Kako ‘kupiti’ stan za 100 eura? Zvuči gotovo pa nemoguće, ali postoji način

dnevno - prije 1 mjesec - link

Svijet se ubrzano mijenja, a s njime i pogledi na život koji postaju sve raznovrsniji među ljudima. Ono što je starijim generacijama nekada bilo važno, mlađima danas nije u toj mjeri, a u tu kategoriju sve više počinje spadati posjedovanje nekretnina.

U Hrvatskoj su stanovi i kuće svojevrsni statusni simbol. I dok stariji ulažu životne ušteđevine u drugu ili treću nekretninu jer to je “najsigurnije”, mladi se sve više okreću tehnologiji, digitalnim valutama i sličnom.

Iako na prvu ta dva pojma sada i nisu spojiva, budućnost bi nas sve mogla iznenaditi. Poslovni dnevnik piše kako nam se u budućnosti smiješi ulaganje u nekretnine s jako malo novca, točnije osoba će moći biti suvlasnik određene nekretnine već za 100 eura te shodno tom udjelu imati i određeni prinos.

Foto: Sandra Simunovic / CROPIX

Tokenizacija nekretnine

A taj koncept ima svoje ime. NFT ulaganje u nekretnine je osmišljeno na način da ulagač točno zna u koju ulaže i da je de facto suvlasnik te nekretnine putem ‘pametnih’ ugovora.

Konkretnije, riječ je o obliku pretvaranja nekretnine u digitalne jedinice, i to se zove tokenizacija nekretnine. Dakle, vlasništvo nad imovinom pretvara se u digitalne tokene putem blockchain tehnologije koji uključuju sva prava i obveze povezane s imovinom.

Ovakvo poslovanje olakšava ulaganje malim investitorima, a korištenje pametnih ugovora omogućuje veću transparentnost, efikasnost i likvidnost u tržištu nekretnina i smanjuje troškove transakcija i pruža pristup širem tržištu, uklanjajući tradicionalne barijere koje otežavaju ulaganje u nekretnine.

Koncept NFT ulaganja u nekretnine je takav da ulagač točno zna u koju nekretninu ulaže i da je de facto suvlasnik te nekretnine putem ‘pametnih’ ugovora. No, takvi ugovori iziskuju prilagodbu zakonskih okvira. Prvi put je kuća na ovaj način prodana u gradu Gulfportu u Floridi prije dvije godine.

Kupiti ili unajmiti stan: Razlika ovdje ide do 7000 eura godišnje, evo kako je u Hrvatskoj

Inače, svaki token daje pravo na udio u dobiti i gubicima nekretnine. Primjerice, nekretnina vrijedna 100.000 eura može se podijeliti na 100 tokena od po 1000 eura, čime se olakšava investitorima ulaganje manjih iznosa i brze likvidacije svojih udjela. Tokenizacija je primjenjiva na različite tipove nekretnina, uključujući stambene, poslovne, i trofejne nekretnine, omogućujući veću pristupačnost i efikasnost ulaganja.

Taj koncept, kao jedan pogled u budućnost, nije loš. Činjenica jest da zakoni i regulativa još nisu prilagođeni takvom načinu ulaganja u nekretnine. No, vjeruje se da će do te prilagodbe doći. Dokaz da država potiče građane na ulaganja u nešto “neopipljivo” i alternativno, osim u nekretnina, su državne obveznice i trezorski zapisi koji su se “rasprodali” u rekordnom roku, piše Poslovni.

Možda je ta tehnologija, tokanizacija nekretnina, prilika i državi da potakne priuštivo stanovanje.

 

Objava Kako ‘kupiti’ stan za 100 eura? Zvuči gotovo pa nemoguće, ali postoji način pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (484)nekretnine (62)