Mural za poticanje razmišljanja na riječkom Odsjeku za kulturalne studije

novilist - prije 2 mjeseca - link

U sklopu obilježavanja Dana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci na Odsjeku za kulturalne studije izrađen je mural pod vodstvom muraliste i umjetnika Vedrana Štimca.

Izradom murala Odsjek za kulturalne studije počeo je program obilježavanja svojih 20 godina koji će trajati čitavog svibnja, a s obzirom na to da je jedna od odrednica teorijskog korpusa kulturalnih studija društveno politička angažiranost, odnosno primjena kritičke teorije u lokalnom društvenom kontekstu, u procesu izrade murala i osmišljavanju vizualnog koncepta sudjelovale su i studentice Odsjeka.

Mural je izrađen na inicijativu Vjerana Pavlaković, redovitpg profesor na Odsjeku za kulturalne studije, koji je jedan od voditelja MEMPOP projekta u sklopu kojeg se mural realizirao. Projekt MEMPOP (Mnemonic Aesthetics and Strategies in Popular Culture: Murals, Film, and Popular Music as Memory Work) pokrenut je na jesen prošle godine u suradnji Odsjeka za kulturalne studije Sveučilišta u Ljubljani i Sveučilišta u Rijeci, a centralni analitički interes mu je istraživanje procesa oblikovanja kolektivnog sjećanja postjugoslavenskog prostora nakon 1990-ih, s posebnim fokusom na višesmjeran odnos produkcije, distribucije i recepcije popularno kulturnih fenomena: murali, film i popularna glazba.

Prema riječima prof. dr. Pavlekovića želja je bila sredstvima iz projekta ponuditi nešto izvan klasične akademske proizvodnje.

– Postoji pritisak da pišemo članke, knjige, zbornike, ali ovo je nešto što malo duže traje. Ovim bismo muralom htjeli potaknuti studente i profesore na zajedničko promišljanje o svemu onome što učimo na našem Odsjeku i da pritom otvaramo nove perspektive – zbog toga smo se odlučili koristiti simbolikom razbijanja zida.

Taj se zid može odnositi kako na osobne, tako i na društvene pregrade, ali i na aktualne političke situacije u svijetu, a kroz znanje, zajedništvo, obrazovanje i pozitivan pristup ti se zidovi mogu razbijati. Iako su grafiti i murali uvijek podložni promjenama, volio bih da ovo ostane trajnim simbolom koji će davati inspiraciju novim generacijama studenata.

Zamišljena funkcija murala je da osim studente potiče i nas profesore koji smo ovdje zaposleni na svakodnevno razmišljanje o tome kako možemo bolje surađivati s mladima te da predstavlja poticaj i inspiraciju pri našim istraživanjima, zaključio je prof. dr. Pavleković.

Objava Mural za poticanje razmišljanja na riječkom Odsjeku za kulturalne studije pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Filozofski fakultet u Rijeci (6)rijeka (1284)Rijeka & Regija (1106)Sveučilište u Rijeci (43)