Hrvatski vaterpolisti su u finalu Olimpijskih igara! Protiv Srbije za zlato!

novilist - prije 3 tjedna - link

PARIZ Hrvatska u nedjelju od 14 sati sa Srbijom igra za zlatnu vaterpolsku medalju na Olimpijskim igrama. Svjetski prvaci, delfini izbornika Ivice Tucka nastavljaju rijetko viđeni niz, nakon europskog srebra i svjetskog zlata trokut nastavljaju olimpijskom medaljom.

U velikom duelu potopili su sjajnu Mađarsku 9:8. Kada su u trećoj četvrtini dostigli velike rivale i prestigli ih, zlata vrijednu prednost više nisu ispuštali. Kolektivni duh i velika mentalna čvrstina bile su odlike svjetskih šampiona, a pritom je sjala “dubrovačka veza”. Marko Bijač ima čak 10 obrana, od toga “samo” dva peterca, a koliko je on zaustavio Mađare, toliko ih je Loren Fatović demontirao. Izrešetao im obranu sa čak pet golova.

Zlatna dubrovačka ljevica Maro Joković je započeo dvoboj kao san Španjolcima, snajperski točno je iz igre našao put do mreže. Nevolje po Marka Bijača su međutim nastale jer su se suparnici toliko razljutili da su žestoko demonstrirali kakav napadački potencijal ima ova njihova momčad. Zaigrali su snažno u obrani što im je bila lansirna rampa za brzo plivanje u napad.

Tu su pak priredili paljbu po hrvatskoj obrani koja je samo mogla zbrajati nastale štete. Janszik, Vamos i Fekete su egzekutori u akcijama s igračem više u toj seriji od čak tri gola koja su po hrvatsku momčad djelovala neugodnije od ledenog tuša. Kao da su se ukočile ruke hrvatskih napadača, nisu znali zaprijetiti akcijama s igračem više, kamoli s istim brojem igrača. Kada se našla u mat poziciji, Hrvatsku je izvukao Loren Fatović, na krilima njegovih šuteva, prvo s igračem više, onda s igračem manje Dubrovčanin je nadmudrio Vogela i vratio svjetske prvake u rezultatsku ravnotežu.

Drugi dio igre nije dobro počeo po Tuckovu momčad iako je Bijač sjajno obranio peterac slavnom Vamosu. Uz tu dobru vijest, loša je bila što su golmanovi prijatelji u obrani zijevali koliko treba da Mađar otpadak i dobrodošli dar pretvori u pogodak. Na drugoj strani se Vogel razbranio iza zone “4-2” i opet postao enigma Jerku Mariniću Kragiću i društvu. Opet je viđen period sterilnih akcija iz igre i s igračem više pa ne treba previše naglašavati koliko je kao spas došao peterac iz kojeg je Fatović već trećim golom ostvario treće izjednačenje.

Postigao je i pogodak za četvrti egal odgovorivši na krasnu minijaturi slavnog Denesa Varge, eks asa Primorja EB. Veliku priliku za vodstvo Anti Vukičeviću sjajno Vogel je pretvorio u nepriliku, ali nije mogao ništa na daljinski projektil Marka Žuvele. Spektakularni gol je nakon petnaestak minuta čekanja vratio hrvatsku momčad u minimalno vodstvo. Do “poluvremena” nanovo je stigao sjevnuti i zagrmjeti nevjerojatni Fatović. Samo dvije sekunde do kraja četvrtine našao je uski put kojim provući loptu iza sjajnog Vogela, u neviđenu je lavinu dodao svoj već peti gol vrijedan 7:5 za hrvatsku momčad. Dao je do tada golova koliko i cijela “laka konjica”.

Početkom nastavka dugo je plela mrežu oko Bijača, trajalo je to skoro više od dvije minute dok nije “nacrtana ” idealna šansa za Angyala, ali Fatovićevi golovi su očito imali ogroman ne samo rezultatski nego i psihološki efekt. Hrvatskoj je momčadi vraćeno pouzdanje vidjevši da se ljuljaju temelji mađarske obrane, dok su suparnici sve češće lutali u bespućima hrvatske obrane.

U taj trend ovog vrlo važnog razdoblja igre se uključio Luka Bukić čijim je golom nepromijenjeni odnos snaga ostao nepunih tri minute do posljednjeg odmora. Koliko su samopouzdani Mađari počeli gubiti vjeru u sebe svjedoči činjenica da peterac nije iskoristio ni Manherz. Hrvatski pucači su otkočili oružje, a tik pred kraj četvrtine fenomenalna dubrovačka hobotnica Bijač je obranio četverac Vamosu, svoju već drugu omogućivši svojoj momčadi čekanje posljednjih osam minuta s dva zaveslaja prednosti.

Odmah početkom nastavka bomber Fatović je zaradio treće isključenje pa se čekanje finiša sve više pretvaralo u gledanje vremena na semaforu, ali su pritom njegovi prijatelji čvrsto zatvarali prolaze ka golu. Nagy je golom sredinom četvrtine dodao dozu dramatike velikom duelu, u kojem je Bijač nanovo demonstirao i “istrčavanja”, ali i obrane s igračem manje. Sve je vrijedno velikog finala.

Objava Hrvatski vaterpolisti su u finalu Olimpijskih igara! Protiv Srbije za zlato! pojavila se prvi puta na Novi list.

Hrvatska vaterpolo reprezentacija (56)OI 2024. (98)Ostali sportovi (933)Sport (11165)