Otvorena izložba “Arhitektura. Od Rijeke do Beča”; Travaš: Svojim radom pokušavamo malo poboljšati svijet

novilist - prije 4 sata - link

 

RIJEKA  Izložba »Arhitektura. Od Rijeke do Beča«, na kojoj se prikazuju najznačajniji projekti najveće europske kontinentalne arhitektonske kompanije ATP Arhitekti inženjeri, otvorena je u Kockici Muzeja grada Rijeke. Od bečkog trgovačkog centra G3, preko hotela u Primoštenu ili pak hotela Falksteiner Park u Puntu na Krku pa do »domaćih« ZTC-a i redizajna Tower Centra na Pećinama koji je postao toranj Plodina, posjetitelji se mogu upoznati s djelom i vizijom ATP arhitekata, kroz građevine koje su izgrađene proteklih 15 godina, sve do 2. studenoga kada se izložba zatvara.

Foto galerija: Izložba »Arhitektura. Od Rijeke do Beča« Foto: Sergej Drechsler

Tvrtka ATP Arhitekti inženjeri urede, osim u sjedištu Innsbrucka i našem glavnom gradu, ima i u Beču, Münchenu, Frankfurtu, Berlinu, Nurembergu, Hamburgu, Budimpešti, Aachenu, Krakovu, Zürichu, Karlsruheu i Beogradu, zapošljavajući više od 1. 700 arhitekata i drugih inženjera. U ime kompanije obratio se jedan od osam partnera kompanije te voditelj zagrebačkog ureda, Dario Travaš, koji je ujedno i jedan od autora izložbe te voditelj tima arhitekata odgovornih za objekte predstavljene na izložbi. Rekao je da poveznica Rijeke i Beča nije ništa novo, ali kaže da je nova održivost zgrada koje oni projektiraju te način na koji se gradi.

– Svojim radom pokušavamo malo poboljšati svijet. Ja sam samo predstavnik svih mojih kolega koji su najzaslužniji da smo bili u mogućnosti prirediti ovu izložbu. Jedan od provodnih motiva izložbe su i masline. Maslina je stablo koje traje dvije tisuće godine, ona optimizira svoje procese, korištenje energije sunca i vjetra te donosi plodove. Tako i mi želimo optimizirati svoj rad i donijeti dobre plodove, kazao je Travaš.

Mladen Urem, v.d. ravnatelja Muzeja grada Rijeke, kaže da je izložba jedan nesvakidašnji doživljaj za grad Rijeku.

– Ovo je izuzetno vrijedna i značajna izložba. Predstavlja djelovanje vrlo interesantne arhitektonske kuće iz Beča koja radi vrlo prepoznatljivo. Na izložbi predstavljamo fotografije i makete njihovih projekata. Jako smo sretni jer predstavljamo nešto na čemu moramo graditi budućnost. Izložba nije striktno arhitektonska, već ima i likovnu dimenziju, rekao je Mladen Urem. Povjesničar umjetnosti Ervin Dubrović podsjetio je na povijesnu stoljetnu povezanost Rijeke i Beča.

– Ta je spona i danas živa, spona juga i sjevera. Neki važni Riječani obilježili su život našeg grada znanjima i iskustvima koja su stekli u Beču. Adamić, Drachsler, Bezjak, Ciotta, a tu poveznicu vidimo i danas. Ovo je izložba o suvremenoj arhitekturi, velike kompanije koja broji oko 1.700 zaposlenih. Tko kaže da veličina nije važna ili laže, ili je u zabludi. Darija Travaša poznajem 12 godina, nismo puno surađivali, ali smo se dobro družili. To su bili korisni susreti i za rad na ovoj izložbi koja je jedna od ljepših koje sam vidio. Dario Travaš jedan je od posljednjih studenata Nevena Šegvića, koji je projektirao Kockicu u kojoj se nalazimo. Nastavlja ideju zagrebačke škole arhitekture. I masline u izložbenom prostoru na prvom katu su nam mali podsjetnik na to da dašak prirode oplemenjuje sve, rekao je Dubrović.

Objava Otvorena izložba “Arhitektura. Od Rijeke do Beča”; Travaš: Svojim radom pokušavamo malo poboljšati svijet pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

izložba (38)Izložbe (40)