Njemački kancelar iz dana u dan sve više iritira europske čelnike: Čini se da za to ima dobar razlog

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Njemački kancelar Olaf Scholz suočava se s brojnim kritikama zbog suprotstavljanja stvarnoj potpori Ukrajini u njenoj borbi protiv ruske agresije, a mnogi europski saveznici su zbunjeni njegovim kontradiktornim izjavama. Scholz je odbio slati krstareće projektile Ukrajini, opravdavajući to strahom od ruske odmazde, dok istovremeno kritizira saveznike što ne pružaju više oružja Ukrajini. Francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazio je nezadovoljstvo Scholzovom nekoherentnošću.

“Europa je suočena s trenutkom kada će se morati prestati ponašati kao kukavica”, prije nekoliko dana je rekao Macron, a čini se kako je pritom mislio upravo na Scholzam, piše Politico.

Unatoč oštrim reakcijama na Scholza, analitičari tvrde da je njegova navodna nekoherentnost zapravo promišljena strategija Scholz vjeruje da je Ukrajina sposobna obraniti se od Rusije, ali iz straha od ruskog odgovora ne želi pružiti oružje koje bi moglo omogućiti pobjedu. Njegova strategija je djelovati u tandemu zajedno s s Washingtonom kako bi opskrbio Ukrajinu oružjem potrebnim za preživljavanje, ali ne i za pobjedu. Scholz, član Njemačke socijaldemokratske stranke (SPD), izbjegava jasno izražavanje želje za pobjedom Ukrajine, vodeći računa o njemačkom duboko ukorijenjenom strahu od Rusije.

AP Photo/Markus Schreiber/Guliver

Traumatične posljedice dva svjetska rata

Njemačka nije zaboravila da je u dvadesetom stoljeću dva puta ratovala s Rusijom, oba puta s katastrofalnim posljedicama za Nijemce. Isto kao što Rusi i 79 godine nakon Drugog svjetskog rata pamte ogromne gubitke koje su pretrpjeli od nacista, teško je pronaći njemačku obitelj koja nije traumatizirana invazijom na Rusiju – bilo da je otac ili djed kao vojnik poginuo u Staljingradu ili su civili patili nakon dolaska Crvene armije.

Također, Nijemci na istoku zemlje Rusiju još uvijek smatraju više prijateljem nego neprijateljem. Sovjeti nikada nisu pokorili Istočnu Njemačku u mjeri u kojoj su pokorili Poljsku i druge zemlje Varšavskog pakta, pa su stavovi prema Rusiji na istoku Njemačke mnogo pozitivniji.

Guliver

Kancelar mira

Mnogi Nijemci se protive slanju krstarećih projektila Ukrajini, vjerujući da bi to moglo izazvati ruskog predsjednika Vladimira Putina i uzrokovati negativne posljedice po Njemačku. Ankete sugeriraju da većina Nijemaca smatra da je Berlin poslao dovoljno oružja, dok otprilike 20 posto misli da bi trebao učiniti više.

Macron kao Napoleon: ‘Njegove inicijative postaju opasne za građane Francuske’

Scholzova oprezna politika može se interpretirati kao pokušaj izbjegavanja potencijalno opasnih eskalacija s Rusijom, ali istovremeno pokazuje nedostatak čvrstog stava u podršci Ukrajini. Scholz se posljednjih dana Nijemcima počeo predstavljati kao ‘Friedenskanzler‘ ili ‘kancelar mira‘ – nadimak koji se često koristi za opisivanje Willyja Brandta.

“Da budem potpuno jasan: kao njemački kancelar neću poslati nijednog vojnika Bundeswehra u Ukrajinu”, izjavio je Scholz prošlog tjedna kao odgovor na poziv francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Zapadu da ne povlači nijednu opciju sa stola.

 

 

 

Objava Njemački kancelar iz dana u dan sve više iritira europske čelnike: Čini se da za to ima dobar razlog pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Emmanuel Macron (23)Olaf Scholz (10)Svijet (894)Vijesti (13303)