Jasna je iz Hrvatske sa svojim pištoljem pobjegla u Beograd: Rat je počinjao, a ona je izabrala

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Ona je jedna od najtrofejnijih europskih sportašica koja je dvije olimpijske medalje osvojila iz hrvatskog kluba. Jasna Šekarić rođena je u Beogradu 17. prosinca 1965. godine. Odrasla je i djetinjstvo provela u Osijeku, gdje se počela baviti streljaštvom kao članica tamošnjeg Streljačkog kluba Građansko SD Osijek 1784. Ona je tema ovog feljtona…

U školskoj se selekciji najprije natjecala u disciplini zračna puška i u tom klubu imali su vrlo dobre rezultate na regionalnim učeničkim natjecanjima. Nešto kasnije Jasna Šekarić prešla je na pištolj.

Kao članica osječkog streljačkog kluba sudjelovala je na Olimpijskim igrama 1988. godine u Seoulu i osvojila zlatnu i brončanu medalju. Zlato je osvojila u disciplini zračni pištolj, a broncu u disciplini malokalibarski pištolj.

YouTube/Screenshot

Vratila se u Beograd

Zbog nadokazećih teških događaja u bivšoj državi 1990. godine Jasna Šekarić vraća se u rodni Beograd i pristupa Streljačkom društvu Crvena Zvezda. Iako je sama više puta istakla da njena selidba nije imala nikakve veze sa srpsko-hrvatskim antagonističkim odnosima, te da joj je u Osijeku bilo prelijepo. Uostalom, taj joj je grad znao upriličiti veličanstvene dočeke nakon što bi osvajala medalje na velikim natjecanjima.

Dolaskom u glavni grad Srbije, Jasna Šekarić nastavlja svoj trofejni niz, ali ovog puta pod kapom Srpskog olimpijskom odbora. Na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine sa zračnim pištoljem osvojila je srebrnu medalju. U Atlanti 1996. godine u istoj disciplini osvaja četvrto mjesto. Na igrama u Sydneyu 2000. godine ponavlja uspjeh iz Barcelone, osvojivši srebmu medalju ponovno sa zračnim pištoljem. isti uspjeh i istu medalju osvaja i na sljedećim Igrama 2004. godine u Ateni. Na svojim šestim Olimpijskim igrama koje su 2008. godine održane u Pekingu, Jasna Šekarić osvojila je šesto mjesto.

Ukupno je na Olimpijskim igrama osvojila je pet medalja – jedno zlato, tri srebra i broncu, što je impozantan broj s kojim se malo koji sportaš može pohvaliti. Jedini je strijelac koji se na svakom nastupu na olimpijskim igrama uspio plasirati u finale.

Bila je blizu zlatu

Dva joj je puta olimpijsko zlato zamalo izmaknulo. U Barceloni je 1992. izgubila zlatnu olimpijsku medalju unatoč činjenici da je imala identičan rezultat kao pobjednica Marina Logvinenko. Situacija se ponovila i na Olimpijskim igrama u Ateni 2004. godine, kada je Jasna nakon osnovnog dijeta i kvalifikacija imala isti rezultat kao i pobjednica, Ukrajinka Olena Kostevič. Ukrajinka je bila bolja od Šekaričke u raspucavanju. Na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu nosila je srpsku zastavu na ceremoniji otvaranja, a na natjecanju je osvojila šesto mjesto.

Jasna Šekarić više je puta proglašavana najboljom sportašicom Jugoslavije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. U izboru Sportskih novosti 1986., 1987., 1988. i 1989. godine proglašavana je najboljom sportašicom Hrvatske, a 1988. u istom je izboru najbolja sportašica Jugoslavije.

Nacalje, 1988. i 1994. godine dobila je Zlatnu značku beogradskog Sporta za najboljeg sportaša u Jugoslaviji. Tri puta, 1990., 1995. i 2005., Jasna Šekarić je proglašavana najboljim strijelcem svijeta. Pa je 2000. godine Međunarodna streljačka federacija (ISSF) Jasnu Šekarič proglasila najboljim strijelcem 20. stoljeća. U karijeri je osvojila preko 90 medalja na velikim natjecanjima (olimpijske igre, svjetska i europska prvenstva, svjetski kupovi, mediteranske i balkanske igre).

Brojne medalje osvajala

Jasna Šekarić je tri puta osvojila naslov svjetske prvakinje u streljaštvu i to: 1987. u Budimpešti, 1989, u Sarajevu i 1994, u Milanu. Četiri puta bila je europska prvakinja. Treba reći da je ova vrhunska sportašica čak pet puta bila pobjednica Svjetskog kupa u streljaštvu i to: 1988. godine u disciplini malokalibarski pištolj te u zračnom pištolju 1990., 1996., 1997. i 2005. godine.

lako nije mijenjala državljanstvo, sudjelovala je pod četiri različite zastave na njenih šest Olimpijskih igara. Godine 1988. u Seoulu, kada je bila članica Građansko streljačkog društva Osijek 1784, nastupala je za SFR Jugoslaviju, 1992. godine je nastupala kao nezavisni sudionik jer je SR Jugoslavija bila pod sankcijama. Naredna tri puta je nastupala za SR Jugoslaviju, odnosno Srbiju i Cmu Goru, a konačno 2008. za Srbiju. Samo je još jugoslavensko-američki stolnotenisač lija Lupulesku nastupao pod četiri različite zastave, ali on je mijenjao državljanstvo.

Iako je veliki dio karijere provela izvan Hrvatske, kao članica osječkog kluba osvojila je dvije olimpijske medalje koje su Jasnu Šekarić svrstale i među hrvatske olimpijske legende. Pamti se njena izjava: “Moje medalje nisu ni srpske ni hrvatske, one su moje, to je barem jednostavno”.

Objava Jasna je iz Hrvatske sa svojim pištoljem pobjegla u Beograd: Rat je počinjao, a ona je izabrala pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Beograd (31)jugoslavija (27)osijek (38)Ostali sportovi (306)Sport (7571)