Hrvatski informatičari osvojili srebro na prestižnom natjecanju u Pragu

dnevno - prije 1 mjesec - link

Studenti s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu ostvarili su izvrsne rezultate na Europskom studentskom natjecanju u programiranju koje je održano od 22. do 24. ožujka u Pragu. Iz Hrvatskog saveza informatičara javljaju da je tim naših programera, kojeg su činili Dorijan Lendvaj, Krešimir Nežmah i Patrick Pavić, osvojio srebrnu medalju, čime su se naši studenti plasirali u finale natjecanja, koje će biti održano u Kazahstanu u rujnu ove godine.

Osim srebrnog tima Zagreb 1 na turniru je sudjelovalo još hrvatskih ekipa. Ekipa Zagreb 3 zauzela je 17. mjesto. Na međunarodnom natjecanju sudjelovale su 52 ekipe s 48 različitih sveučilišta. Stručni voditelj našeg tima bio je Ivan Paljak, a odgovorni voditelj i organizator naših ekipa Krešimir Malnar.

Katapultirat će ljude u svemir: Zastrašujuća tehnologija postaje stvarnost

Savez informatičara ističe da natjecanja u programiranju već gotovo 50 godina potiču napredak generacija svjetskih programera i računalnih inženjera. International Collegiate Programming Contest (ICPC), kako je puno ime ovog natjecanja, razvilo se iz natjecanja koje je prvi put održano na Sveučilištu Texas A&M 1970. Ono je preraslo u svjetsku mrežu regionalnih natjecanja na kojima je do sad sudjelovalo 75 tisuća natjecatelja sa 3450 sveučilišta iz 111 država.

Hrvati na natjecanju od 1996.

Na natjecanjima sudjeluju tročlani timovi. Trenutno se organizira 45 regionalnih natjecanja na čijem finalu sudjeluje 140 najboljih timova iz čitavog svijeta. Naši studenti na natjecanjima sudjeluju od 1996. u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara.  Program se financira iz javnih sredstava, a pokrovitelji našeg tima su Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Objava Hrvatski informatičari osvojili srebro na prestižnom natjecanju u Pragu pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.