NOVA KAZALIŠNA POSLASTICA Mačka na vrućem limenom krovu

dulist - prije 1 mjesec - link

Odbrojavaju se dani do premijerne izvedbe jednog od najvećih klasika svjetske književnosti, ‘Mačka na vrućem limenom krovu’ Tennesseea Williamsa u režiji ravnatelja KMD-a Paola Tišljarića. Najavljena je za srijedu 10. travnja. Doduše ne u Gradu, već u HNK Varaždin, ali nema sumnje da će nam ekipa u kojoj je, uz Tišljarića, još Dubrovčana, ovaj slavni dramski tekst uprizoriti i na daskama našeg teatra.
Paolo, osim režije, potpisuje i adaptaciju teksta. Skladatelj i oblikovatelj zvuka je naš Žarko Dragojević. Oblikovatelj video produkcije Miran Brautović, a za kostimografiju je zaslužna Ana Mikulić koja je bila nominirana za Nagradu hrvatskog glumišta za rad na predstavi ‘Vidi kako Lokrum pere zube’.
-Wiiliams je za ovaj tekst dobio Pulitzerovu nagradu 1955. godine. Drama o muško ženskim odnosima, hipokriziji, manipulaciji, pohlepi, prevari, laži koja nam otvara nova pitanja o obiteljskoj destruktivnosti. Mačka na vrućem limenom krovu je priča o obitelji, ali i o društvenim i političkim prilikama – podsjeća autorski tim u najavi predstave.

-Rad na klasičnim naslovima je uvijek izazovan, jer postoji predložak kojemu se gledatelji uvijek vraćaju i uspoređuju nove dramatizacije ili ekranizacije s originalom. Samim tim je za autorski tim rad zanimljiviji i izazovniji, jer pronalazimo svoj jezik i postavljamo ga na scenu. Redatelj Paolo Tišljarić i ja smo već surađivali na Velikoj sceni HNK Varaždin pod vodstvom intendantice Senke Bulić, tijekom 2022. godine na predstavi ‘Orašar’, tako da poznajemo sjajan ansambl od prije. Upravo prema njihovoj energiji i intepretaciji dramskog teksta smo definirali ‘soundtrack’, pa je moj proces skladanja, aranžiranja, snimanja originalne glazbe bio zbilja inspirativan i nadasve ugodan – rekao nam je Žarko Dragojević.
U glavnim ulogama naći će se sjajna Hana Hegedušić koju je dubrovačka publika imala prilike gledati u predstavi ‘Majka Hrabrost i njezina djeca’ te Karlo Mrkša.

Foto: HNK Varaždin/Marko Ercegović

pročitaj cijeli članak

Kultura (569)