Loša, lošija i dobra vijest: Sve osnovne namirnice plaćamo više od prosjeka EU-a, osim jedne

riportal - prije 15 sati - link

Hrvatska kućanstva od visokih cijena spašava prvo siva ekonomija koja je izrazito visoka. Procjena je kako je 30 posto BDP-a ta ekonomija koju ne vidimo

Kruh, riža, brašno, pekarski proizvodi, mlijeko, sir, jaja, maslac, džem, čokolada osnovne namirnice prosječno plaćamo 22 posto više od prosjeka Europske unije.

“Kao član malog kućanstva potrošim oko 500 eura na hranu što je nezamislivo puno”, kaže Luka Rek iz Zagreba.

Najskuplje plaćamo sok, mineralnu, čaj i kavu, 27 posto više nego što je prosjek.

“Ja mislim da cijene po mom mišljenju više ne mogu rasti, došle su do nekog maksimuma kada će potrošači reći ne ja više ne želim platiti tako visoku cijenu”, smatra Damir Novotny, ekonomski analitičar.

U svemu tome plaća u Hrvatskoj je skoro dva i pol puta manja nego prosječna europska.

“Polovica plaća, onaj raspon plaća od minimalne do medijalne negdje oko 870 000 plaća kreće se u rasponu od 667 eura pa do 1222 eura u netu. Ako usporedimo te plaće s plaćama zapadnih europskih zemalja koje su i po 3 puta veće nego Hrvatske onda je jasno koliko smo mi siromašni”, kaže sindikalist Kreš Sever.

Ako gledamo samo kruh, a njegova je cijena simbol on i žitarice koštaju 15 posto više, objavljuje Eurostat.

Zašto je to tako? Zašto potrošačke cijene ne padaju isto kao i proizvođačke?

“Ne postoji razlog, ne raste im cijena ulazna ni proizvodnje ni energije, ali je rast cijena rada i to u pekarskoj industriji koja nije modernizirana, produktivnost je niska. Unatoč tome razloga za rast potrošačkih cijena za razliku od proizvođačkih zapravo nema”, kaže Zvjezdana Blažić, konzultantica za prehrambenu industriju

Ministar turizma rekao je kako je u redu da smo s cijenama jednaki Španjolskoj i Italiji, međutim podaci pokazuju nešto drugo. Hoteli su jeftiniji i u Turskoj i u Grčkoj i u Španjolskoj i u Portugalu.

“Otprilike je paradigma hajdemo pokušati dobiti više novaca nego što objektivno nudimo. Hrvatski turizam ima prednost blizine velikih tržišta srednje EU Austrija Njemačka Italija”, smatra Novotny.

Evo jedna dobra vijest, barem je meso 15 posto jeftinije od prosjeka EU.

“Plaće su mizerne, mirovine su još mizernije tako da ta cijena od 4 i pol eura da je kilogram svinjetine možda nekom je jeftino, nekome puno. Meni je prilično velika”, kaže Domagoj Mastanjević iz Zagreba.

“Kad vi dođete u München ja dugo nisam bio ali tamo ćete se iznenaditi kako su visoke cijene, visoke stanarine, visoki standard – garaža, stanovi, javni prijevoz sve skupa..mi imamo zaista male plaće dobro vi kažete ali imamo i neke druge stvari koje su povoljnije”, kaže Ivica Jurjević iz Zagreba.

Jeftiniji je namještaj 13 posto, prijevoz 11 posto, ali srećom stanovanje je još debelo ispod prosjeka.

Hrvatska kućanstva od visokih cijena spašava prvo siva ekonomija koja je izrazito visoka, ima veliko učešće u dohodcima kućanstva posebice u primorskoj Hrvatskoj.

Procjena je kako je 30 posto BDP-a ta ekonomija koju ne vidimo. To nije dobro, ali očito da je ono što spašava od ovakvih cijena, piše Danas.hr.

The post Loša, lošija i dobra vijest: Sve osnovne namirnice plaćamo više od prosjeka EU-a, osim jedne appeared first on Riportal.

pročitaj cijeli članak

cijene (166)eu (248)hrana (73)Hrvatska i svijet (535)