Mnogi Hrvati kupuju baš od njih: Trgovački div povukao više od 7 milijuna proizvoda

dnevno - prije 1 mjesec - link

Prije četiri godine tehnološki i maloprodajni div Amazon osnovao je odjel za borbu protiv krivotvorina koji je do danas podnio tužbe i kaznene prijave protiv više od 21.000 pravnih i fizičkih osoba odgovornih za njihovu prodaju.

Prema izvješću koje je objavljeno u utorak, američki je div iz prodaje prošle godine povukao čak sedam milijuna krivotvorenih proizvoda.

Iz kompanije su priopćili da mjere borbe protiv falsifikata obuhvaćaju proizvode koji bi trebali biti uvedeni u Amazonov logistički ciklus, kao i informiranje kompanija i vlasti o skladištima krivotvoritelja.

Foto: Unsplash

Borba se isplatila

Poručili su i da temeljito provjeravaju prodavatelje, što bi krivotvoritelje trebalo odvratiti od otvaranja novih računa na njihovoj platformi. A tome u prilog govore i brojke.

Prošle su godine tako zaustavili više od 700.000 pokušaja otvaranja novih računa koji su namjeravali prodavati lažnjake, a da odjel doista funkcionira dokaz je i usporedba s brojakama iz 2020., kada je bilo znatno više pokušaja, čak šest milijuna.

Osim toga, u suradnji s BMW-om su zajedno podigli tužbu u španjolskom Alicanteu, nadležnom za zaštitu robnih žigova u EU, kako bi se zaustavila daljnja prodaja lažne opreme i dijelova za BMW. Četvorica Španjolaca koja su pokušala zaraditi na ovaj način, morala su uništiti svu robu i platiti odštetu tužiteljima.

Najbogatiji čovjek na svijetu na razgovoru za posao postavlja dva pitanja: ‘Odmah me zaposlio’

Pobuna luksuznih brendova

Podsjećamo, priča o krivotvorinama se “zahuktala” još 2019. godine kada su luksuzni europski brendovi tražili da se uvedu strože regulatorne mjere protiv internetskih divova kao što su Amazon i Alibaba vezano uz zaštitu podataka i krivotvorine.

Predsjednik Europskog saveza za kulturnu i kreativnu industriju (ECCIA) Andreas Kaufmann tada je otkrio da taj poziv dolazi u trenutku kada Europska komisija preispituje svoj regulatorni pristup tehnološkim kompanijama.

“Internet je u početku za svakoga bio besplatan. Sada to nije, trenutno ga pokreće snaga tržišta, mora biti reguliran”, rekao je Kaufmann.

Europski luksuzni brendovi godišnje ostvaruju prihode od oko 800 milijardi eura, sudjelujući u bruto domaćem proizvodu EU-a sa 4 posto. Kompanije koje proizvode luksuznu robu u EU zapošljavaju i više od dva milijuna ljudi. Već dugo se, međutim, žale na tehnološke kompanije da ostvaruju koristi od njihovih ulaganja, narušavajući im istodobno imidž.

“Postojeći okvir ne odražava ono što je najbolje za naše brendove. Primjerice, Amazon dobiva informacije koje mi ne smijemo davati našim distributerima. Amazon ih skuplja i odlučuje”, rekao je tada Kaufmann.

Objava Mnogi Hrvati kupuju baš od njih: Trgovački div povukao više od 7 milijuna proizvoda pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Amazon (7)Gospodarstvo i turizam (477)