Predrag Matić umro je od žuči, po žuči će ga mnogi i pamtiti

narod - prije 3 sata - link

MatićMatić

Političar SDP-a Predrag Fred Matić preminuo je u 62. godini od komplikacija bolesti žuči, priopćila je njegova stranka.

“Dragi druže, počivao u miru, strahovito ćeš nam nedostajati!”, poručio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin. Rečenica je znakovita, jer izaziva različite dojmove.

Grbin Matića naziva “drugom”, riječju od koje se mnogim Hrvatima diže kosa na glavi, a kojom se mnogi ljevičari još uvijek oslovljavaju.

Da će Matić nedostajati svojim stranačkim suborcima, valja vjerovati. No da će nedostajati Hrvatskoj, tu tvrdnju mnogi ne bi nipošto potpisali. Matić je ostao poznat po tome što je polarizirao. Ne u onom smislu da bi otvarao neugodne teme s namjerom da potakne dijalog. Ne, Matić je bio isključiv.

Matić nije podnosio neistomišljenike, predvodio je prosvjede protiv molitve krunice

Nije podnosio neistomišljenike, smatrao je da oni nemaju pravo na očitovanje svoga identiteta. To je bilo posebice vidljivo u njegovoj upornoj borbi protiv javne molitve krunice. Redovito je dolazio na zagrebački Trg bana Jelačića, prosvjedovao protiv prava na javnu molitvu i podupirao one koji su se izrugivali moliteljima.

>Predrag Matić: ‘Nemoguće je da je u Vukovaru bilo toliko zločinaca. Kad čujem te braniteljske udruge počnem se osipati’

Matićev životopis zbunjuje. Sudeći po nekim razdobljima njegova života, dalo bi se zaključiti da će na temelju životnih iskustava promicati uključivost i dijalog. No posebice posljednjih godina dijalog je za njega bio strana riječ.

Predrag Matić rođen je u Požegi 2. lipnja 1962. Nadimak “Fred” stekao je kasnije, uglavnom prije izbora u Europski parlament, iako je navodno tvrdio da ga je uzeo radi prepoznatljivosti u EP-u.

Branitelj i logoraš, supruga mu rat provela u Beogradu

Osnovnu i srednju školu završio je u Borovu Naselju, a dvogodišnji studij pedagogije u Osijeku. Do 1990. radio je kao nastavnik razredne nastave u Vukovaru.

Nakon rata, zasnovao je životnu zajednicu sa svojom partnericom Svetlanom Patković, koja je u vrijeme rata studirala u Beogradu. S njom ima jednog sina.

Bio je hrvatski branitelj u Vukovaru, zatočen je i ima status logoraša srbijanskih logora.

Nakon izlaska iz logora radio je u kabinetu načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, a od 2000. do 2004. bio je glasnogovornik Stožera. Potom postaje savjetnik tadašnjoj ministrici Jadranki Kosor. Od 2008. do 2010. bio je vanjski član saborskog Odbora za branitelje.

Braniteljska problematika obilježila je i slijedećih nekoliko godina njegove karijere. Od 2010. bio je savjetnik predsjednika Ive Josipovića za branitelje, a od 2011. ministar branitelja u vladi Zorana Milanovića.

Matić je izazvao braniteljske prosvjede

Negdje u to vrijeme Matić je pokazao da teško nalazi zajednički jezik s domoljubnim snagama u Hrvatskoj. Njegova ideja izrade registra hrvatskih branitelja izazvala je pobunu branitelja, jer su u tome naumu vidjeli manipulaciju.

>Kronologija 200 dana braniteljskog prosvjeda u Savskoj: Zašto Vlada izbjegava dijalog?

Korak po korak, Matić je zauzimao sve čvršće stajalište naspram domoljubnim pojavama u hrvatskom društvu. Žestoko se protivio ideji da se Vukovar proglasi mjestom posebnog pijeteta.

Ministar branitelja bio je do 2016., a od tada je bio član glavnog odbora i predsjedništva SDP-a. Od 2015. do 2020. bio je zastupnik u Hrvatskom saboru.

Zastupnik u Europskom parlamentu i feminist

Od 2019. bio je zastupnik u Europskom parlamentu. Na tu je dužnost izabran i ove godine, a prije mjesec dana izabran je za člana Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost.

Čini se da je feminizam, i to njegov radikalni oblik, postao Matićevom glavnom preokupacijom i temeljnim političkim smjerokazom.

