Novi GapMinder Fond II s 80 milijuna eura cilja i na hrvatske startupe

netokracija - prije 2 mjeseca - link

GapMinder Fond II postao je aktivan 14. veljače i uskoro će objaviti svoju prvu transakciju, najavljuje partner fonda, Cosmin Ochisor s kojim smo imali priliku razgovarati.

Ovaj investicijski paket prikupljen je uz podršku Europskog investicijskog fonda (EIF) i Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD). EBRD je investirao 10 milijuna eura, a EIF podržava GapMinder Fond II s ukupno 30 milijuna eura putem dvije inicijative, a to su program Europske unije InvestEU i Recovery Equity fond, koji je dio Nacionalnog plana oporavka i otpornosti sufinanciran od EU kroz NextGenerationEU program.

Na što i koga su usmjereni?

Fond će se fokusirati na DeepTech B2B startupe u seed i late seed fazama. Prvotna ulaganja bit će između 500 tisuća i 2,5 milijuna eura, s ciljem i željom da se ostvari što više dodatnih ulaganja u timove koji su dobili prvu investiciju.

U prosjeku, možete reći da će se prve investicije u neki tim kretati oko 1,5 milijuna eura, na početku našeg odnosa. Cilj nam je upoznati timove koji imaju dobro uspostavljen balans u smislu poslovnih i tehničkih temelja, te koji su već uspjeli validirati svoj proizvod putem prvih prihoda, s realnom sposobnošću da se prošire na velika zapadna tržišta.

Navode da ciljaju investicijama osigurati do 15% vlasništva u startupima kroz nekoliko uzastopnih rudi.

GapMinder Fond II će većinu svog kapitala uložiti u startupe iz Rumunjske, Moldove, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bugarske. Cosmin navodi kako traže timove s visokim ambicijama i jakim menadžmentom koji može voditi globalni razvoj tvrtke. U tom kontekstu, usredotočit će se na one poduzetnike koji grade poslovanja i buduće tvrtke za internacionalni rast, a koji su orijentirani prema kupcima na zapadnim tržištima.

Posebno su fokusirani na B2B startupe koji djeluju u vertikalama fintecha, cyber sigurnosti, automatizacije poslovanja i podataka/analitike. Ovaj pristup potvrdio im se kao uspješan s prethodnim fondom koji je investirao u iste vertikale i tehnologije, ističe Cosmin.

Zadržavamo fokus koji smo imali i s prvim fondom, u tih nekoliko dobro definiranih vertikala, ali s većim geografskim dosegom koji uključuje Srbiju i Hrvatsku. Trebam spomenuti da smo u posljednjih 5-6 godina vidjeli vrlo dobre tvrtke u području zapadnog Balkana u koje nismo mogli ulagati. S drugim fondom ciljamo promijeniti tu situaciju.

Jedna od prilika da dođete u kontakt s njima je skorašnja konferencija Money Motion na koju Cosmin stiže upravo kako ne bi propustili prilike za nova ulaganja u perspektivne domaće startupe. Catch him if you need!

Money Motion

Što osnivači mogu očekivati od tima?

Za sve koji budu htjeli okušati priliku s ovom ekipom, važno je znati i tko upravlja fondom. Na poziciji direktora investicija tu je Robert Herșcovici, a partneri uz Cosmina su Dan Mihăescu, Sergiu Roșca i Alexandru Ruff. Dio ih je dugo radio u IT-ju ili financijama, dio ih je već duže vrijeme povezano sa startupima kroz razne hubove i programe.

Dio njih iza sebe ima i šest godina upravljanja GapMinder I, fondom od 50 milijuna eura koji je značajno doprinio razvoju startup ekosustava u Rumunjskoj. Tvrtke financirane putem GapMinder fonda I uključuju Druid.AI, FintechOS, TypingDNA, Veridion, Siena.Cx, Cyscale, Deepstash, SmartDreamers, Machinations, Frisbo i Innoship.io.

A što budući startupi, osim novca, od partnera i investicijskog tima mogu očekivati, pitali smo Cosmina:

Osnivači bi trebali očekivati vrlo iskrene razgovore s nama, duboku podršku na strateškoj razini, izgradnju tima ili razvoj međunarodnih GTM strategija i stvarnu podršku tijekom prikupljanja narednih rundi, duboku i dokazanu mrežu kontakata prema drugim regionalnim i zapadnim investitorima.

Budući da smo specijalizirani, duboko razumijemo prostor i tržišta na kojima tvrtke posluju i možete očekivati da ćemo zasukati rukave kada je to potrebno i dovesti druge dobre investitore za stol, kao i održati naše tvrtke kroz vrijeme. U svojim prošlim životima bili smo operativci i naučili smo kako raditi dobro, a osim toga – stvarno razumijemo razne prepreke u razvoju poslovanja.

pročitaj cijeli članak

Novost (50)Startupi (22)