Koliko često policija reagira na isticanje petokrake i pjevanje partizanskih pjesama?

narod - prije 3 sata - link

PolicijaPolicija

Koncert Marka Perkovića Thompsona u Imotskom iznjedrio je nove polemike u javnosti oko isticanja i ustaških i komunističkih simbola. Policijska postupanja, kazne i sudski postupci protiv onih koji su isticali ili uzvikivali legalan pozdrav „Za dom – spremni“ su brojni. Sam Thompson je oslobođen optužnice za kršenje javnog reda i mira zbog „Čavoglava“. Neki su pojedinci osuđeni jer su taj „red i mir“ narušili noseći HOS-ovu kapu. Praksa sudova nije ujednačena. No, što je s petokrakom i jugoslavenskim zastavama? Je li itko kažnjen za uzvik „Smrt fašizmu – sloboda narodu“? Smiju li se javno i bez zakonskih posljedica izvoditi partizanske pjesme? Istražili smo je li policija ikad postupala protiv petokrake i štovatelja komunističkog totalitarnog režima.

> Policija otkrila tko je puštao Juru i Bobana te tko je Tina Ujevića ogrnuo zastavom HOS-a

Donesen je novi Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira

Policija kada postupa protiv osoba koje ističu legalna HOS-a obilježja djeluje na temelju Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. U samom zakonu nema posebnog spomena pozdrava „Za dom spremni“ koji je sastavni dio grba HOS-a. To omogućava policijskim službenicima i sudovima proizvoljna tumačenja.

Novi zakon donesen je prošle godine. Isticanje simbola i pozdrava čiji sadržaj izražava ili potiče mržnju, kao i širenje lažnih vijesti, donosi kaznu od 700 do 4000 eura. Kojim simbolima i pozdravima se izražava i potiče mržnja? Zakon to ne definira. Međutim, to nije spriječilo brojne medije da povodom donošenja tog zakona svoje naslove kreiraju ovako kako je to učinila Al Jazeera: „Hrvatska: Povećane kazne za ustaški pozdrav Za dom spremni“. Je li to širenje lažnih vijesti, kažnjivo sa 700 do 4000 eura?

> HDZ oštro osudio korištenje ustaških simbola u Imotskom; zazivaju policiju i sudove

Policija u Kumrovcu

Najočitiji primjer koji nam oslikava kako se petokraka i glorifikacija komunističkog režima u Hrvatskoj tolerira jest takozvani „Dan mladosti“ u Kumrovcu. Svake godine u subotu koja je najbliža 25. svibnju, rođendanu komunističkog diktatora Josipa Broza Tita, organizira se manifestacija koja potiče “druženje, međusobno zbližavanje i upoznavanje s kulturom koja se njeguje na ovim prostorima“. Rečenica je to sa službene stranice Općine Kumrovec.

> Dan mladosti za penzionere: Tradicionalni dernek u Kumrovcu

Glavni organizator je Savez društava ‘Josip Broz Tito’ Hrvatske. Tisuće ljudi pristiže u Kumrovec častiti pokojnog komunističkog zločinca. Jugoslavenske zastave i obilježja SSSR-a i komunizma općenito dominiraju ovim događajem. Što radi policija? U prvom redu, ovaj događaj nije zabranjen, iako je njegova sama bit odavanje počasti komunizmu i Titu.

Foto: fah

Policija je u nekoliko navrata u Kumrovcu zatražila ljude da skinu petokrake s glave. Uglavnom se radilo o pojedincima, a postupanje policije kao da je imalo za cilj dati privid kako se država protivi isticanju komunističkih simbola. Nema tog posjetitelja „Dana mladosti“ u Kumrovcu koji ne ističe petokraku. Ovdje se svake godine događa jedan apsurd koji je nemoguće racionalizirati i objasniti. Samoj općini Kumrovec ovaj je događaj „narodno veselje“, kao naprimjer maškare u gradovima diljem zemlje.

> Kumrovec i Trnjanski krijesovi: SDP i Možemo veličaju progon neistomišljenika i ubijanje nevinih

Prijetnje prijavama od strane policije kod sudionika ove sramotne „svečanosti“ izaziva podsmjeh. Koliko god se trudili tražiti po bespućima interneta, nismo pronašli niti jedan slučaj kažnjavanja zbog petokrake u Kumrovcu. Treba li posebno napominjati da se izvode partizanske pjesme? Planirano, zapisano u programu, ne slučajno ili spontano kako su se pjevale ustaške pjesme u Imotskom. A kako mediji izvještavaju o ovom događaju? Nisu zgroženi, u svakom slučaju. Donose fotogalerije, simpatične izjave sudionika i gotovo pa ne problematiziraju isticanje zločinačkih simbola.

