Limenke pića, morska voda i talog kave za proizvodnju vodika

vidi - prije 1 dan - link

Inženjeri američkog tehnološkog instituta MIT-a otkrili su da kada se aluminij u limenkama pića izloži u svom čistom obliku i pomiješa s morskom vodom, prirodno proizvodi vodik koji se može koristiti za pogon motora ili gorive ćelije bez stvaranja emisija ugljika. 

Aluminij je prethodno obrađen legurom rijetkih metala koja ga učinkovito čisti u oblik koji može reagirati s morskom vodom stvarajući vodik. Ioni soli u morskoj vodi mogu zauzvrat privući i obnoviti leguru, koja se može ponovno upotrijebiti za stvaranje više vodika, u održivom ciklusu. 

MIT-Seawater-Hydrogen-02-press

Tim je otkrio da ova reakcija između aluminija i morske vode uspješno proizvodi plin vodik, iako sporo. Brzo su dodali u smjesu malo taloga kave i otkrili, na svoje iznenađenje, da je reakcija ubrzala, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Na kraju je tim otkrio da je niska koncentracija imidazola, aktivnog sastojka u kofeinu, dovoljna da značajno ubrza reakciju, proizvodeći istu količinu vodika u samo pet minuta, u usporedbi s dva sata bez dodanog stimulansa. 

Istraživači razvijaju mali reaktor koji bi mogao raditi na brodu ili podmornici. Brod bi držao zalihe aluminijskih kuglica (recikliranih iz starih limenki i drugih aluminijskih proizvoda), zajedno s malom količinom galij-indija i kofeina. Ovi sastojci bi se povremeno mogli usmjeravati u reaktor, zajedno s dijelom okolne morske vode, kako bi se proizveo vodik na zahtjev. Vodik bi zatim mogao potaknuti ugrađeni motor koji bi pokretao motor ili proizvodio električnu energiju za pogon broda. 

MIT-Seawater-Hydrogen-03-press

“Ovo je vrlo zanimljivo za pomorske primjene poput čamaca ili podvodnih vozila jer ne biste morali nositi morsku vodu – ona je lako dostupna”, kaže glavni autor studije Aly Kombargi, doktorant na MIT-ovom Odjelu za strojarstvo. “Također ne moramo nositi spremnik vodika. Umjesto toga, transportirali bismo aluminij kao gorivo i samo dodavali vodu da proizvedemo vodik koji nam je potreban. Sljedeći dio je shvatiti kako ovo koristiti za kamione, vlakove i možda avione. Možda bismo, umjesto da moramo nositi i vodu, mogli izvući vodu iz okolne vlage za proizvodnju vodika”.

pročitaj cijeli članak