Nalazni ured riječke policije čuva 131 izgubljeni predmet. Jedan bicikl vlasnika čeka već pet godina

novilist - prije 3 sata - link

Nedavni slučaj građanke koja je u Crikvenici pronašla novac na bankomatu i predala ga policiji samo je još jedan dokaz da ima mnogo poštenih osoba koje pronađene stvari donesu u policiju.

– Jako puno ima poštenih osoba koje pronađu novčanik na ulici i donesu ga u policiju s novcem i dokumentima, kaže nam Dina Kovačević iz Policijske uprave primorsko-goranske, voditeljica Odjela pisarnice unutar koje je i nalazni ured Policijske uprave.

Društvene mreže

U Rijeci se Nalazni ured nalazi u zgradi policije, u Ulici Žrtava fašizma 3, a uredovno vrijeme za građane je od 7.30 do 15.30 sati. Informacije se mogu dobiti na broj telefona 051/430-505.

Građani mogu tamo predati pronađene predmete i isprave, ali oni se mogu predati i u najbližoj policijskoj postaji. Pronađene predmete građanin nakon saznanja o pronalasku ili nakon primljenog poziva može preuzeti osobno, ili uz valjanu punomoć i uz predočenje identifikacijske isprave.

– Najviše se gube dokumenti, a u zadnje vrijeme i mobiteli koji zasigurno nekome ispadnu iz džepa, a dosta je izgubljenih i naočala, kaže Dina Kovačević, ali napominje da i društvene mreže u zadnje vrijeme imaju veliku ulogu u pronalaženju vlasnika.

Mobiteli stižu do vlasnika tako da se nazove netko od poznatih iz imenika, ali i vlasnici sami znaju nazvati »svoj broj«. Prema statistici, društvene mreže su odigrale veliku ulogu jer se trenutačno u nalaznom uredu nalazi 131 izgubljena stvar.

Procedura za strance

Ako gledamo unazad nekoliko godina, u 2020. godini izgubljeno je 166 predmeta, godinu dana kasnije izgubljeno ih je 180, a 2022. u Nalazni ured stiglo je 226 izgubljenih predmeta, od kojih je 35 bilo vlasništvo stranih državljana. Većina izgubljenih stvari našlo je vlasnika.

Prošle godine u Nalaznom uredu u Rijeci nalazilo se 220 predmeta.

Izgubljeni predmeti koji stignu u Nalazni ured temeljem zakona čuvaju se godinu dana, ali u stvarnosti se čuvaju i više godina godine dok ne pronađu vlasnika, pa tako jedan bicikl čeka vlasnika već pet godina, a tu su i jedna dječja kolica, već više godina.

Iako bi te stvari, nakon zakonskog roka, mogle ići na licitaciju, premalo ih je da bi se organizirala licijatija kako to čini Nalazni ured u Zagrebu.

U ljetnim mjesecima i dolaskom turista povećan je gubitak ručnih torbica, putnih torbi, ruksaka, kao i osobnih dokumenata stranih državljana.

Tako se u Nalaznom uredu nalaze dva ogromna izgubljena kofera stranih turista, koji bi uskoro trebali doći po njih. Ima više teorija kako su ih mogli izgubiti, ali oni će sami dati odgovore kada dođu po njih.

Među izgubljenim stvarima su i brojne torbice, koje čekaju vlasnike te više vrećica s kupljenom i zaboravljenom robom.

– S dokumentima je najlakše jer postoji adresa pa se vrlo brzo vrate vlasniku, kaže Kovačević.

Veliki je broj slučajeva da lopovi, nakon što ih isprazne, ukradene novčanike bace, pa se i takvi novčanici i dokumenti vode kao izgubljeni, ali i oni se brzo vraćaju vlasniku.

S domaćim građanima je lako stupiti u kontakt, ali kada su stranci u pitanju, tada stvari moraju ići »diplomatskim putem«. Naime na prijedlog Ministarstva vanjskih i europskih poslova Upravi za konzularne poslove dostavljaju se stvari stranih državljana koji su u vlasništvu države, odnosno osobne isprave.

Osobne stvari u vlasništvu stranaca zadržavaju se u Nalaznom uredu i dostavljaju naknadno na zahtjev strane diplomatske misije, odnosno konzularnog ureda.

Građanska dužnost

Kako napominje Kovačević, većina građana koji pronađu tuđe stvari, znaju da je moralno i etički vratiti takve stvari vlasniku pa to i najčešće sami učine ukoliko imaju neki kontakt.

Za one koje ne mogu otkriti tko je vlasnik, najsigurnije ih je predati u policijski Nalazni ured jer stvar koju je vlasnik izgubio, koja je zametnuta ili mu je ukradena, nije samim tim prestala biti njegovo vlasništvo, pa ih je nalaznik dužan bez odgode predati onome tko je izgubio, odnosno vlasniku, ako po znakovima na predmetu ili iz drugih predmeta okolnosti može za njega saznati, a nije mu teško dostupan, što kaže i sam Zakon.

Nalaznik stvari koju nije mogao predati onome tko ju je izgubio, odnosno njezinu vlasniku, dužan ju je bez odgode predati najbližem nalaznom uredu ili putem osobe u čijim ih je prostorijama, ili prijevoznom sredstvu našao, a koja će ih zatim predati nalaznom uredu.

Nalaznik jedino nije dužan predati nalaznom uredu stvar čija je vrijednost prema općem shvaćanju zanemariva. Sam Zakon kaže da je Nalazni ured dužan nađenu stvar primiti u polog i čuvati, osim ako je nađena stvar pokvarljiva ili su za njezino čuvanje ili održavanje potrebni troškovi nerazmjerni njezinoj vrijednosti, pa će se tako izgubljena stvar prodati na javnoj dražbi i za nju dobiveni novac položiti u sud.

Kutija s prstenom

U Nalaznom uredu je i kutija s prstenom koja je pronađena na jednom šetalištu uz more. Može se samo pretpostaviti je li prsten izgubljen, zaboravljen ili čak odbačen.

Čekat će najmanje godinu dana vlasnika ili buduću vlasnicu koja ga je možda trebala dobiti u jednom romantičnom ugođaju uz more.

Objava Nalazni ured riječke policije čuva 131 izgubljeni predmet. Jedan bicikl vlasnika čeka već pet godina pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Crna kronika (2442)Novosti (1362)policija (754)rijeka (1099)Rijeka & Regija (1035)