Ministarstvo branitelja odgovorilo na prozivke Documente: Žele narušiti dostojanstvo Oluje

narod - prije 3 sata - link

Ministarstvo hrvatskih branitelja nazvalo je neutemeljenim prozivke udruge Documente koja je zatražila poboljšanje prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata i žrtava seksualnog nasilja. Iz Documente su, između ostalog problematizirali članak 5. prema kojemu prava iz zakona ne mogu ostvariti agresori ni njihovi pomagači niti njihove obitelji. Iz Ministarstva kažu kako su kritike promašene te ističu kako svake godine uoči obilježavanja Oluje “osvane nekakvo priopćenje ili medijska objava kojom se pokušava narušiti dostojanstvena proslava našeg nacionalnog blagdana”.

Documenta je od zatražila poboljšanje Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata i Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja tijekom agresije na RH, a ususret godišnjice usvajanja tih zakona. Tvrde da vrednovanje i poboljšanje slijedom Zakona o instrumentima politike treba uključiti nalaze i preporuke organizacija civilnog društva, “u duhu približavanja pravdi za žrtve”.

>Prijepori oko Zakona o civilnim stradalnicima Domovinskog rata – SNV i Documenta u kampanji

Kao najznačajnije probleme u provedbi zakona, iz Documente ističu: dugotrajnost u rješavanju zahtjeva, potraživanje naknadne dokumentacije/ispitivanje dodatnih svjedoka, nepriznavanje medicinske i druge dokumentacije izdane od nadležnih tijela susjednih i drugih zemalja, nepriznavanje statusa djece ubijenih/nestalih roditelja te odbijanje zahtjeva prema članku 5.

Možda će vas zanimati

Documenta opet u fokusu zbog povučenog udžbenika: Tko financira ovu organizaciju i koliki su im prihodi?

Što je Documenta, kako je povezana s udžbenikom i kako se financira?

Taj članak, kažu, nalaže da pravo ne mogu ostvariti “pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Hrvatsku i svi koji su na bilo koji drugi način pomagali neprijatelju, kao ni članovi njihovih obitelji na temelju njihova stradavanja”.

Documenta navodi da se “navedeni članak ne potkrepljuje nikakvim dokazima, službenom dokumentacijom, argumentima ili tvrdnjama, već se mehaničkim obrazloženjem civilne žrtve iz VRA Oluja kategorizira kao pomagače ili sudionike agresorskih snaga”.

Ministarstvo: Pokušava se narušiti dostojanstvena proslava našeg nacionalnog blagdana

Na njihove optužbe reagiralo je Ministarstvo branitelja, ocijenivši optužbe promašenima.

“Zanimljivo je kako svake godine uoči obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te vojno-redarstvene operacije Oluja u javnosti osvane nekakvo priopćenje ili medijska objava kojom se pokušava narušiti dostojanstvena proslava našeg nacionalnog blagdana“, priopćilo je ministarstvo, prenosi HRT.

>Documenta Pejakovića nazvala ‘stručnim i hrabrim’: Jasenovac treba osloboditi politizacije i pokušaja cenzuriranja

Kritike kojima Documenta ukazuje na navodnu nepravičnost i dugotrajnost u provedbi zakona nazvali su “potpuno promašenima”. Tome svjedoče, ističu, i konkretni pokazatelji kojima je dosad u ministarstvu zaprimljeno 1045 zahtjeva, od kojih je Povjerenstvo dalo mišljenje za njih 958, a županijski uredi, u kojima se podnose zahtjevi i donose rješenja, riješilo je 787 zahtjeva.

>Eugen Jakovčić bi desnicu isključio iz javnosti i strpao u mračne podrume

Zakonom je propisano da se mogu koristiti samo dokumenti izdani od nadležnih tijela Republike Hrvatske, ističe ministarstvo. Navode da Documenta problematizira članak 5 kojim se jasno navodi tko ne može ostvariti prava i statuse na temelju tog zakona.