U prosvjedima protiv krunice očitovao je ne samo protuvjerska stajališta, nego je bio svojevrsni glasnogovornik onih koji su molitvu krunice tumačili kao napad na prava žena.

Matić je bio u prvom planu svake prve subote u mjesecu u prosvjedima protiv krunice. Uz njega, svoje prisustvo u prosvjedu protiv prava molitelja na javno iskazivanje vjere pokazuje i Forum žena SDP-a. Uz SDP, tu su i članovi civilnih i LGBT udruga koji najčešće skrivaju svoje lice maskama.

Teške uvrede na račun molitelja krunice

Iz Matićevih usta izlazile su teške uvrede. Molitelje usporedio čak s Hitlerom i tvrdio da imaju hormonalnih problema. “Ako imaš hormonalnih problema – postoji izraz koji se zove masturbiranje“, izjavio je.

>Novi Matićev prostački ispad; molitelje krunice usporedio s Hitlerom i poručio: Postoji izraz koji se zove masturbiranje

SDP tvrdi da je Matić bio istinski domoljub, borac za prava žena, britak na jeziku, iskren i hrabar.

Je li bio iskren i hrabar, o tome mogu prosuditi oni koji ga osobno poznaju. Da je bio britak na jeziku, to je opće poznato. Borac za određena prava žena bio je i to žestoki, samo mnoge žene ne bi se složile s tvrdnjom da se borio za njihova prava.

Matić je polarizirao, ali za SDP je ‘istinski domoljub’

Kad je riječ o tome da je bio “istinski domoljub”, njegov ratni put doista na to upućuje. Međutim, imajući u vidu njegovo djelovanje nakon rata, nameće se pitanje kako SDP definira domoljublje.

Slično je i s ljudskošću. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin izjavio je da je Matić, “nakon svega što mu se dogodilo u životu, nakon svega što je proživio izabrao biti čovjek”.

Zoran Milanović nazvao ga je, slično kao i SDP, “hrabrim i dobrim čovjekom”.
Te ocjene, koje su među temeljnima kad je riječ o ljudskoj egzistenciji i politici, ljudskost i domoljublje, u ovom slučaju u najmanju ruku izazivaju zbunjenost. Jer previše je zamjerki na račun Matića upravo po tim pitanjima.

Pupovac mu zahvalan za ‘sjećanje i izmirenje’

Čelnik SDSS-a Milorad Pupovac opisao ga je kao čovjeka jedinstvenog političkog profila, s čim bi se mnogi složili. No zanimljiv je drugi dio Pupuvčeve poruke, u kojoj mu izražava zahvalnost za “suradnju u politikama sjećanja i izmirenja”. Kakvo to sjećanje povezuje Matića i Pupovca?

>Napadi na katolike u 2022.: Smetali su im muškarci koji mole krunicu, a što je tek donio slučaj Čavajda

Predsjednici Sabora i Vlade Gordan Jandroković i Andrej Plenković u svojim su porukama u povodu Matićeve smrti bili znatno vrijednosno suzdržaniji od Matićevih političkih saveznika. Naglasilu su da je Matić ostavio dubok trag u suvremenoj hrvatskoj povijesti.

Kad je riječ o Matićevu angažmanu u procesu suočavanja s novijom prošlošću, o njegovim formalnim potezima kao nadležnog dužnosnika najbolje će suditi sami branitelji.

Sijao je žuč, po tome će ga mnogi pamtiti

Međutim, Matić se nije istaknuo izjavama u kojima bi očitovao razumijevanje za temeljne brige branitelja i općenito žrtava velikosrpske agresije.

S druge strane, politika “sjećanja i izmirenja” o kojoj govori Pupovac, možda ga je i odlikovala. Međutim, takvo sjećanje i izmirenje nije ono koje bi poduprli braniteljska populacija, žrtave velikosrpske agresije i općenito domoljubi.

Umjesto toga, Matić je među Hrvatima sijao razdor. Žestoko je osuđivao i vrijeđao neke od izraza najdubljeg domoljublja i hrvatskog identiteta.

Predrag “Fred” Matić preminuo je od posljedica komplikacija bolesti žuči. Mnogi će ga pamtiti po žuči koju je prosipao za života.

Objava Predrag Matić umro je od žuči, po žuči će ga mnogi i pamtiti pojavila se prvi puta na narod.hr.

pročitaj cijeli članak

Hrvatska (3970)Izdvojen članak (605)predrag fred matić (20)sdp (156)