Foto: fah

U Brezovici sama država sudjeluje u isticanju komunističkih simbola

Mjesec dana nakon Kumrovca, u šumi Brezovici obilježava se mit iz jugoslavenske povijesti – navodni osnutak prvog partizanskog odreda. To je ujedno i državni praznik koji nosi naziv „Dan antifašističke borbe“. Obilježava se 22. lipnja. Izvode se partizanske pjesme, u organizaciji sudjeluju udruge koje ističu zločinačke simbole komunizma i otvoreno se ponose Jugoslavijom.

> Udruga Blok financirana javnim sredstvima educira umjetnike o politici vodeći ih u šumu Brezovicu

Naprimjer, udruga SABA – Savez antifašističkih boraca i antifašista. Ona sudjeluje i u organizaciji „Dana mladosti u Kumrovcu“. Financira se mahom iz državnog proračuna. Policiji ne pada napamet postupati protiv isticanja komunističkih simbola i zborova koji pjevaju o šumama i gorama. Kako bi i mogla, kada je sama država pokrovitelj te manifestacije.

U Srbu policija štiti one koji ističu zločinačka obilježja

SABA i Srpsko narodno vijeće Milorada Pupovca, organizacije koje plaća hrvatski poreznik obveznik, svake godine 27. srpnja u ličkom mjestu Srb organiziraju proslavu „Ustanka naroda Like i Korduna“. Riječ je o četničko-partizanskom pokolju Hrvata ličkog kraja iz 1941. godine. Skup je legalan. Policija ne postupa protiv organizatora i ne traži tko je pjevao partizanske pjesme. Međutim, uhićuje one koji dolaze prosvjedovati protiv proslave četničkog pokolja u Srbu i okolici. Zadarska policija najavila je snimanje okupljanja ove godine, no teško je povjerovati da će protiv Pupovca i Habulina biti podignute prekršajne prijave za narušavanje javnog reda i mira.

Foto: Obljetnica “ustanka” u Srbu 2024. godine: zbor izvodi partizanske pjesme
> Pupovac, Habulin i društvo i ove se godine okupili u Srbu na proslavi dana ustanka

Više građana je za zabranu petokrake, nego „Za dom – spremni“

Istraživanje Enesa Kulenovića s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu otkriva nam kako narod priželjkuje kažnjavanje petokrake. U istraživanju provedenom nad tisuću ispitanika, 45% Hrvata smatra kako treba kažnjavati upotrebu pozdrava „Za dom spremni“. Njih 44% smatra da ne treba, dok je 10,5% neodlučnih. S druge strane, za kažnjavanje onih koji ističu komunističke simbole zalaže se 61% ispitanih.

> Kriptokomunistička proslava u centru Zagreba pod pokroviteljstvom Grada: Tomašević i Pupovac feštali uz srp, čekić i zvijezdu petokraku

Jugoslavenska zastava na ‘paradi ponosa’

Ove godine na takozvanoj „paradi ponosa“ u Zagrebu isticala se jugoslavenska zastava. Zgroženost medija je izostala, a premijer Plenković nije tražio od sudova kazne, kao u slučaju Imotskog. Rekao je tek kako mu je to bilo „nelogično i bizarno“. Zašto jugoslavenska zastava kada je tek Republika Hrvatska takozvanoj LGBT populaciji omogućila održavanje „parada ponosa“. Neka se time bave povjesničari, odgovorio je Plenković na pitanje hoće li Domovinski pokret tražiti zakonsku zabranu jugoslavenske zastave.

> Šarić: Jugoslavenska zastava na povorci ponosa: Otpor Hrvatskoj u kojoj je dopušteno kritizirati LGBT

Policija nije reagirala na komunističku zastavu, niti je podignuta prijava protiv organizatora ili samog pojedinca koji ju je nosio. Nakon zagrebačkog „prajda“, jugoslavenska zastava zavijorila se i na pulskoj paradi. Iz medija smo tek saznali kako „policija istražuje što se dogodilo“. Istovremeno, u tom periodu kažnjen je jedan član DP-a jer je na kuću izvjesio legalnu zastavu HOS-a. Dobio je kaznu od 700 eura, a zastava mu je oduzeta. Zašto na isti način i istom brzinom policija nije djelovala prema „LGBT osobi“ koja je nosila jugoslavensku zastavu?

Policija
Foto: HINA, jugoslavenska zastava na “paradi ponosa” u Zagrebu 2024. godine

Kazna za zastavu SR Hrvatske na svinjcu

Postoje i rijetki slučajevi u kojima je policija reagirala na isticanje komunističkih simbola. Prije nešto više od pet godina u Đulovcu pored Daruvara kažnjen je stariji čovjek koji je na svinjcu istaknuo zastavu bivše Socijalističke Republike Hrvatske. Kaznu je dobio na temelju Zakona o grbu, zastavi i himni RH te zastavi i lenti Predsjednika RH. Mediji su blagonaklono gledali na ovaj slučaj, zauzevši se za čovjeka „koji nije imao drugu zastavu Hrvatske“, pa je izvjesio onu koju je pronašao na tavanu.

