Polar vortex iznenada promijenio smjer: Situacija je ozbiljna, moglo bi trajati mjesecima

dnevno - prije 1 mjesec - link

Ranije ovog mjeseca, iznenadno atmosfersko zagrijavanje uzrokovalo je promjenu putanje arktičkog polarnog vortexa (polarni vrtlog). Uskovitlani prsten hladnog zraka sada se okreće u pogrešnom smjeru, što je izazvalo rekordno veliki “skok ozona” i moglo utjecati na globalne vremenske prilike. Riječ je o jednom od najekstremnijih atmosferskih zaokreta viđenih u posljednje vrijeme.

U prošlosti su poremećaji polarnog vrtloga – rotirajuće mase hladnog zraka koja kruži Arktikom – izazvali ekstremno hladno vrijeme i oluje u velikim dijelovima SAD-a. Trenutna promjena smjera vrtloga vjerojatno neće dovesti do sličnog “velikog smrzavanja”, ali je iznenadna promjena uzrokovala rekordni “skok ozona” iznad Sjevernog pola.

Polarni vrtlog je najizraženiji tijekom zimskih mjeseci i proteže se u stratosferu — drugi sloj atmosfere do oko 50 kilometara iznad površine. Vrtlog se okreće u smjeru suprotnom od kazaljke na satu s brzinom vjetra od oko 250 km/h, što je otprilike ista brzina kao uragan kategorije 5, prema Uredu za meteorologiju Ujedinjenog kraljevstva. Sličan vrtlog također okružuje Antarktiku tijekom južne zime, piše Live Science.

Značajan preokret

Polarni vrtlozi povremeno se privremeno preokrenu. Ovi događaji mogu trajati danima, tjednima ili mjesecima, a uzrokovani su naglim stratosferskim zagrijavanjem (SSW), kada se temperature u stratosferi penju za čak 50 stupnjeva Celzija u razmaku od nekoliko dana.

Promjene polarnog vrtloga utječu na mlaznu struju, koja zauzvrat može utjecati na vrijeme diljem sjeverne hemisfere. Iznenadno zagrijavanje uzrokuju “planetarni valovi” u atmosferi — valovi kompresije nastali kada se zrak diže u područje različite gustoće i gura ga natrag prema dolje silom Zemljine vrtnje. Ovaj proces prekida ili preokreće vrtložni tok.

Trenutačni događaj preokreta na Arktiku započeo je 4. ožujka. Međutim, vjetrovi su počeli usporavati, nagovještavajući da će se vrtlog uskoro vratiti na svoju normalnu putanju, izvijestio je Spaceweather.com.

“Bio je to značajan preokret”, rekla je za Spaceweather.com Amy Butler, klimatska znanstvenica pri Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu (NOAA) i autorica novog NOAA-inog bloga o polarnom vrtlogu. Brzina obrnutih vjetrova stavlja događaj među šest najboljih u rekordu, dodala je.

Promjena temperature zraka oko Arktika

Poremećaji polarnog vrtloga mogu utjecati na vrijeme u SAD-u, poput 2019. kada se ogromna hladna fronta spustila preko Srednjeg zapada. Ovi ekstremni vremenski događaji događaju se kada polarni vrtlog deformira mlazni tok – zračnu struju koja okružuje polarni vrtlog – izlažući niže geografske širine velikim mjehurićima ledenog arktičkog zraka. Ovomjesečni poremećaj nije promijenio oblik mlazne struje, tako da se očekuje da će vremenski obrasci ostati uglavnom nepromijenjeni.

Meteorolozi zaratili oko Polar Vortexa: ‘Majko mila, što je sad ovo?’

Međutim, promjena temperature zraka oko Arktika usisala je velike količine ozona s nižih geografskih širina, stvarajući privremeni skok ozona — suprotno od ozonske rupe. Trenutačno je oko Arktika više ozona nego u ovo vrijeme tijekom bilo koje druge godine zabilježene, prema Spaceweather.com. Međutim, ovaj skok ozona će nestati nakon što se polarni vrtlog vrati u normalu. Trenutačni preokret je drugi takve vrste ove godine, nakon manjeg događaja u siječnju koji je izazvao kratko zahlađenje u nekim državama, napisao je Butler na NOAA-inom blogu o polarnom vrtlogu.

Povijesni zapisi pokazuju da je vjerojatnije da će se SSW događaji dogoditi tijekom El Niña ili La Niñe, dviju suprotnih faza prirodnog ciklusa zagrijavanja i hlađenja diljem planeta. Tijekom ovih faza, globalni vremenski sustavi postaju nestabilniji, što postavlja pozornicu za češće preokrete, napisao je Butler na blogu NOAA. Trenutačno smo usred velikog El Niña, zbog čega bi daljnji preokreti ili poremećaji mogli biti vjerojatniji tijekom idućih godinu dana.

Objava Polar vortex iznenada promijenio smjer: Situacija je ozbiljna, moglo bi trajati mjesecima pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Svijet (885)Vijesti (13213)