Kako razmnožiti sukulente? Povećajte svoju kolekciju biljaka bez kupnje novih

novilist - prije 9 sati - link

Sukulenti su pustinjske biljke koje vole sunce, a zahvaljujući svojim debelim, mesnatim listovima koji zadržavaju vodu podnose rijetko zalijevanje, što ih čini izvrsnim izborom za početnike u svijetu biljaka jer ne zahtijevaju mnogo održavanja.

Još jedan razlog zašto su to super biljčice je taj što, nakon što naučite kako ih razmnožavati, svoju zbirku možete eksponencijalno povećati.

Osnove razmnožavanja

Postoji nekoliko metoda razmnožavanja, a koja je najbolja ovisi o samoj vrsti biljke. Većinu sukulenata možete razmnožiti pomoću reznica lišća ili stabljike.

Sukulente možete razmnožavati u bilo koje doba godine, ali da biste povećali izglede za uspjeh reznice, optimalno je doba razmnožiti ih u proljeće ili ljeto kada ima najviše svjetla, odnosno tijekom sezone rasta.

Najbolji sukulenti za razmnožavanje

Neke je sukulente lakše razmnožavati od drugih. Neki od najlakših za razmnožavanje su mnoge sorte žednjaka, eonij, ešverija i kameni cvijet.

Sukulenti sa stabljikama te oni koji tvore odvojke najlakši su za razmnožavanje.

S druge pak strane, najteže je razmnožavati su oni koji rastu iz sjemena, kao što su živa stijena i havortija.

Kako ih razmnožavati?

Potrebno će vam biti:

  • sukulent
  • čiste škare
  • posuda za rast
  • zemlja za kaktuse ili sukulente
  • trajna posuda
  • voda

Kad birate posudu, imajte na umu da sukulenti najbolje funkcioniraju u plitkim posudama. Drugim riječima, birajte posudu koja je šira i plića.

Sukulenti su plitko ukorijenjeni, a preduboka posuda ispunjena zemljom može zadržati previše vlage, što može dovesti do truljenja korijena.

Ako imate sukulente s mesnatim lišćem, možete ih razmnožiti putem istog, tako što ćete uzeti list iz zdrave biljke nježno ga uvrnuvši ili ga pak odrežite čistim škarama.

Pustite list dva do pet dana da zacijeli, a potom ga postavite ga na posudu napunjenu navlaženom zemljom za kaktuse.

Zreli sukulenti uspijevaju na puno sunčeve svjetlosti, ali previše svjetlosti može spaliti lišće i mlade, pa je neizravna svjetlost najbolja.

Trebali biste početi vidjeti korijenje ili mlade sukulente koji se formiraju iz reznice nakon otprilike dva tjedna.

Nakon tog perioda mladi sukulent će jačati, a list će sam otpasti. To je vrijeme kada ćete htjeti mladi sukulent posaditi u posudu s dobrom drenažom.

Ako imate sukulente s nekoliko stabljika ili grančica, možete orezati istu, a postupak je isti kao i u slučaju lišća, piše Real Simple.

Objava Kako razmnožiti sukulente? Povećajte svoju kolekciju biljaka bez kupnje novih pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Life (512)Zelena nit (40)