Objavljene fotografije trojca koji je tvrdio da ima informacije o nestaloj djevojčici, tražili su novac

dnevno - prije 1 mjesec - link

Federalna uprava policije (FUP) je ne traženje beogradskog Interpola večeras uhitila tri osobe iz Hadžića zbog njihovih tvrdnji da su povezani s nestankom dvogodišnje djevojčice iz Srbije. Kako javljaju bosanskohercegovački mediji, riječ je o osobama koje su iznijele tvrdnje da znaju gdje je nestala djevojčica te tražili 50.000 KM za otkrivanje informacija.

Nakon što su beogradske agencije prepoznale te informacije o djevojčici za kojom traje potraga već tri dana, zatražili su nas reakciju. Pripadnici FUP-a su stoga proveli brzu akciju prilikom čega su istražitelji Odsjeka za cyber kriminal uspješno locirali osumnjičene uz pomoć njihove IP adrese, piše Klix.ba.

Sva trojica su uhićena, a pretražena je i njihova okolina te je utvrđeno da djevojčica nije kod njih. Trenutno je u tijeku kriminalistička obrada nad T. B. (2002.), M. T. (2001.) i Z. T. (1972.) te se provjeravaju njihove tvrdnje da su povezani s nestankom dvogodišnje djevojčice.

Ispitani roditelji

Roditelji nestale djevojčice Danke, Miloš i Ivana Ilić od jutra su bili u policijskoj upravi u Boru, gdje ih se ispituje o svim okolnostima nestanka njihove kćeri.

Izvor iz istrage navodi da su roditelji sinoć bili razdvojeni, svaki u svojoj obiteljskoj kući, pod nadzorom policije. Od jutra su ponovno u policijskoj stanici, uz prisustvo radnika Centra za socijalni rad, koji prate svaki razgovor.

Detektiv i stručnjak za poligrafska ispitivanja, Nikola Novak, istaknuo je da majka djevojčice, Ivana Ilić, ne može biti podvrgnuta poligrafskom testiranju jer je trudna, kako prenosi Blic.

Foto: CROPIX

Standardni korak u istrazi

Novak je naglasio da su ispitivanje roditelja, poligrafsko testiranje, mobilna forenzika i vještačenje baznih stanica standardni koraci u svakoj istrazi nestanka djeteta dodavši da poligrafsko ispitivanje može eliminirati nekoga iz istrage ili usmjeriti istražitelje u određenom smjeru.

U ovom slučaju, ističe Novak, samo otac može biti testiran, dok majka nije podobna zbog trudnoće. Objasnio je da žena u drugom stanju ne može biti podvrgnuta poligrafskom testiranju zbog stresa i promjena u fiziologiji.

“Osim toga, ako je u kasnijim mjesecima trudnoće, ima dva pulsa, što onemogućava normalnu i relevantnu pretragu”, objasnio je Novak.

Foto: CROPIX

Ne smije biti vanjski smetnji

Na pitanje o kriterijima poligrafskog testiranja, Novak je istaknuo da testirana osoba mora biti emocionalno, fizički i psihički sposobna za testiranje te da nema vanjskih smetnji koje bi mogle utjecati na reakciju.

Napomenuo je da poligrafski test sam po sebi ne može osuditi ili osloboditi nikoga, ali može biti koristan u istrazi kao dio šire istrage.

Dankina majka otkrila detalj oko trenutka nestanka kćerkice: ‘Kratko sam se okrenula’

“Samo na temelju poligrafa ne možete osuditi niti osloboditi nikoga. Poligraf je dio jedne šire istrage, a ako se rezultat poligrafa poklapa s nečim drugim, onda on dobiva treću dimenziju. Ovdje se to na sudu ne priznaje, ali je vrlo koristan u istrazi, ne bi ga uzalud koristile sve najjače službe svijeta, rekao je Novak”, zaključio je Novak.

 

Objava Objavljene fotografije trojca koji je tvrdio da ima informacije o nestaloj djevojčici, tražili su novac pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Regija (493)Vijesti (13220)