Nema djeteta u Jugoslaviji koje nije imalo ove igračke: ‘Vratilo me u djetinjstvo’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Rijetko koja stvar ljude vrati u djetinjstvo kao omiljena igračka koju vide nakon dugo vremena. Na popularnoj Facebook stranici Retroteka jedan je član grupe objavio sliku roze dječje šivaće mašine Tina, koju je sedamdesetih i osamdesetih u Jugoslaviji proizvodila poznata tvornica igračaka Mehanotehnika iz slovenske Izole.

Poznato je da su njihove igračke bile san svakog djeteta te da se popularno mogla opisati kao ‘tvornica dječjih snova’, “Dječja šivaća mašina, made in YU, Mehanotehnika je bila jedna od pet najvećih tvornica igračaka u svijetu, u mnogim slučajevima njezine licence su bile bolje od originala”, napisao je korisnik Facebooka.

Očekivano, odmah su se nanizali komentari. “Vratilo me u djetinjstvo, imala sam takvu”, “A vlakići Mehanotenika…Ja bih ga i danas u odrasloj dobi, budući da sam vidio da ima za kupiti, vjerujem da je tvornica preživjela”.

Foto: Facebook/Retroteka

Mehanotehnika, tvornica dječjih snova radi i danas

Mnogi nisu znali da je igračka zapravo bila i funkcionalna šivaća mašina. “Takvu sam imala i šivala je ko singerica, devedesetih sam barbikama šivala haljinice na njoj, jedan od razloga zašto sam završila školu koju jesam”, “Imala i naučila šivati na njoj”.

Mehanotehnika je bila tvrtka za proizvodnju i prodaju proizvoda od metala i plastike. Naziv tvrtke potječe od imena prve igračke puzzle koju je tvrtka u potpunosti proizvela. U početku nije imala vlastiti proizvodni pogon, a tek kasnije, krajem 1953. godine, dobili su zgradu i strojevi. U lipnju je započela proizvodnja i istog mjeseca na tržištu su se pojavili prvi proizvodi Mehanotehnike. 1959. izgrađena je proizvodna hala od 5000 m2, a proizvodnja je preseljena na samu lokaciju u Izoli. Te godine imali su i pojavljivanje na Nürnberškom sajmu igračaka.

1965. projektom “Dobra igračka” započela je suradnja s Odsjekom za dječju i adolescentnu psihologiju Sveučilišta u Ljubljani. Temeljem te suradnje Mehanotehnika je počela proizvoditi igračke vrhunskog psihološko-pedagoškog sadržaja.

1971. sva proizvodnja plišanih igračaka seli se u proizvodni pogon u Materiji. 1990. poduzeće Mehanotehnika mijenja ime u Mehano.

2000. godine Mehano je razvio model lokomotive “BR 250 Blue Tiger” i nagrađen je nagradom “Model Des Jahres 2000” od strane “Der Modellbahnenverband in Deutschland E.V.” iz Njemačke. 2010. je pokrenuta nova kategorija za segment predškolske dobi “Moj prvi vlak”. Kategorija se sastoji od sljedećih proizvoda: Moj prvi vlak – međugradski, Moj prvi vlak – putovanje u zemlju i Moj prvi vlak – Hello Kitty.

Lansirana su nova dječja prijenosna računala Bimbo i Hello Kitty. Nude vrlo dobar omjer cijene i učinka i vrlo dobru vrijednost za novac. Predstavljeni su krovni brendovi “Train Line” i “Speed Trains” za Mehano vlak i novi vizualni identitet.

Za ove proizvode iz Jugoslavije čekalo se u redovima: I danas ih mnogi imaju

Objava Nema djeteta u Jugoslaviji koje nije imalo ove igračke: ‘Vratilo me u djetinjstvo’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

jugoslavija (27)Magazin (3266)