Je li energana prilika ili prijetnja: ‘Zar netko misli da ćemo se grijati na koru od krumpira?’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Godinama se govori o održivom gospodarenju otpadom i “zero waste” konceptu. Je li uopće moguće održivo gospodariti otpadom a po cijenama koje su građani (ali i poduzetništvo) do sada plaćali? Je li moguć “zero waste”?

O svemu tome govori se na konferenciji OTPAD 360°- jučer smeće, danas problem, sutra sirovina, koju organiziraju ZGRADOnačelnik.hr i Motus media, uz programsko partnerstvo Udruge gradova, a na kojoj sudjeluje Ivan Lukenda, direktor Zelenih tehnologija.

Na redu je panel rasprava “Energana – prilika ili prijetnja? – Bečka energana nedavno je proslavila 60. obljetnicu”. U Hrvatskoj se na spomen energane na noge dižu sve zelene udruge. No je li uistinu energana ‘opasnija’ od, primjerice, ispušnih plinova automobila, kruzera ili novogodišnjeg vatrometa?

Tijek panel rasprave pratite uživo na portalu Dnevno

U panel raspravi sudjeluju direktor Energetika Celje Aleksander Mirt, predsjednik Zveza ekoloških gibanja Slovenije-ZEG Karel Lipič, nezavisni savjetnik za okoliš u Grevicon Consulting Viktor Simončič, profesor Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu Slaven Dobrović te načelnica Sektora za fondove Europske unije na FZOEU Maja Feketić.

“Gdje vrećica miješanog komunalnog završi u Hrvatskoj?”, upitao je moderator, a Lipič je odgovorio: “Pitanje za milijun dolara. Postavili smo sistem gdje imamo odvojeno skupljanje, ali ne znamo gdje završavaju pojedine sirovine. Imamo primjer u gradovima da netko skupi sve ono što je u kanti, pa ne znamo gdje to završava. Siguran sam da niti jedna vrećica ne završava u Celju, jer oni ne uvoze gorivo iz otpada, ali dio slovenskog materijala završava u Beču, pa tako i naš”, rekao je Lipič.

Marko Lopac

Dobrović: Izgradili smo 7 sortirnica koje ne rade

Profesor Dobrović pita, što je Hrvatska potpisala u temi zvanoj okoliš?

“Kako je moguće da je Hrvatska sagradila 7 sortirnica koje ne rade. Ne rade zbog administrativnog razloga koji se, vjerujem, mogao brzo riješiti u Bruxellesu. Što znači odvojeno prikupljanje bez sortirnica i kompostana. Zagreb plaća 300 eura za tonu odvojeno prikupljene plastike. Pa tko je ovdje lud? Javni interes je da se stvari uspostave. Recikliranje je superiornije od elektrane. Ta ušteda je višestruko veća od onoga što možemo dobiti i korisno upotrijebiti. To je fizika. Što se tiče emisija iz energana, ne možemo govoriti da je CO2 voda. Pažljivo s time što smijemo zanemariti, a što ne”, rekao je Slaven Dobrović.

Marko Lopac

Mirt: Znamo koliko smijemo emitirati iz energana

“Ljudi govore svašta. To je veoma kontrolirana proizvodnja topline u energanama. Znamo koliko smijemo emitirati iz energana. Imali smo problem i uspješno smo ga riješili. Mi također recikliramo. Ono što na kraju ostane mi spaljujemo i energiju koristimo. Mi smo jako zadovoljni ciljevima koje smo odradili. Zato je toplana Celje primjer dobre prakse”, rekao je Aleksander Mirt.

Simončič: Iz Komiže se ne isplati u Belišće voziti marihuanu u rinfuzi, a kamoli otpadni papir

“Nismo napravili sistem, ako nešto trebamo napraviti imamo vremena, da vidimo što si možemo priuštiti, reći EU da mijenjamo naš plan. Čak i u plastici nekih 60 posto se ne može ili ne isplati materijalno oporabiti, to nitko u svijetu radi. Ako gledamo Europu i mamo preko 500 energana na gorivo iz otpada, nije na otpad, jer se materijal pripremi, ne vidim zašto mi to ne bismo radili, no to je vrh piramide upravljanja s otpadom. Ponovit ću slikoviti primjer, kada na Komiži skupite otpadni papir i trebate ga voziti u Belišče, napravit ćete računicu i shvatit ćete da vam se ne isplati voziti marihuanu u rinfuzi, a kamoli otpadni papir”, rekao je živopisno Simončič.

“Papir skupljen na Visu mora preći kamionom, preša se i drži pod nadstrešnicom. Onda kreće 11 kilometara preko brda, spušta se u trajektnu luku i ukrcava se na trajekt. To je 11,4 megadžula po toni, pa će ići na kamion. To je još 150 megadžula utrošene energije za transport papira iz Komiže u Belišće. Ja nisam zeleni koji mašta o nečemu, već razmišljam o tehničkim rješenjima”, rekao je Dobrović.

Hrvatski sustav je nakaradan, smatra bivši ministar,

“Tko misli da je pametno paliti koru od banane? Grijat ćemo se na koru od krumpira? Biootpad ide van, kultura je kultura, a s nekulturom treba raditi da ih se educira”, rekao je.

Objava Je li energana prilika ili prijetnja: ‘Zar netko misli da ćemo se grijati na koru od krumpira?’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (469)