Navaljni će i nakon smrti biti vrlo opasna prijetnja za Putina: Pratit će ga do samog kraja

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Dok je mirno šetao gulagom Jamalo-Nenecka u Arktičkom krugu zapadnog Sibira, kamo je premješten iz zatvora u blizini Moskve, Navaljnom je iznenadna pozlilo, a liječnici su ga neuspješno, najvjerojatnije “kamenom u glavu” pokušali reanimirati, što nije uspjelo i to je bio konačni kraj jednog od najpoznatijih ruskih disidenata. Sam Navaljni odrastao je u rusko-ukrajinskoj obitelji koja je proizvodila pletene košare te je uspješno završio studij prava i dobio prestižnu stipendiju sveučilišta Yale, gdje je diplomirao na financijskom pravu. Kratko je radio kao odvjetnik za razne ruske tvrtke jer mu je vrlo brzo zasmetala raširena korupcija u Rusiji te Putinova autokracija pa se politički angažirao.

Pridružio se stranci Jabolko, s kojom je organizirao razne antirežimske prosvjede, te je više puta uhićivan, zbog čega je intervenirao i Amnesty International. Kako bi udružio antirežimske snage, Navaljni je pokušao osnovati novu stranku, Narodni savez, ali je Putinov režim stalno kočio registraciju te političke opcije. Unatoč tomu, kandidirao se za gradonačelnika Moskve, za što je dobio donacije u vrijednosti od oko četiri milijuna dolara, ali odmah nakon što je skupio dovoljan broj potpisa za pristupanje izborima, uhićen je, no vlasti su ga ipak pustile kako bi pred svijetom glasanje bilo “legalno”.

U zatvoru iznenada umro Navalni: Objavljeni prvi detalji misteriozne smrti

Na namještenim izborima pobijedio je Putinov kandidat Sergej Sobjanin koji je osvojio 51 posto glasova, što je bilo dovoljno da se drugi krug izbora ne održi. Nakon tih izbora održani su veliki prosvjedi u Moskvi te je Navaljni ponovno završio iza rešetaka. Kada je ponovno htio ujediniti opoziciju pa se pridružio stranci RPR-PARNAS, supredsjedniku te stranke Borisu Nemcovu netko je pet puta pucao u leđa i on je na mjestu ostao mrtav. Policija je samo nekoliko sati nakon ubojstva upala u njegov stan i uzela sve papire, spise i tvrde diskove koji su potom netragom nestali. I danas postoji sumnja da iza atentata stoji čečenski vođa Ramazan Kadirov, a naravno pravi ubojica nikada nije pronađen. To Navaljnog nije obeshrabrilo iako su ga već dva puta pošpricali kiselinom, zbog čega je na jedno oko gotovo potpuno izgubio vid, te se odlučio kandidirati za predsjednika Rusije i nastaviti borbu protiv korupcije. Kandidatura mu nije uspjela jer se kao višekratno uhićena osoba nije smio natjecati za najvažniju funkciju u državi, pa se žalio međunarodnom sudu te pozvao na bojkot izbora i organizirao ogromne prosvjede tijekom kojih je opet uhićen, a u zatvoru mu se pridružilo i 1600 istomišljenika s prosvjeda.

Foto: Guliver Image, AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool

Bijes zbog vile

Kako nije mogao postati predsjednik, svom silinom se bacio na otkrivanje korupcijskih afera pa je uložio tristo tisuća rubalja u dionice pet naftnih kompanija, Rosnefta, Gazproma, Gazprom Nefta, Lukoila i Surgutneftgasa, i postao aktivni dioničar te je kao takav počeo tražiti transparentnost tvrtki. Tu je otkrio da su menadžeri tih tvrtki uključeni u krađu i otpor transparentnosti. Objavio je i skandalozan dokument o poslu mađarske i ruske vlade prema kojemu je Mađarska prodala bivšu zgradu svog veleposlanstva u Moskvi Putinovu oligarhu Viktoru Valembergu, da bi je on odmah preprodao ruskoj vladi za 116 milijuna dolara.

No Putinu je najviše stao na žulj kada je otkrio njegov golemi posjed i vilu u Krasnodarskoj oblasti na Crnom moru. Navaljni nije stao samo na otkriću vile čija je izgradnja stajala oko milijardu i pol dolara, a okolni posjed velik je kao četrdeset kneževina, nego je o cijeloj aferi snimo film koji je pogledao svaki drugi Rus. Publika se zgrozila enormnim bogatstvom u kojem njihov predsjednik uživa pa su s nevjericom gledali spavaću sobu od 260 kvadrata, helidrom, ledenu palaču, crkvu, amfiteatar, kazalište, kino, kasino, diskoteku, biblioteku, benzinsku postaju, što je običnom Rusu izgledalo kao rezidencija nekog negativca iz filmova o Jamesu Bondu.

“Tu su neosvojive ograde, vlastita luka, vlastita zaštita, vlastiti sustav dozvola, zona zabrane leta, pa čak i vlastita granična kontrola. To je apsolutno posebna država u državi unutar Rusije”, rekao je u Filmu Aleksej Navaljni. Putin se nemušto pokušao obraniti da to nije njegov posjed nego da je vlasnik njegov prijatelj i sparing-partner u džudu Arkadij Rotenberg, no malo tko je povjerovao u tu priču. Nakon prikazivanja filma koji je samo prvog dana pogledalo dva milijuna Rusa počeli su još žešći napadi na Navaljnog. Uhićivan je zbog raznih izmišljenih pronevjera, pa čak i za krađu ogrjevnog drva. Unatoč svemu, Navaljni se nije predavao, nego je svakodnevno na Youtube kanalu otkrivao svu trulež Putinova režima, a njegove objave pratilo je više od milijardu ljudi. Stalno je šikaniran te mu je bezbroj puta provaljeno u stan i urede.

