Premijerski mandat Milanoviću daje Raspudić kao predsjednik Hrvatske: Evo kako je to moguće

dnevno - prije 1 mjesec - link

Da je Nino Raspudić u sabornici produžena ruka Zorana Milanovića, kao i da je on lažni desničar, više je puta u svojim polemikama s mostovcima isticao aktualni premijer Andrej Plenković, koji po svemu sudeći nije bio daleko od istine. I prije nego što je Milanović postao predsjednik, Raspudić je o njemu u svojim kolumnama pisao biranim riječima i nazivao ga velikim tuđmanistom i zaštitnikom hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Taj je veliki tuđmanist nakon dolaska na Pantovčak iz Ureda predsjednika izbacio i Tuđmanovu bistu, ali u to doba Raspudiću to više i nije bilo važno jer se i sam uhvatio ukoštac s politikom priklanjajući se Mostu, političkoj stranci koju predvodi neprimjetni Božo Petrov, ali i stranci koja se osula uoči posljednjih parlamentarnih izbora.

Zbog toga im se i nametnuo bračni par Raspudić, koji sada ondje ima ulogu spasitelja premda to nije po volji ni svim članovima Mosta koji nisu bili oduševljeni Raspudićevim zazivanjem velike koalicije bez ideološkog predznaka s ciljem rušenja Plenkovićeva HDZ-a.

Foto: Nera Simic / CROPIX

Ključna uloga

Ma koliko Plenkovićev HDZ duboko zabrazdio u afere i korupciju, zazivanje politike bez ideologije gaženje je vlastitih principa, međutim, Mostu je izgleda cilj na bilo koji način doći na vlast. Da bi mostovci došli na vlast, preostaje im tek suradnja sa SDP-om jer Plenković za tu ekipu ne želi ni čuti. Neće nužno Most odmah s Milanovićem u veliku koaliciju, ali nakon izbora gotovo je sigurno da hoće.

Jedan je to od razloga zbog kojih mostovci zaziru od formiranja velikog desnog bloka, na što su pozivali u Domovinskom pokretu, koji bi se Plenkoviću na nadolazećim izborima mogao pokazati kao slamka spasa, ma koliko on tvrdio da ostaje u savezu s aktualnim koalicijskim partnerima. Sve je Plenkovićeve političke planove poremetio Milanovićev angažman na parlamentarnim izborima, koji nije tek iznenadni predsjednikov hir, nego pomno i dugo pripreman plan u kojem jednu od ključnih uloga ima upravo Raspudić.

Na Pantovčaku su, naime, zamislili da kao koalicijski partneri SDP i svi koji idu s njim te Most formiraju vladajuću većinu, odnosno tehničku vladu. Sabor bi zatim trebao biti konstituiran, a Milanović bi morao podnijeti ostavku na dužnost predsjednika Republike. Prema tom pomno razrađenom dogovoru između Milanovića i Raspudića, nakon dobivanja saborske većine Raspudić bi trebao biti imenovan predsjednikom Sabora, a kako će Milanović podnijeti ostavku na predsjedničku dužnost, tako će Raspudić u skladu s Ustavom odmah preuzeti funkciju vršitelja dužnosti predsjednika Republike. S te će pozicije Milanovića imenovati mandatarom za sastavljanje vlade, a onda bi se u roku od 60 dana morali raspisati i izbori za novog predsjednika države, pri čemu bi koalicija SDP-a i Mosta kao svojeg kandidata trebala podržati ili samog Raspudića ili njegovu suprugu Mariju Selak Raspudić, koja navodno ima ambicije doći na Pantovčak. Sve ovo zvuči potpuno pijano, a zapravo je vrlo realno.

Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Lažni desničar

Pitanje svih pitanja jest kako se u tu priču uklapa Nikola Grmoja kao premijerski kandidat Mosta, no upućeni tvrde da je on iznenada gurnut u tu utrku jer supružnici Raspudić nisu željeli tu poziciju baš zato što su svoj plan skovali sa Zoranom Milanovićem. Tako bi mostovci u duelu s Milanovićem mogli srušiti Plenkovića, koji je godinama nabrušen na Raspudića pa su i HDZ-u skloni mediji u kampanji za prošle predsjedničke izbore tvrdili da Raspudić podržava, pa čak i savjetuje Milanovića, nazivajući pritom ovoga mostarskog filozofa lažnim desničarom.

Prema teorijama iz HDZ-a, Raspudić se s predsjednikom Milanovićem privatno povezao još dok je Milanović kao premijer posjećivao Mostar, a da su njih dvojica u korektnom odnosu, potvrdio je i Milanović tijekom posljednjeg gostovanja kod Stankovića usred kampanje za posljednje predsjedničke izbore. Nije Raspudić u toj kampanji bio sklon bivšoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović, koju je žestoko kritizirao, baš kao što sada kao političar kritizira Plenkovića.

Holjevac: ‘Je li Hrvatska postala kao Srbija 80-ih, a Milanović dobio Gazimestanski sindrom?’

