Nove invazivne vrste poharale Hrvatsku, jedna je izuzetno štetna: ‘Ona je gorući problem’

dnevno - prije 1 mjesec - link

Hrvatski ribar Marko Kristić već desetljećima ribari Jadranskim more, međutim sada invazija mediteranske ribe papige ugrožava njegov tradicionalni ulov i njegov životni standard, piše Reuters.  Zbog klimatskih promjena i povećane pomorske prometnosti, riba papiga, s još oko 50 novih vrsta, proširila se Jadranom, prijeteći domaćim ribljim populacijama.

Kristić navodi kako je riba papiga prvi put primijećena u južnom Jadranu prije otprilike 15 godina, ali se od tada često nalazi u njegovim mrežama. Iako se u područjima gdje je autohtona konzumira kao delikatesa, ova riba nije po ukusu lokalnog stanovništva oko njegovog sela Molunat na jugu Hrvatske.

“Ne mogu je prodati nikome. Lokalno stanovništvo neće jesti ovu novu ribu”, rekao je Kristić. Nenad Antolović, istraživač Instituta za morska i priobalna istraživanja sa sjedištem u Dubrovniku, kaže da su zalihe riba u Jadranskom moru, najsjevernijem dijelu Sredozemlja, opale zbog prekomjernog ribolova, klimatskih promjena i invazije novih vrsta.

Nove vrste

“Jadran se mijenja, postaje topliji. Zbog toga se pojavljuju novi organizmi. Mislim na ribe, planktone i alge”, rekao je Antolović. Prema podacima talijanske Nacionalne agencije za nove tehnologije, energetiku i održivi gospodarski razvoj (ENEA) iz 2023. godine, Sredozemno more postaje najbrže grijano more na planetu.

“Nove riblje vrste stigle su u Sredozemlje i Jadran iz Crvenog mora kroz Sueski kanal zbog toplijih voda ili su ih prenijeli u balastnim tankovima brodova, ugrožavajući preživljavanje oko 460 autohtonih ribljih vrsta”, rekao je Antolović. Nekoliko novih riba opasno je za ljude, poput otrovnih vatrenjača ili kamenih riba.

Prošlog mjeseca, ribar iz dubrovačkog područja uhvatio je novu vrstu u Jadranskom moru Tetragonurus cuvieri, stanovnika dubokog mora, neobičnog za Jadran. U susjednom Crnoj Gori, znanstvenici iz Instituta za biologiju mora u obalnom gradu Kotora istaknuli su plavog raka kao primjer invazivne vrste.

Opasna riba ulovljena na Korčuli: U slučaju uboda treba ići liječniku, nije bezazleno

Gorući problem

“On je stigao … prije otprilike 20 godina i jedna je od 100 najgorih invazivnih vrsta u Sredozemlju”, rekla je znanstvenica Olivera Marković. Ribari i znanstvenici kažu da su zalihe rakova poput zelenih smanjene, a na nekim mjestima potpuno uništene. “Populacija zelenog raka … drastično je smanjena od pojave plavog raka”, rekla je Marković.

“Tamna mramornica, napuhače i vatrenjače razmnožile su se u toplijim vodama Jadrana duž crnogorske obale”, rekao je Ilija Ćetković, istraživač u Institutu, a najveća zabrinutost je upravo ova posljednja, vatrenjača ili riba lav. “Vatrenjača je trenutno gorući problem u Jadranskom moru… Ona je grabežljivica i nanosi znatnu štetu ekosustavima”, poručio je Ćetković.

 

Objava Nove invazivne vrste poharale Hrvatsku, jedna je izuzetno štetna: ‘Ona je gorući problem’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Jadransko more (7)Planet-X (200)Ribe (71)