Kobna odluka

Tijekom rijetkih trenutaka koje je proveo na uvjetnoj slobodi Navaljni je avionom iz Tomska poletio prema Moskvi, no u jednom je trenutku počeo nekontrolirano vrištati. Oko njega se okupila cijela posada, a avion je sletio u Omsk, gdje su ga prebacili u lokalnu bolnicu. Navaljni je poslije rekao kako nije vrištao zbog boli, nego zbog toga što je bio svjestan da će uskoro umrijeti.

Presavjesni liječnik u Omsku nije znao što mu je zapravo činiti te je s teškom mukom spasio svog pacijenta koji je završio u komi. Navaljni bi zasigurno i preminuo u Omsku da iz Njemačke nije žurno poslan avion koji ga je prebacio u berlinsku bolnicu Charite, gdje su ga liječnici izvukli iz kome i spasili mu život. U bolnici su ustvrdili da je otrovan novičokom, omiljenim Putinovim otrovom kojim se rješava svojih neprijatelja poput Sergeja Skripalja i njegove kćeri, a Navaljni ga je najvjerojatnije popio u čaju na aerodromu u Tomsku, gdje je čekao avion za Moskvu, pa je tako trebao biti još jedna slučajna Putinova žrtva poput onih koji slučajno padnu s balkona ili po stepenicama, utope se u kadi ili se slučajno poskliznu na koru od banane i pritom pobiju cijelu svoju obitelj.

Čim je izašao iz kome, Navaljni se odlučio vratiti u Rusiju iako su mu liječnici rekli da zbog lošeg zdravlja ne bi trebao putovati. Njemačke vlasti nudile su mu politički azil, no on je to odbio te se zbog idealističkih i pomalo naivnih razloga odlučio vratiti iako je bio svjestan da će ga u Rusiji barem uhititi, a lako moguće i ubiti. To se na njegovu nesreću i dogodilo, zbog napuštanja zemlje tijekom uvjetne slobode uhićen je čim je stupio na tlo moskovskog aerodroma. Odluka Navaljnog da ode u zatvor i vrati se u Rusiju izazvala je poštovanje čak i onih koji ga nisu simpatizirali, tim je činom postao uzor i drugim disidentima koji nisu nužno dijelili njegova mišljenja. Uslijedila su brojna suđenja, među kojima je bilo i ono da je vrijeđao sovjetske vojnike koji su se borili u 2. svjetskom ratu. Stalno mu je povisivana zatvorska kazna, da bi na koncu završio u gulagu iznad Arktičkog kruga.

Mrtva prijetnja

Ondje su ga stalno maltretirali, uskraćivali mu san, a zbog i najmanjeg prekršaja, poput nezakopčanog gumba robijaške odore, neuredne sobe i nespominjanja srednjeg imena čuvara kojeg je pozdravljao, završavao je u samici, i to na više tjedana, što je ozbiljno narušilo njegovo zdravlje. Naknadno je Navaljni prebačen u nešto blaži zatvor u Jamalo-Neneckom u zapadnom Sibiru, ali je tretman ostao isti, a ruske se vlasti nisu nimalo obazirale na činjenicu da je Međunarodni sud poništio sve njegove presude.

Tako se Navaljni nedavno šetao zatvorskim krugom te mu je iznenada pozlilo. Liječnici su mu pokušali pomoći, ali ovog puta nisu uspjeli, te je aktivist i političar preminuo, a službeno su objavili da je umro od “sindroma iznenadne smrti”, bolesti od koje obično umire dojenčad u kolijevci. Obitelj je odmah pohitala po njegovo tijelo kako bi neovisni stručnjaci mogli potvrditi uzrok smrti, no ono se nije nalazilo u gradskoj mrtvačnici, kako im je priopćeno, iako je pravilo da ondje završavaju svi mrtvi iz zatvora.

Nakon smrti Navalnog, hrvatski analitičar upozorava: ‘Ovo može biti kletva koja će stići Putina’

Potraga za tijelom je nastavljena, a neovisni izvor iz zatvora tvrdi da je bilo prepuno modrica. Njegov odvjetnik rekao je medijima da su službenici Ruske sigurnosne službe FSB, nasljednice zloglasnog KGB-a, posjetili zatvorenika samo nekoliko dana prije njegove smrti, za koju on i obitelj smatraju da je namjerno izazvana. Svijet je osudio tu sumnjivu smrt, a brojne države pozvale su na neovisnu istragu o uzrocima, dok je američki predsjednik Joe Biden rekao kako nema sumnje da iza smrti Navaljnog stoji Putin. Diljem Rusije počeli su masovni prosvjedi zbog smrti lidera opozicije, a brojne prosvjednike policija nemilosrdno rastjeruje i uhićuje, dosad ih je uhićeno oko petsto, dok su tisuće premlaćene.

I u zatvoru je Aleksej Navaljni bio ozbiljna prijetnja Putinovu režimu i živi dokaz da istina postoji te da Rusija može postati drukčija zemlja. Za Putina, koji opstaje na vlasti samo zahvaljujući nasilju i lažima, takav je izazov bio neprihvatljiv, pa je sada ruski diktator, umjesto živog neprijatelja, dobio mrtvog mučenika, čije se legende neće moći riješiti sve do svoje smrti te će stalno strepiti od onih koji će uzdizati lik i djelo borca za pravdu Alekseja Navaljnog.

Objava Navaljni će i nakon smrti biti vrlo opasna prijetnja za Putina: Pratit će ga do samog kraja pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Aleksej Navaljni (19)Svijet (892)Vijesti (13238)vladimir putin (89)