Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, u finalnom susretu igranom u La Defense Areni izgubila je od branitelja naslova Srbije sa 11-13 (2-5, 3-3, 3-3, 3-2).

“Obrana nas je koštala, poraženi smo zbog vrlo slabog ulaza u utakmicu. Obrana je funkcionirala odlično protiv Španjolske i Mađarske, a tu nam se raspala u prvoj četvrtini. Falilo su nam dvije-tri obrane. Mislim da smo primili tri, četiri gola sa istekom napada. Treba priznati njihovu kvalitetu i mislim da smo napravili dobar skauting. Jednostavno, odigrali smo izuzetno lošu obranu na početku utakmice i sve kasnije, svi isforsirani šutevi i promašeni napadi, proistječe iz tih 2-5 u prvoj četvrtini. Olimpijsko finale, a mi prvu dionicu izgubimo 2-5. Ne, 0-1, ne 1-2 već 2-5. Pokušavali smo sve, što smo mogli, u trećoj četvrtini imali neku šansu, ali smo brzopleto šutirali i razbranili njihovog vratara”, kazao je razočarani Tucak.

“Čestitam ekipi Srbije, koja je danas bila bolji protivnik, tu nema nikakve dvojbe. Oni su od prvog trenutka bili koncentriraniji, a mi ušli smo konfuzno, puno pogrešaka obrane, prije svega. A onda se na to nadoveže brzopleti napad. Bilo je puno grešaka, izvan svakih dogovora i moguće da su neki igrači bili impresionirani. No, ponavljam, trofeji se osvajaju obranom, a ne napadom”, zaključio je Tucak.

Hrvatska je u Parizu stigla do četvrte olimpijske medalje u vaterpolu od samostalnosti, a treće srebro, nakon Atlante 1996. i Rio de Janeira 2016. Jedino zlato ostaje ono iz Londona 2012.Ovo je treće uzastopno zlato za srpske vaterpoliste na OI, nakon Rio de Janeira 2016. i Tokija 2021.

Hrvatski sportaši tako su nastup u Parizu okončali sa sedam odličja, po dva zlata i srebra te tri bronce. Zlata su osvojili braća Valent i Martin Sinković u veslanju i Barbara Matić u džudu, srebra Donna Vekić u tenisu i vaterpolisti, a bronce Miran Maričić u streljaštvu, Sandra Elkasević u atletici i Lena Stojković u tekvondou. S takvim učinkom Hrvatska je završila na diobi 30. mjesta ljestvice medalja.