Oni nešto boljeg pamćenja prisjetit će se kako je Raspudić u svojim kolumnama žestoko polemizirao i s bivšim šefom HDZ-a Tomislavom Karamarkom, zbog čega su iz HDZ-a i tada propitivali njegov svjetonazor nazivajući ga sveprisutnim profesorom sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta koji je svoju mostarsku opčinjenost multikulturalnošću i Bruceom Leejem iznenada zamijenio navodnim desničarenjem na Filozofskom fakultetu i u HRT-ovu “Petom danu”. Dok je kritizirao Karamarka, Raspudić je laskao zaboravljenom Dragi Prgometu pa se i to po HDZ-u tumačilo različitim teorijama, a u jednoj od njih tvrdilo se da mostarski filozof surađuje sa Željkom Markić, sve s ciljem rasplinjavanja potpore HDZ-u, što se postizalo i favoriziranjem Mosta. Favorizirao se Most i u Styrijinim izdanjima navodno uz potporu patera Ivana Tolja, u čijem Večernjem listu Raspudić godinama i jest pisao svoje kolumne.

Foto: Ronald Gorsic / CROPIX

Dio plana

Nije tajna da je baš Prgomet svojedobno surađivao s Mostom, a u tom odnosu spominjao se lokalpatriotizam i Udruga Prsten, koja je u međuvremenu potpuno zavladala Maticom hrvatskom.
Raspudić je, kao što je poznato, rodom iz Mostara, školovao se u rodnom gradu, ali i u Zagrebu. Prgomet je pak rodom iz okolice Dervente, školovao se u Banjoj Luci, a šef Mosta Petrov iz svojeg se Metkovića na studij medicine uputio u obližnji Mostar.

Udrugu Prsten pak mediji opisuju kao lobističku skupinu bosanskohercegovačkih Hrvata koja je formirana uz blagoslov bivšeg predsjednika Stipe Mesića, a u kojoj djeluju Pavo Zubak, Marko Pipunić i Stipo Matić. Na druženjima udruge često je navodno gostovao Mesić, ali i pater Tolj. Slučajno ili ne, kao jedan od prvih Mostovih financijera spominjan je Branko Roglić, koji nikada nije ni pokušavao skriti svoj prijateljski odnos s Mesićem, a ne treba zaboraviti ni to da se Mesića i danas spominje kao jednoga od ključnih savjetnika aktualnog predsjednika Milanovića, koji se posljednjih godina u političkoj areni i sam nametnuo kao neformalni lider desnice. Iz današnje perspektive čini se da je i to bio dio priprema za manevar koji je ovih dana izveo i kojim se sprema uništiti Plenkovića, baš kao što je i najavljivao tijekom predsjedničkog mandata.

Rezultati ankete: Hoće li Milanović pobijediti Plenkovića na izborima?

Što očekivati od Milanovića kada postane premijer, pitanje je kojim se ne bavi gotovo nitko niti se itko i može baviti s obzirom na to da je Milanović i ovu kampanju pretvorio u svojevrsni folklor prepun sukoba i podmetanja u kojem je sadržaj ostao u drugom planu. Politički program praktički ne postoji, a sve se manje čuje i Sandra Benčić iz Možemo, koja je izgleda pravodobno spoznala da njezina stranka ne treba biti dio velike koalicije u čijoj se pozadini kuju planovi između Milanovića i Nina Raspudića, koji je jedno vrijeme spominjan i kao Milanovićev kandidat za premijera, što i jest izazvalo početne razdore između Možemo i SDP-a.

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Ulazno mjesto

Plan je sada korigiran, ali nije sasvim jasno tko bi Raspudiće trebao podržati u daljnjim političkim planovima jer zasad kao Mostovi kandidati još računaju na dio desnice i dio Hercegovaca, kao i na potporu dijela crkvenih krugova, na što će moći zaboraviti onoga trenutka kada iza njih stane SDP. Mogu u Mostu zaboraviti i na suradnju s Ladislavom Ilčićem, europarlamentarnim zastupnikom iz redova Hrvatskih suverenista. On je odlučio napustiti tu koaliciju, a nakon izbora ostatak suverenista koji još stoje uz Most mogao bi se pretvoriti u teške naivce.

“Predsjednik Milanović smatra da može kršiti Ustav zbog onoga što on smatra višim ciljem. Takvo ponašanje, koje temeljna demokratska dostignuća čini manje važnima od njegova osobnog uvjerenja, put je u totalitarizam”, upozorio je Ilčić. U svojem istupu on se obrušio i na Most nazvavši ih trajno nedefiniranom opcijom kojoj nedostaje jasnog političkog profila i strategije prema zajedništvu na kršćansko-konzervativnom spektru, što nadoknađuju dramatičnim izričajem. I prema Ilčićevim saznanjima, mostovci su najavili koaliciju sa SDP-om.

“Ne želim biti dio takvog političkog djelovanja, pa ni špekulacija”, zaključio je europarlamentarac koji navodno već neko vrijeme nije oduševljen ni ozračjem u Hrvatskim suverenistima, a posebno ga je razočarao stranački šef Marijan Pavliček, koji je navodno za ulazno mjesto na Mostovim listama za Sabor pristao na to da Ilčić ne bude nositelj liste na europskim izborima. A riječ je o poznatom, uspješnom i profiliranom zastupniku koji, prema tvrdnjama upućenih, nije bio po volji bračnom paru Raspudić, koji po svemu sudeći politiku doživljava kao jednu vrstu biznisa, zbog čega bi se jedno od njih dvoje moglo naći i na vrhu Mostove liste za europske izbore.

Objava Premijerski mandat Milanoviću daje Raspudić kao predsjednik Hrvatske: Evo kako je to moguće pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

izbori 2024. (560)Vijesti (13214)zoran milanović (529)