Još jedan uspjeh hrvatskih znanstvenika na čelu s Ivom Tolić. Njihov rad na naslovnici prestižnog časopisa

novilist - prije 4 sata - link

Međunarodni tim znanstvenika u kojem je i grupa prof. dr. Ive Tolić s Instituta »Ruđer Bošković«, objavio je u prestižnom časopisu »Cell« svoje istraživanje o diobi stanica, važno za razumijevanje i liječenje raka. U radu su opisani novi detalji o tome kako se centromere, ključne strukture u našim stanicama, ponašaju tijekom diobe stanica, što unapređuje razumijevanje procesa pravilne diobe kromosoma, ključne za zdravlje stanica i prevenciju bolesti.

Uz centromere, u procesu diobe stanica važnu ulogu imaju i mikrotubuli, tanke, šuplje cjevčice koje čine dio unutarnje strukture stanica, a pomažu u održavanju oblika stanice, transportu tvari unutar stanice i razdvajanju kromosoma tijekom diobe stanica.

Napredna tehnologija

– Zamislite jednu užurbanu željezničku postaju unutar naših stanica, gdje svaki vagon predstavlja kromosom koji se mora ispravno prikopčati na određenu tračnicu kako bi sve teklo glatko i bez pogrešaka. Centromere su poput kontrolnih tornjeva na takvoj postaji, koji osiguravaju da svaki vagon kromosoma dođe na pravi kolosijek tijekom diobe stanica, dok su mikrotubuli tračnice po kojima se kreću ti vagoni kromosoma. Koristeći napredne tehnologije poput super-rezolucijske mikroskopije, elektronske tomografije, sekvencioniranja i modeliranja polimera, znanstvenici su otkrili da se centromere sastoje od dva dijela, dok se dosad mislilo da je riječ o jednoj kompaktnoj strukturi, objašnjava prof. Tolić.

Svaki od tih dijelova veže se za različite snopove mikrotubula, koji pomažu u razdvajanju kromosoma. Istraživanje je pokazalo da u stanicama raka često dolazi do problema kada se ovi dijelovi previše razdvoje, što dovodi do pogrešaka u diobi kromosoma. To može uzrokovati ozbiljne probleme, jer nepravilna dioba kromosoma može dovesti do daljnjih komplikacija u razvoju bolesti, tumači znanstvenica.

Ovo je istraživanje, koje je dobilo mjesto na naslovnici časopisa Cell, zajednički rad timova iz Nizozemske i Velike Britanije, uz pomoć istraživačkih timova iz Japana, Njemačke i tima prof. dr. Tolić iz IRB-a.

Zaostali kromosomi

– Rezultati istraživanja posebno su značajni za unapređenje razumijevanja o tome kako se formiraju stanice raka. Ponosna sam što je moj tim pridonio otkriću da u stanicama raka poput osteosarkoma i visokog stupnja seroznog raka jajnika, zaostali kromosomi često ostaju »zaglavljeni« jer su dva dijela njihove centromere povezana s mikrotubulima koji dolaze iz suprotnih polova stanice, izjavila je prof. Tolić.

Prof. Tolić i njezin tim Laboratorija za biofiziku stanice na IRB-u sudjelovali su i u istraživanju o evoluciji diobe stanica, koje je objavljeno u prestižnom časopisu Nature.

U ovom je istraživanju, koje okuplja timove znanstvenika iz Heidelberga, Lausanne, Groningena te Hrvatske, proučavanjem različitih vrsta morskih protista koji su blisko povezani i sa životinjama i gljivama otkriveno da postoji veza između životnog ciklusa organizma i načina na koji se njegove stanice dijele te da je način na koji se stanice dijele kod životinja možda postojao puno prije samih životinja.

Objava Još jedan uspjeh hrvatskih znanstvenika na čelu s Ivom Tolić. Njihov rad na naslovnici prestižnog časopisa pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

rak (98)SCI-tech (166)Znanost (426)