Na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci otvoren prvi kongres “Suvremeno oslikavanje dojki”

novilist - prije 2 tjedna - link

Na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci otvoren je prvi kongres “Suvremeno oslikavanje dojki – Be HeRe 2024”, koji se održava od 9. do 11. svibnja u organizaciji Doma zdravlja Primorsko-goranske županije i Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Rijeka, uz potporu Primorsko-goranske županije, Sveučilišta u Rijeci, Medicinskog fakulteta u Rijeci, Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci i Hrvatskog društva radiologa.

Kongres okuplja renomirane stručnjake koji će predstaviti najnovije spoznaje i dostignuća na području radiologije dojki, uz razmjenu iskustava i znanja iz kliničke prakse i svakodnevnog rada. U okviru trodnevnog programa najavljene su panel rasprave i interaktivne radionice, kojima je cilj unaprjeđenje znanja i vještina u interpretaciji različitih patoloških stanja na ultrazvuku, mamografiji i magnetskoj rezonanciji dojki.

Prevencija malignih bolesti

– Ovo je prvi kongres za oslikavanje dojke i vezan je za jedan sveučilišni projekt i inicijativu UNIRI-INOVA. Radi se o specifičnoj liniji projekata koji potenciraju inovacijske eko sustave, odnosno suradnju između istraživanja i isto tako javnih zdravstvenih institucija i industrije, što predstavlja na neki način okupljanje famoznog trokuta koji bi nam trebao omogućiti da inovacije i istraživanje budu što bolje primjenjive na dobrobit građana.

I ovaj kongres jedan je od primjera dugogodišnje dobre suradnje Sveučilišta u Rijeci, Doma zdravlja PGŽ-a, riječkog KBC-a i Primorsko-goranske županije, rekla je rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija.

Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina istaknuo je kako je prevencija malignih bolesti u Primorsko-goranskoj županiji prioritet, pa je tako PGŽ prva regija na području jugoistočne Europe u kojoj se još 2004. godine počeo provoditi program organiziranog probira raka dojke.

“Svjesni smo da na vrijeme treba otkriti i spriječiti, a ne poslije liječiti, često i s lošim ishodima. Prvi smo u Hrvatskoj pokrenuli prevenciju raka dojke, današnja naša ravnateljica Doma zdravlja vodila je taj projekt, a sada smo bili pilot projekt Ministarstva zdravstva za prostatu i debelo crijevo, prema tome ljudi javite se i napravite preglede”, poručio je župan Komadina.

Smanjuje se smrtnost

U Hrvatskoj se u posljednjih osam godina smanjuje smrtnost od raka dojke, što je rezultat programa ranog otkrivanja ove bolesti koji je prije dvadeset godina pokrenut upravo u Rijeci, a županijski program preslikan je u temelje Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke koji je u provedbi od 2006. godine.

Ravnateljica Doma zdravlja PGŽ-a dr. Emina Grgurević Dujmić naglasila je dugogodišnju i odličnu suradnju s riječkim KBC-om.

– Mi smo primjer dobre prakse, jer kod nas je pacijentica u središtu zbivanja i mora joj se ponuditi sve najbolje što imamo da bi joj rano dijagnosticirali rak dojke i liječili je najboljim metodama. Mi ne gledamo tko je iz koje ustanove, nego tko što zna i kako dobro radi. Radimo zajedno sve u cilju dobrobiti pacijentica.

Ponosna sam što smo na ovom Kongresu okupili udružene riječke snage, stručnjake koji se bave dijagnostikom, ali i liječenjem karcinoma dojke, radiologe, patologe, kirurge, istaknula je dr. Grgurević Dujmić, dodajući kako se u Domu zdravlja PGŽ-a godišnje očita oko trinaest tisuća mamografija.

Tečaj intervencijskih zahvata

U sklopu kongresa organiziran je tečaj intervencijskih zahvata na dojkama pod kontrolom ultrazvuka i mamografije u riječkom KBC-u. Edukacija o biopsijama i markacijama dojki organizirana je kroz tri aktivne radionice na kojima će sudionici pomoću simulatora, uz nadzor edukatora iz KBC-a Rijeka i Doma zdravlja PGŽ-a, provoditi zahvate biopsija i markacija u okviru dobre prakse.

“Cilj svih aktivnosti koje provodimo je detektirati tumor dojke u najranijoj fazi, kada je izlječenje skoro stopostotno, zbog čega je važno odazvati se na preventivne preglede. Imamo dobre uređaje, educiran stručni kadar, posebice iz radiološke tehnologije, puno se radi na preventivi, rekla je dr. Petra Valković Zujić, dr. med. iz KBC-a Rijeka.

Prof. radiologije s Medicinskog fakulteta u Zagrebu dr. Boris Brkljačić istaknuo je kako se u posljednjih osamnaest godina, koliko se u Hrvatskoj provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke znatno poboljšala kvaliteta dijagnostike, uvedene su dodatne obrade, poput ultrazvuka i biopsije dojke, a od 2007. godine se primjenjuje i MR dojke.

“Mijenjaju se modaliteti liječenja, a mi u Hrvatskoj smo bolji od prosjeka Europske unije. Od raka dojke najčešće obolijevaju žene iznad pedesete godine života, njih čak 80 posto, međutim, posljednjih godina obolijevaju i mlađe, ali i znatno starije žene, pa smo mišljenja kako bi se na preventivne preglede trebale pozivati žene u dobi od 45 do 74 godine života. Također, u Hrvatskoj svakako treba uvesti i genetsko testiranje, za što se zalažemo”, rekao je dr. Brkljačić.

 

Objava Na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci otvoren prvi kongres “Suvremeno oslikavanje dojki” pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

hrvatsko zdravstvo (11)kbc rijeka (39)pgž (56)rijeka (768)Rijeka & Regija (638)SCI-tech (91)Sveučilište u Rijeci (18)zdravstvo (24)Znanost (359)