“Zapravo, izravno pozivaju na ignoriranje članka 5, koji smatramo najvažnijim u smislu zaštite da prava iz zakona ne mogu ostvariti agresori ni njihovi pomagači niti njihove obitelji na temelju njihovog stradavanja… I to posebno ističu za civilne žrtve iz VRO Oluja, a uz to napominju kako treba uključiti nalaze i preporuke organizacija civilnog društva, iako smo u više navrata isticali kako je taj zakon, kao i drugi zakoni u našoj nadležnosti, donesen u partnerstvu sa Zajednicom udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Hrvatske”, kažu iz ministarstva.

Ističu da su, otkako je najavljeno donošenje Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata svjedočili brojnim napadima baziranim na neutemeljenim tvrdnjama i lažima kojima se sustavno pokušavalo dezinformirati i obmanuti javnost.

>Banić i Koić: Indoktrinacija učenika marksističkim floskulama uz sudjelovanje Documente

“I ovo aktualno prozivanje državne institucije od strane udruge civilnog društva, Documente, neutemeljeno je i tendenciozno jer pokušavaju imputirati kako se spomenuti zakoni ne provode kako bi trebalo, točnije sukladno njihovim očekivanjima”, naveli su.

Ministarstvo ističe da je itekako svjesno odgovornosti i obveza prema civilnim stradalnicima i njihovoj žrtvi u stvaranju samostalne i neovisne Republike Hrvatske.

Što je Documenta?

Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću nastala je s ciljem poticanja suočavanja s prošlošću i ustanovljenja “činjenične istine o ratu”. Cilj joj je također, navodi se, promicati javne diskusije s razine prijepora o činjenicama (broj poginulih i slično) prema dijalogu o interpretacijama. Ključni razlog osnivanja je “iskustvo prešućivanja i falsificiranja ratnih zločina i ostalih ratnih zbivanja od 1941. do 2000. koje je utjecalo na noviju prošlost, kako Jugoslavije tako i post-jugoslavenskih društava”, piše na web stranici Documente. Kao osobe ovlaštene za zastupanje navode se Pero Jurišin i Vesna Teršelič.

Možda će vas zanimati

Tko su ljudi koje Grad Zagreb planira maknuti iz imena ulica na inicijativu Documente?

Zagreb želi preimenovati ulice nazvane po sljedećim osobama: Vladimiru Arku, don Filipu Lukasu i sarajevskom nadbiskupu Ivanu Šariću.

Osnovali su je Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Centar za mirovne studije, Građanski odbor za ljudska prava te Hrvatski helsinški odbor. Documenta je danas, uz mnoge druge ljevičarske udruge, i članica Antifašističke lige.

Kada govorimo o Documenti i njenom djelovanju svakako treba spomenuti njihovu inicijativu preimenovanje ulica u Zagrebu koje su nazvane po utjecajnim Hrvatima koji su živjeli u vrijeme NDH. Zajedno sa SNV-om, Documenta je imala kampanju “Pravda za žrtve” uoči donošenja Zakona o civilnim stradalnicima Domovinskog rata. U svojim istupima često pokušavaju okaljati VRO Oluju ističući “zločine hrvatske vojske”, a nisu podržali ni oslobađajuću presudi generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.

>18 udruga izjednačilo Tuđmana i ratnog zločinca Mladića u pismu Milanoviću

Također treba spomenuti da o financijama Documente brinu mnogi “donatori”. Među njima su tako razne inozemne vlade i međunarodna udruženja, kao i razni ured Vlade RH. Neki od njih su: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske, Kraljevine Norveške, Švicarske Konfederacije; Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, veleposlanstva Finske, Kanade, Kraljevine Norveške, Kraljevine Švedske, SAD-a u Republici Hrvatskoj, Ured za ljudska prava Vlade RH, Ured za udruge Vlade RH, Grad Zagreb, Europska Unija, zaklade Charles Stewart Mott, Friedrich Ebert, Heinrich Boell, Robert Bosch… Među donatorima je i Institut otvoreno društvo Georgea Sorosa.

Objava Ministarstvo branitelja odgovorilo na prozivke Documente: Žele narušiti dostojanstvo Oluje pojavila se prvi puta na narod.hr.

pročitaj cijeli članak

domovinski rat (16)Hrvatska (3540)Izdvojen članak (195)Oluja (81)