> Mirjana Kasapović: Zašto Srbi napuštaju Viktora i viktorijance? Raskol u postjugoslavenskom taboru

Mediji i lijevi odvjetnici zdušno su branili isticanje jugoslavenske zastave u Jakšiću

Prije dvije godine, muškarac iz Jakšića pored Požege je u znak protesta protiv ustaških obilježja 29. studenog, na bivši „Dan Republike“, izvjesio jugoslavensku zastavu i za to dobio kaznu. Slika Velimira Meničanina preko noći je došla do gotovo svih lijevo-liberalnih portala. Otkrio je kako poštuje bivšu državu, „kakva god ona bila“. Također, mediji su imali razumijevanja za „malog čovjeka“ koji više nije mogao podnijeti „ustašluk u svom kraju“. „To može smetati samo domaćim izdajnicima i zločincima. Opet ću je staviti dogodine“, rekao je medijima Meničanin.

> Kod Požege izvjesio jugoslavensku zastavu; nije mu jasno zašto to nekome smeta i poručuje: Meni smeta ustašija

Licemjerje ‘podobnih’ odvjetnika

Potom su se zaredali članci u kojem odvjetnici podobnog političkog svjetonazora tumače kako jugoslavenska zastava nije zakonom zabranjena. Za Dnevnik.hr odvjetnica Lina Budak relativizirala je cijeli slučaj i zauzela stranu Meničanina. Isto je učinila i za portal „Novosti“ Milorada Pupovca. Uz Budak, slučaj su komentirali odvjetnici Čedo Prodanović i Vesna Alaburić.

Jugoslavenska zastava na privatnoj kući ne može biti prekršaj protiv javnog reda i mira, rekla je Alaburić. Misli li isto za zastavu HOS-a DP-ovca koji je kažnjen sa 700 eura? Budak je komentirala kako je potpuno pogrešno danas u modernoj Hrvatskoj bojati se države koje više ne postoji. Predložila je građanima da prikupe novac i Meničaninu plate kaznu. A što je s NDH? Ta je država nestala daleko ranije od Jugoslavije, a čini se kako je se mnogi i dan danas plaše. Prodanović je također relativizirao slučaj. Ne zna na temelju čega bi se netko kaznio za isticanje jugoslavenske zastave. Misli li isto i za zastavu NDH?

> Za dom spremni: Sjećate li se zaključaka famoznog Plenkovićevog vijeća za suočavanje s prošlošću?

Zaključak: Kažnjavanje isticanja petokrake u Hrvatskoj je anomalija

Prijave i sudski postupci zbog pozdrava „Za dom – spremni“ stalna su pojava u Hrvatskoj. Sudovi su donosili razne osude, oslobađajuće i osuđujuće, što se u sudskoj praksi ne bi smjelo događati. Odvjetnik Davorin Karačić tvrdi kako ima dokaz da je „Za dom – spremni“ potpuno legalan pozdrav. Navodi presudu Visokog prekršajnog suda koji je ustvrdio kako se pozdrav može koristiti u kontekstu Domovinskog rata. Mediji će za svoje potrebe koristiti neku drugu presudu, onu osuđujuću. S druge strane, odvjetnici u Hrvatskoj nemaju previše posla oko petokrake i komunističkih simbola. Oni se ističu i pod sponzorstvom države ili lokalne samouprave.

> Pravosuđe i suprotan odnos prema Za dom spremni: Prisjetimo se presuda Thompsonu i Šimuniću

Nismo pronašli slučaj u kojem je netko kažnjen za pjevanje partizanskih pjesama. Štoviše, postoje inicijative da se one proglase kulturnom baštinom! Za zaključiti je kako je kažnjavanje petokrake i komunističkih obilježja u Hrvatskoj tek anomalija. Slučaj svinjca u Đulovcu i Meničanina u Jakšiću pritom su zadobili punu medijsku i političku podršku. Odvjetnici i političari lijevog svjetonazora upozoravali su javnost i policiju da se “pretjeruje”.

Potpuno drugačija priča je po pitanju HOS-ovih i ustaških obilježja. Politika, i sam premijer, vršili su pritisak na policiju da napiše što više kaznenih i prekršajnih prijava u Imotskom. Ne samo u Imotskom, bilo gdje. Paralelno s time, petokraka je „dio povijesti“, „simbol otpora“ i smije imati „dvostruku konotaciju“. Ono što je zanimljivo, ona kada se ističe uvijek ima „antifašističku konotaciju“, nikad onu totalitarnu i zločinačku.

> Šarić: Zašto Europljanin Plenković ima dvostruka mjerila kada su u pitanju totalitarni režimi?

Objava Koliko često policija reagira na isticanje petokrake i pjevanje partizanskih pjesama? pojavila se prvi puta na narod.hr.

pročitaj cijeli članak

Dan antifašističke borbe (24)dan mladosti (5)hos (19)Hrvatska (3962)Izdvojen članak (589)komunizam (6)Kumrovec (4)Milorad Pupovac (97)policija (736)sudska praksa (5)ustaški simboli (7)za dom spremni (28)