Noć šišmiša u Prirodoslovnom muzeju: Ne piju krv, ali pojedu i do 1000 kukaca u jednoj noći

novilist - prije 3 sata - link

 

 

Riječki prirodoslovci na prikladan su način obilježili noć posvećenu neshvaćenim sisavcima i to jedinima koji mogu letjeti. Međunarodna noć šišmiša okupila je znatiželjnike svih dobi koji su se pod vodstvom Prirodoslovnog muzeja zaputili u obližnji park i s pažnjom osluškivali zvukove prirode iz sjena i grmlja.

Foto galerija: Noć šišmiša u Prirodoslovnom muzeju Foto: Milan Đekić

 

Program, koji je započeo u Primorskom vrtu Prirodoslovnog muzeja, obuhvatio je vođenu zvučno-scensku turu koja je okupljene odvela u šetnju prirodom kako bi upoznali pojedine životinje aktivne noću. 

 

“Naš muzej se već više od 10 godina uključuje u obilježavanje Međunarodne noći šišmiša kako bismo skrenuli pozornost javnosti na to koliko su ta bića zaista ugrožena. U Hrvatskoj postoji 34 vrste šišmiša, što znači da je zaista bogata po bioraznolikosti ovih životinja”, objasnila je Anita Hodak, viša kustosica i pedagoginja iz muzeja. “Oni su dosta u problemu zbog gubitka svog staništa gdje žive, kao i gubitka lovnog staništa i to, naravno, zbog nas ljudi”, dodaje.

 

Kako objašnjava, ova se pojava već može primijetiti svugdje, pa se tako primjećuje u gradovima i parkovima. To se dogodilo i u parku iznad muzeja. Šišmiša je sve manje, a sve je manje i hrane za njih. U Hrvatskoj se najviše hrane komarcima, insektima, pa i onim koji smetaju poljoprivredi, što znači da su ustvari i naši pomagači. Zanimljivo je da jedan šišmiš može u jednoj moći pojesti oko 1000 insekata.

 

“Ljudima oni stvaraju nelagodu jer spavaju naopačke, hrane se danju, a spavaju noću, tamni su… Postoje i predrasude da se pletu u kosu i piju krv, da su slijepi, ali nisu. Oni savršeno dobro funkcioniraju i žive u svijetu, ali na neki način koji je prilagođen njima kako bi mogli loviti tijekom noći”, objasnila je Hodak.

 

Međunarodna noć šišmiša obilježava se svake godine u više od 30 zemalja potpisnica Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša, a usmjerena je edukaciji šire javnosti o biologiji šišmiša, njihovom životnom prostoru, razlozima ugroženosti i važnosti zaštite.

Objava Noć šišmiša u Prirodoslovnom muzeju: Ne piju krv, ali pojedu i do 1000 kukaca u jednoj noći pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

rijeka (1107)