjetskom ratu.

Nakon što se raspala Jugoslavija, kojoj je do posljednjeg trenutka služio kao šef diplomacije, Lončar je bio savjetnik dvojice hrvatskih predsjednika, Stjepana Mesića i Ive Josipovića.

Lončar je bio šef Ozne u Zadru

Budimir Lončar rođen je 1. travnja 1924., ove je godine proslavio 100. rođendan. Čestitale su mu mnoge javne osobe. Pojedini mediji oduševljeno su prenijeli tu vijest i istaknuli Budinu “povijesnu ulogu” u hrvatskoj povijesti.

>Budimir Lončar postao stogodišnjak: Koje su njegove ‘zasluge’ u hrvatskoj povijesti?

No, nisu spomenuli pri tom da je riječ o osobi koja je sabotirala obranu RH u Domovinskom ratu. Prije toga u Jugoslaviji po okrutnosti bio je jedan od prvih kad je trebalo eliminirati politički nepodobne pripadnike ondašnjeg društva.

Lončar je tijekom 1945. kao načelnik Okružnoga odjeljenja OZN-e zahtijevao od Narodnog suda da osumnjičene osobe osudi na „najstrožu kaznu“. Dokumente o tome objavio je zadarski sveučilišni profesor Zlatko Begonja.

Lijeva elita prešućuje sramotne podatke o Lončaru kao dužnosniku Ozne i kao diplomatu

Premda lijeva intelektualna elita uglavnom prešućuje kontroverze o „dragom Leki“, o Budimiru Lončaru ne može se objektivno pisati a da se ne spomene njegova uloga u zločinima počinjenima u Zadru i okolici nakon Drugoga svjetskog rata. Te sramotna uloga u uvođenju embarga na uvoz oružja u ratom zahvaćenu Jugoslaviju 1991. godine. A to je zapravo značilo osuditi ugrožene i napadnute republike na poraz.

Što se događalo u poslijeratnom Zadru, detaljno je istražio i rasvijetlio povjesničar Zlatko Begonja, profesor sa Sveučilišta u Zadru, te objavio u svojoj knjizi „Okupacija duha – Ideološka indoktrinacija u Zadru 1945. – 1955.“

Među najvažnija tijela vlasti koja su pripremila i omogućila nastanak događaja neposredno po ulasku partizana u Zadar, prof. Begonja navodi i zadarski Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske. Te Okružni komitet Saveza komunističke omladine Jugoslavije. Član kojih je bio i Budimir Lončar, nazivan skraćeno Budi ili Leko.

No posebnu je ulogu imalo Odjeljenje za zaštitu naroda (OZN), tajna komunistička policija. Budimir Lončar bio je tijekom 1945. načelnik Okružnoga odjeljenja OZN-e. Begonja je u arhivima pronašao dokumente u kojima je Lončar od Narodnog suda zahtijevao da osumnjičene osobe osudi na „najstrožu kaznu“.

Tajnik Svete Stolice bezuspješno molio Lončara da pomogne napadnutoj Hrvatskoj

Lončar se u karijeri uspeo do mjesta jugoslavenskog ministra vanjskih poslova, a pri raspadu te države pokazao se izuzetno okrutan prema svojoj domovini Hrvatskoj.

>Kako je Vatikan spašavao Hrvatsku od Budimira Lončara

Povjesničar Ivan Bulić, sada generalni konzul Republike Hrvatske u Düsseldorfu, podsjetio je na to kako je tadašnji tajnik Svete Stolice za odnose s državama kardinal Jean-Louis Tauran bezuspješno molio Lončara da pomogne Hrvatskoj. Umjesto toga, Lončar se samo nekoliko dana kasnije izborio za embargo na uvoz oružja Hrvatskoj, što je bilo ravno smrtnoj presudi mladoj državi.

Kardinal Tauran, tada nadbiskup, u kolovozu 1991. godine posjetio je Beograd i Zagreb. Nekoliko dana prije toga zatražio je od veleposlanika Europske zajednice slanje promatrača u cilju uspostave i nadzora prekida vatre.

Tauran je u Beogradu molio Budimira Lončara da stvori uvjete za konstruktivne pregovore među republikama raspadajuće države. Lončar mu je odgovorio da je nemoćan bilo što učiniti.

Samo nekoliko dana kasnije, Lončar je ipak pokazao da ima moć. Na njegov zahtjev Vijeće sigurnosti UN-a uvelo je sankcije na uvoz oružja. Stručnjaci za međunarodnu politiku slažu se da je to bilo ravno smrtnoj presudi Hrvatskoj.

Objava Preminuo Budimir Lončar, šef jugoslavenske diplomacije koji je sprječavao naoružavanje Hrvatske pojavila se prvi puta na narod.hr.

pročitaj cijeli članak

budimir lončar (6)Hrvatska (4066)ivo josipović (8)Izdvojen članak (740)jugoslavija (45)