Neurologinja dr. Ksenija Kos smatra da treba sklopiti društveni ugovor u zdravstvu: ‘Pacijente treba uključiti u donošenje odluka’

novilist - prije 3 mjeseca - link

Ovogodišnji HealthComm Forum, koji se održao 6. i 7. lipnja u Zagrebu, tražio je konsenzus oko krajnjih ishoda koje želimo u našem zdravstvu, a koji se ne vežu samo uz jedan mandat vlade, već moraju biti dio šireg društvenog ugovora.

Važnost takvog sporazuma među dionicima u zdravstvu objasnila nam je jedna od sudionica Foruma, dr. med. Ksenija Kos, hrvatska neurologinja zaposlena u bolnici Mercy Hospital u St. Louisu, Missouri, i predsjednica neprofitne organizacije CROMed-USA (Croatian American Medical Alliance) koja radi na povezivanju medicinske izvrsnosti između Hrvatske i SAD-a.

– Takav je ugovor osobito važan u zdravstvu, a prvenstveno u javnom zdravstvu, gdje imamo interakciju između pacijenata, medicinskih profesionalaca i Vlade. Svatko od njih ima svoja očekivanja, ali i dužnosti prema drugima. U zdravstvu, društveni ugovor propisuje obvezu svake od strana da osigura jednako dostupnu i visokokvalitetnu zdravstvenu skrb. On osigurava da zdravstveni sustav bude efikasan i etičan, jamči jednaku dostupnost usluge, poštovanje prava pacijenata i profesionalnu odgovornost medicinskih djelatnika, tumači dr. Kos.

Dok se Vlada brine o funkcioniranju sustava, liječnici se često suočavaju s administrativnim ograničenjima, s ograničenim resursima i potrebom za stalnim profesionalnim usavršavanjem. Pacijenti se pak bore s dugim listama čekanja, ograničenim pristupom specijaliziranoj skrbi, a nerijetko i s manjkom jasne komunikacije te vlastitog uključivanja u proces liječenja. Dok ministar Beroš stalno uvjerava da mu je »pacijent u fokusu«, naša sugovornica smatra da bi uloga pacijenata morala biti aktivnija.

– Moj je dojam da u Hrvatskoj tripartitni model o kojem govorimo nije dobro balansiran. Pacijenti bi uvijek morali participirati u kreiranju zdravstvene politike, jer ona je namijenjena njima. Njihova iskustva i i potrebe pružaju informacije koje mogu pomoći u kreiranju efikasnijeg zdravstva, usmjerenog pacijentu. Ako se pacijente uključi u donošenje odluka koje ih se tiču, veće su šanse da će političke odluke bolje odgovoriti na stvarne probleme i potrebe onih koji koriste zdravstveni sustav. Time će pacijenti biti zadovoljniji, a ishodi liječenja bolji, upozorava dr. Kos.

Dobro definiran društveni ugovor može, tvrdi, značajno popraviti stanje u zdravstvu, ishode liječenja, efikasnost sustava. Isto tako, može pomoći optimalnom usmjeravanju i potrošnji zdravstvenog novca, boljem odnosu između pacijenata i liječnika te transparentnijem procesu donošenja odluka. A hrvatskom zdravstvu je to, smatra, prijeko potrebno.

– Ne živim u Hrvatskoj, i ne mogu govoriti o vašem zdravstvu iz vlastitog iskustva, ali bila sam pomni promatrač zdravstvene usluge koju su ovdje primali moji roditelji. Na temelju toga mogu reći da je hrvatski zdravstveni sustav kompliciran, često i bez potrebe, da ne vodi računa o pravima pacijenata i pacijentovoj autonomiji, nije transparentan, a sve to rezultira manjkom zadovoljstva i neefikasnošću na mnogim razinama, upozorava dr. Kos.

Silno je, kaže, zanima reakcija aktualne zdravstvene administracije na prijedlog novog društvenog ugovora u medicini koji bi uvažio sve tri strane.

– Moguće je da vlast načelno i prepozna važnost sklapanja takvog ugovora, ali implementaciju mogu usporiti politički, ekonomski ili logistički razlozi. U nekim slučajevima administracija može usporiti taj proces zbog birokratske inercije ili drugih prioriteta. Uključivanjem pacijenata u donošenje odluka te osiguranjem primjerenih plaća i radnih uvjeta za liječnike zdravstveni sustav može postići značajan napredak u pružanju zdravstvenih usluga i ishodima liječenja, zaključuje američka liječnica.

Objava Neurologinja dr. Ksenija Kos smatra da treba sklopiti društveni ugovor u zdravstvu: ‘Pacijente treba uključiti u donošenje odluka’ pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Hrvatska (4075)pacijenti (9)zdravstvo (43)