Nema stabilizacije vremena, znanstvenike zabrinula veljača: ‘Suočit ćemo se s posljedicama’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Stabilizacije i dalje nema, ali do subote ima malo hladnijeg vremena, te bure i juga, na kopnu u petak i subotu i čestog jutarnjeg mraza. Tijekom današnjeg dana bit će promjenjivo, ponegdje i pretežno oblačno. Mjestimična kiša uglavnom prijepodne, osobito na istoku te na jugu gdje su mogući i pljuskovi s grmljavinom.

U najvišim predjelima Gorskog kotara i Like snijeg. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni i sjeverni. Na Jadranu slaba i umjerena, uglavnom u prvom dijelu dana podno Velebita i jaka bura s olujnim udarima, a na jugu jugo. Najviša dnevna temperatura od 7 do 12, na Jadranu do 15 °C.

Žuti meteoalarmi upaljeni su za dio obale. U riječkoj regiji, na Kvarneru, velebitskom kanalu i sjevernoj Dalmaciji zbog mjestimice jake bure, a u dubrovačkoj zbog mogućih izraženijih pljuskova s grmljavinom.

Foto: DHMZ

I dalje promjenjivo

Potkraj radnog tjedna i početkom vikenda jutra na kopnu osjetno hladnija. Pri tlu ponegdje i mraz. Uz djelomice sunčano vrijeme i promjenjivu naoblaku samo će rijetko gdje pasti malo kiše, pa i u obliku pokojeg pljuska, a s jačanjem jugoistočnog vjetra, u nedjelju u većini krajeva naoblačenje te do kraja dana kiša. Lokalno može biti i nevremena.

“Na Jadranu će najpovoljnije biti u petak. Zatim jugo u jačanju i porast naoblake uz sve češću kišu. Bit će i grmljavine, a osobito potkraj vikenda može biti nevera. Temperatura zraka u petak još većinom malo niža, zatim u porastu”, prognozirala je za HRT Kristina Klemenčić  iz DHMZ-a.

Foto: DHMZ

Znanstvenici: Ovo je bila najtoplija zabilježena veljača

Prošli je mjesec bio najtoplija zabilježena veljača na globalnoj razini, što ga čini devetim mjesecom zaredom s rekordnim temperaturama za to doba godine, kažu znanstvenici. Globalna površinska temperatura mora također je na najvišoj ikada zabilježenoj razini, pokazuju podaci Europske službe za klimatske promjene Copernicus.

Podaci pokazuju da je veljača bila 1,77 Celzijusa toplija od predindustrijskog prosjeka za mjesec, od 1850. do 1900., i 0,81 Celzijusa iznad razine od 1991. do 2020. godine. Globalna prosječna temperatura u posljednjih 12 mjeseci – između ožujka 2023. i veljače 2024. – bila je najviša zabilježena, na 1,56 Celzijusa iznad predindustrijskih razina, piše Guardian.

Foto: Sasa Buric / CROPIX

To svijet privremeno stavlja iznad praga od 1,5 Celzijusa iznad kojeg se, dugoročno gledano, očekuju najgori učinci klimatskih promjena. Zima u Europi, od prosinca do veljače, bila je druga najtoplija zabilježena na ovom kontinentu.

Carlo Buontempo, direktor Službe za klimatske promjene Copernicus, rekao je: “Veljača se pridružuje dugom nizu rekorda u posljednjih nekoliko mjeseci. Koliko god ovo izgledalo, zapravo nije iznenađujuće jer kontinuirano zagrijavanje klimatskog sustava neizbježno dovodi do novih temperaturnih ekstrema. “Klima reagira na stvarne koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi, pa ako ih ne uspijemo stabilizirati, neizbježno ćemo se suočiti s novim globalnim temperaturnim rekordima i njihovim posljedicama.”

Vakula upozorava Hrvate: ‘Atmosfera je poremećena, ljudi se moraju pripremiti’

 

Objava Nema stabilizacije vremena, znanstvenike zabrinula veljača: ‘Suočit ćemo se s posljedicama’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Hrvatska (2096)Vijesti (13263)