Mnogi Hrvati bi tamo preselili, ali postoji opasnost: Tamo se jedva živi s plaćom od 4.500 eura

dnevno - prije 3 mjeseca - link

I dok se plaća od 4.500 eura u mnogim državama smatra dobrim primanjem, no u Švicarskoj često znači život na rubu siromaštva. Godišnja stopa inflacije u Švicarskoj je u siječnju pala na 1,3 posto sa prosinačkih 1,7 posto i sada je najniža od listopada 2021. godine, što je objavio švicarski Savezni zavod za statistiku BFS na svojoj web stranici.

Cijene stambeno-komunalnih usluga u Švicarskoj su porasle za 2,5 posto na godišnjoj razini, usporivši se s 3,3 posto iz prosinca. Hrana i bezalkoholna pića su poskupjeli za 2,3 posto, manje nego u prosincu kada su cijene u ovoj kategoriji porasle za 3,3 posto. Godišnja stopa osnovne inflacije u Švicarskoj je u siječnju također pala na 1,2 posto sa prosinačkih 1,5 posto. Na mjesečnoj razini inflacija u Švicarskoj je porasla za 0,2 posto.

Najamnina, nedostatak stanova i rastući troškovi zdravstvenog osiguranja su značajni faktori koji uzimaju velik dio plaće. Kada se sve ove obaveze riješe, ostaje im vrlo malo novca za ostale životne potrebe, piše Kurir.

Foto: Vlado Kos / CROPIX

I Švicarci se suočavaju s izazovima siromaštva

Prema podacima od kraja prošle godine, gotovo 750.000 ljudi u Švicarskoj se suočava sa izazovima siromaštva, što je zapanjujući podatak za zemlju poznatu po visokim standardima života. Plaća iznosi oko 6.000 franaka (oko 5.694 eura), ali to je bruto iznos. Kada se odbije porez, ostaje oko 4.700 franaka (4.460 eura) na računu.

Bilo da se radi o industriji, obrtu, zdravstvu ili IT sektoru – manjak radne snage u Europi postaje sve veći problem. Priljev radnika iz inozemstva, prema pisanju stranih medija, već neko vrijeme ne funkcionira kako bi trebao, pa se zbog toga mnoge europske zemlje suočavaju sa ozbiljnim problemom nedostatka radnika. I Švicarska ima te izazove.

Poslovi se najbolje nalaze preko preporuke, odnosno ako vas netko preporuči poslodavcu. U tom slučaju iznimno je bitno ne prokockati nečije povjerenje (naročito tijekom probnog rada prvih par dana).

Majstori objasnili zbog čega gule Hrvate: ‘Bolje ti je džaba ležati, nego džaba raditi’

Vrste radnih dozvola u Švicarskoj

Ne postoji vremenski okvir za izdavanje radne dozvole. Ukoliko je aplikacija uredno popunjena i sadrži svu potrebnu dokumentaciju, izdavanje radne dozvole može trajati od par tjedana do par mjeseci. Postoji nekoliko vrsta radnih dozvola:

L dozvola – kratkotrajna dozvola – za ugovore o radu od četiri do 12 mjeseci. U izuzetnim slučajevima moguće je produženje vize do 24 mjeseca, ukoliko radnik radi za istog poslodavca. Također, ova viza se izdaje studentima koji studiraju u Švicarskoj.

B dozvola – boravišna dozvola – izdaje se na godinu dana i obnavlja se svake godine strancima koji rade u Švicarskoj na neodređeno vrijeme. Porez se plaća u izvornoj zemlji (Taxes are levied at source).

C dozvola – trajna boravišna dozvola – izdaje se kada stranci provedu deset godina u kontinuitetu u Švicarskoj. Državljanima Amerike i Kanade izdaje se nakon pet godina života u Švicarskoj. Držalac C vize može mijenjati poslodavca i živjeti u bilo kojem kantonu. Porez se više ne plaća u izvornoj zemlji.

Foto: Duje Klaric / CROPIX

Osnovna pravila za sve strance

Osnovna pravila koja se odnose na sve strance koji žele raditi u Švicarskoj, a nemaju državljanstvo EU/EFTA zemlje, odnose se na sve poslodavce koji žele zaposliti radnike izvan EU.

Ovo su neka od pravila: Radnici se prihvaćaju kada je u općem ekonomskom interesu. Zatim, autorizacija se odobrava samo ako utvrđene kvote nisu iskorištene. Državljani trećih zemalja mogu biti angažirani samo ako nitko sa jednakim kvalifikacijama ne može biti pronađen u Švicarskoj ili u državi članici EU/EFTA.

Prihvaćaju se samo menadžeri, stručnjaci i drugi kvalificirani radnici. Kvalificirani radnici prvenstveno su nositelji visokoškolskih kvalifikacija (tj. sa diplomom sveučilišta ili primijenjenih znanosti) koji, također, imaju specifičnu tehničku ekspertizu i nekoliko godina profesionalnog iskustva.

Kriteriji za integraciju će se uzeti u obzir prilikom izdavanja dozvola boravka: sposobnost prilagođavanja novom zanimanju i društvenom okruženju, jezične vještine i starosna dob. Plaća i uvjeti rada isto moraju biti ekvivalentni onima koji se odnose na švicarske stanovnike.

Objava Mnogi Hrvati bi tamo preselili, ali postoji opasnost: Tamo se jedva živi s plaćom od 4.500 eura pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

euro (8)Gospodarstvo i turizam (465)hrvati (30)plaća (28)švicarska (11)