dnevno - prije 3 mjeseca - link

Svjedočili smo istinskoj vaterpolskoj poslastici. Pravom vaterpolskom „klasiku„, a ova utakmica bila je baš zoran primjer silnog rivaliteta hrvatskih i srpskih vaterpolista. Više od deset izjednačenja tijekom ove utakmice podatak je koji je frapantan. No, kada je bilo najgušće Hrvati su bili nenadmašni.

Utakmica je dobivena sa sjajnim izdanjem u posljednjoj četvrtini. Sve do tada Srbi su vodili, a naši s mukom stizali. Teškom mukom. Spašavao nas je sjajnim obranama i vratar Marko Bijač. Što reći, prvi puta Hrvatska je povela početkom zadnje četvrtine (10-9). Sada su nas Srbi stizali.

Zadnje izjednačenje bilo je na 12-12. I onda se pokazala moćna Hrvatska, u zadnjim minutama teške utakmice kada se gubi dah i zamagljuje um. Pri našem 13-12 vodstvu Marko Bijač je obranio najstrožu kaznu i to je neminovno bio krucijalan trenutak ove nevjerojatno izjednačene utakmice. Hrvatska je potom povela s 14-12 golom Burića, a za 15-12 je zabio Fatović i sve je bilo gotovo.

Kakva naporna utakmica, ne samo za igranje, nego i za gledanje. Znano je bilo otprije da se srpska vaterpolska vrsta na nekiliko zadnjih natjecanja traži, da je izgubila nekdašnju kvalitetu odlaskom najboljih igrača. No, na ovoj smotri Srbija je bila jaka, a otpor protiv Hrvatske bio je snažan. Zato je i pobjeda naših tim vrjednija.

Bila je to velika bitka za plasman u polufinale u kojoj su naši vaterpolisti ipak pokazali da su još uvijek koplje iznad Srbije. U polufinalu će naša reprezentacija igrati protiv pobjednika dvoboja Mađarske i Francuske.

Neke igračke dosege ipak moramo izdvojiti. Kao, primjerice, našeg prvog strijelca Lorena Fatovića s četiri gola. Njemu uz rame bili su Marko Žuvela i Rino Burić s tri gola, Konstantin Harkov je dodao dva. No, fenomenalan, neuništiv bio je golman Marko Bijač koji je imao čak 11 obrana. Mnoge u krucijalnim trenucima, štoviše do očaja je doveo srpske vaterpoliste.

Strijelce hrvatske reprezentacije predvodio je Loren Fatović s četiri pogotka, Marko Žuvela i Rino Burić postigli su po tri gola, a Konstantin Harkov dva. Marko Bijač je imao deset obrana, a obranio je dva peterca u drugom poluvremenu. Najbolji strijelac srpske reprezentacije bio je Strahinja Rašović s tri gola.

Osim što su osigurane olimpijske igre za naše vaterpoliste sasda se otvara prilika i za medalju, možda čak i za pohod na svjetski tron. Europski je nedavno izmakao u Zagrebu, zamalo… U finalu protiv Španjolaca.

Srbi nisu mogli podnijeti da ih je Hrvatska ‘dotukla’, na kraju je izveo bezobrazan potez

Objava Ma to je moćna i prava Hrvatska, vrijedi ovo napraviti Srbima, a o junaku će se najviše pričati pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.