novilist - prije 2 tjedna - link

OSIJEK Košarkaši DepoLink Škrljeva nakon dugih devet sezona ispali su iz elitnog društva hrvatske košarke! Sljedeće sezone ipak se neće gledati susjedski derbi u Primorsko-goranskoj županiji. U istoj sezoni u kojoj je Kvarner 2010 ušao u Premijer ligu kao prvak Prve lige, Škrljevčani su iz najvišeg ranga ispali.

I to na poprilično ružan način jer je drugoplasirana ekipa Prve lige, osječke Vrijednosnice, na svojem terenu deklasirala sa 109 poena ekipu iz Bakra zahvaljujući sjajnoj trećoj četvrtini u kojoj su domaći zabili 35 koševa. Zeleni su se nakon velikog odmora, na koji se otišlo s prednošću Vrijednosnica 50:44, u potpunosti raspali. Osim što su primili 35 poena, napadački su zakazali i da nije bilo nekoliko trica Svobode i Barta u zadnje dvije dionice, katastrofa bi bila još veća…

Vrijednosnice Osijek – DepoLink Škrljevo 109:85

Uzvratna utakmica doigravanja za popunu FAVBET Premijer lige: Vrijednosnice Osijek – DepoLink Škrljevo 109:85 (23:23, 27:21, 35:18, 24:23). Mala dvorana Gradski vrt. Gledatelja: 600. Suci: Vovk (Sl. Brod), Jovović (V. Gorica) i Gracin (Zagreb).

VRIJEDNOSNICE OSIJEK: Ashton 27 (5-8), Kujundžić 20 (3-6), Vladović 5 (2-2), Šiško 7 (1-2), Primorac 11 (2-3), Martinović, Tomljenović, Dmitrović, Budimir 28 (1-3), Bjelanović 9 (1-2), Šuvak, Kotrulja 2.

DEPOLINK ŠKRLJEVO: Gulin 8 (2-2), Svoboda 19 (1-1), Šarić 15 (3-3), Hollowell 12, Stanojević 15 (2-2), Whitney 6 (1-2), Bart 6, Krajina 4, Šljivarić, Miljković.

Sve je krenulo nizbrdo već na kraju druge dionice kada su se domaći prvi put uspjeli odvojiti od gostiju (50:44), da bi u trećoj četvrtini samo nastavili odrađivati posao. Kujundžić je odmah na startu drugog poluvremena presjekao loše dodavanje Šarića i položio nakon brze kontre, Šiško je potom dodao i tricu, a minuta odmora trenera Edija Dželalije nije djelovala. Gulin je naivno pustio Budimira samog pod košem – 57:44.

Bilo je ubrzo i okršaja među igračima zbog prekršaja Gulina nad Budimirom, nakon čega su tehničke pogreške zaradili Krajina i Budimir. Ali, 39-godišnji kapetan Vrijednosnica Veljko Budimir ubrzo je uzvratio tricom – 60:46 (24′). Upravo je on imao fantastičnu večer u Osijeku. Zabio je 28 poena u isto toliko minuta igre sa sjajnim šutem 10-12, a trice je pogađao 7-8!

I tu se Škrljevo u potpunosti raspalo, Budimir, Ashton i Kujundžić su pogađali, a Škrljevčani promašivali i griješili. Kada je Primorac u 29. minuti bio prezican na šutu za tri poena, na semaforu je stajalo 82:56 i u dvorani u Osijeku se već slavio povratak u Premijer ligu.

Bio je to rezultat koji gosti sigurno nisu očekivali nakon prvog poluvremena, u kojemu su se ipak donekle držali. Prve dvije četvrtine odužile su se na skoro 50 minuta igre. Bilo je tu puno igre živaca, prekršaja, sudačkih provjera i slobodnih bacanja. Škrljevčani su u nekoliko navrata vodili s maksimalno dva poena razlike, dok su domaći na samom kraju druge četvrtine uspjeli pobjeći i na mrvicu osjetniju razliku.

A do razlike je Osječane vodio njihov najveći forte – brzi kontranapad. I tu je ključni igrač bio niski i brzi playmaker Makai Ashton, koji je zajedno s bivšim Zelenim Robertom Kujundžićem kreirao dva kontranapada zaredom kojima su domaći poveli 47:40 u 19. minuti. Stanojević i Gulin su polaganjima smanjili, ali Šiško je bio precizan za tri poena samo koju sekundu prije kraja prvog poluvremena – 50:44.

Inače, Gulin u prvoj utakmici nije ulazio u igru zbog ozljede leđa, dok je u uzvratu startao. Ipak, u prvih 20 minuta raspoložen je bio tek Šarić s 10 poena i sedam skokova. Hollowell je uspio ubaciti tri trice, ali više od toga mu Osječani nisu dopustili. S druge strane, Zeleni nisu pronašli rješenje za Ashtona, koji je imao odličan šut, asistirao je i lovio skok. Kasnije se u napadu probudio i Svoboda, imao je uspješne šuteve i Stanojević, ali sve je to bilo nedovoljno da bi se nadigralo raspoložene Vrijednosnice.

Domaći se u prvom dijelu utakmice nisu previše odvažili na dalekometne šuteve, ali treća trica na utakmici donijela im je vodstvo 36:31 (13′). Ipak, Škrljevo se i u ovome trenutku uspjelo vratiti, gosti su mini serijom 8:1 poveli 39:37, nakon što su domaći ponovo imali jednu crnu rupu. Promašili su tri slobodna bacanja i dvije trice u minutu i pol…

Ali, Kujundžić i Budimir su ubrzo donijeli novih “plus tri” (42:39), da bi u finišu prvog poluvremena Vrijednosnice pobjegle na šest poena razlike. Činilo se tada još uvijek da se gosti možda i mogu vratiti. Treća dionica je, pak, pokazala prave snage i donijela pobjednika te povratnika u najviši rang nakon dvije godine izbivanja. Bosco i DepoLink Škrljevo novi su prvoligaši, a Kvarner 2010 i Vrijednosnice premijerligaši.

Objava Ništa od susjedskog derbija: Škrljevčani ispali iz Premijer lige, Osječani su im u uzvratu zabili 109 poena! pojavila se prvi puta na Novi list.