Je li TV i danas hram u kući?

netokracija - prije 3 mjeseca - link

Sjećate li se trenutaka kada ste s obitelji odbrojavali sitno do svoje najdraže emisije? Osobno još uvijek pamtim ritualno iščekivanje Naše male klinike i Večernje škole (usprkos tome što kao dijete nisam razumio humor). S dobrim razlogom pitamo “sjećate li se” jer televizija je daleko od onoga što je bila prije 10, 20 ili 50 godina.

Od svojih početaka televizija je postala hram svake obitelji, naslijedivši radio. Ispred nje smo umirali od smijeha, puštali suze, ljutili se i proživljavali cijeli spektar ljudskih emocija zbog situacija u kojima su se našli naši omiljeni likovi ili stvarni ljudi.

Pojavom streaminga, pitamo se je li televizija još uvijek hram u kući?

TV kao komad namještaja

Dok mediji nisu zavladali domom svakog čovjeka, obaveze smo organizirali oko glavnih aktivnosti, a to je jelo i spavanje. Namještaj je bio manji i funkcionalan što znači kako nije zauzimao mnogo prostora što je bilo idealno za novi izum koji je došao ranih 1920-ih godina – radio. Prostor se počeo mijenjati, točnije, sobe smo počeli organizirati ovisno o tome gdje želimo držati radio.

Nakon 1945. godine radio je ubrzo zamijenjen televizijom koja dobiva još veći primat u domovima. SAD je imao samo 6.000 televizora, a za deset godina polovica stanovništva će u svojem domu postaviti televizor kao centralno mjesto okupljanja obitelji, ali tada je novi izum još uvijek bio dizajniran kao komad namještaja.

Tek šezdesetih godina televizija počinje nalikovati na gadget. Počeli smo ih raditi od plastike i time su postali i prenosivi, ali program su dalje diktirale televizijske kuće. Devedesetih počinje pravi tehnološki napredak izumom LCD televizora koji dobivaju po troduplo veću sliku od svojih prethodnika, a preporuka je bila da gledatelji moraju biti čak 3 metra udaljeni od ekrana.

Tako dolazimo do onoga što imamo danas, a to su ekrani na svakome koraku. Napredak tehnologije omogućio je da televiziju gledamo na raznim novim hardverima, ali ovdje se nije dogodila revolucija u pravom smislu te riječi. Dizajn cijelo vrijeme stremi prema što tanjem televizoru sa što većim ekranom.

Pravu revoluciju za način gledanja televizije napravio je uspjeh Netflixa, ili drugim riječima, nekronološko gledanje programa.

Kad je Netflix dao apsolutnu moć gledateljima…

Kronološko gledanje jedan je od glavnih elemenata tradicionalnog gledanja televizije. Od trenutka kada su nastali prvi televizijski programi čovjek je bio prisiljen svoje aktivnosti organizirati oko vremena emitiranja – ako nije htio propustiti svoje omiljene emisije. Pritom, taj sadržaj bio je emitiran jednom tjedno. Netflix je odlučio postupiti drugačije i apsolutnu moć dati gledateljima.

Ulazimo u eru videa na zahtjev. Gledamo sadržaj kad nama paše.

Netflix je ovom novom praksom donio gledateljima “oslobođenje od emitiranja” i mogućnost da sami krojimo svoje vrijeme gledanja. Danas smo svjesni da ta sloboda ima i svoje izazove, kako za nas kao gledatelje, tako i za Netflix – kako je to utjecalo na razvoj sustava preporuka već smo pisali.

Umjesto da iz tjedna u tjedan čekamo novu epizodu, Netflix odmah objavljuje sve epizode jedne sezone. Što je super, ako se možete suzdržati od binge watchinga – neprekidnog konzumiranje više epizoda zaredom. 😉

Međutim, najveći izazov tu je doživjela tradicionalna televizija. Malo tko više želi odbrojavati sitno do svoje omiljene emisije na omiljenom kanalu ili psovati program jer se nešto emitira baš u trenutku kada mi ne možemo biti ispred televizora.

Televizijski kanali i dalje svoj program rade kronološki, ali kako se tradicionalna televizija ugledala na Netflix, tako su gledatelji još jednom dobili veću moć. Primjerice, A1 Hrvatska nudi mogućnost snimanja TV sadržaja do 20 sati, a program svakog kanala mogu vratiti unazad 7 dana. Uz to, gledatelji program mogu pauzirati i moguće je napraviti listu favorita. Malo je reći kako govorimo o mogućnostima koje su ljubitelji televizije sanjali 100 godina!

U krajnosti, govorimo o Netflixovom efektu koji je napravio pomak prema personaliziranom sadržaju kojeg možemo praktično koristiti.

Televizija je neupitno i dalje hram u kući, ali sad je posvećen nama

Čini se da je televizija ostala hram u domu, ali taj hram sada može mijenjati oblik, vrijeme i mjesto. Možemo ju pronaći u laptopima, računalima, mobitelima i tabletima. Upravo je to jedna od najvećih revolucija koju su nam donijeli streaming servisi počevši s uspjehom Netflixa – u centru pozornosti više nije program, već mi.

Hram je posvećen nama.

Inače, voljeli bismo istaknuti jednu činjenicu svima onima koji još nisu bili u prilici koristiti Netflix. A1 je prvi telekom u Hrvatskoj koji je uspio postići suradnju s Netflixom, a povodom toga A1 novi korisnicima poklanja “Netflix Osnovni paket” na 6 mjeseci!

S obzirom na to da najveći streaming servis više ne nudi besplatan period probe ovo je zasigurno najbolja ponuda na tržištu za sve koji žele isprobati najpoznatiji streaming servis i što sve nudi. Za one koji svejedno žele iskoristiti ovu promociju, a imaju već profil na Netflixu: bez brige, prebacivanje osobne pretplate na Netflix uz A1 neće vas koštati povijesti gledanja, preporuka i profila. Sve je moguće prebaciti uz par klikova.

Nikada nije postalo lakše postići potpunu slobodu gledanja!

A1 Hrvatska poklanja Netflix Osnovni paket na 6 mjeseci svojim novim i postojećim korisnicima ako do 31.3.2024. aktiviraju mobilne tarife Savršena+ i Apsolutna te internet pakete Mega NET i Giga NET. Nakon isteka promotivnog razdoblja cijena Netflix Osnovnog paketa iznosi 4,99 € mjesečno. Više informacija o promociji i Netflixu unutar A1 ponude saznajte na službenim stranicama.

pročitaj cijeli članak

Analiza (37)Netflix (19)Sponzorirano (12)