Hrvatska ovu dramu neće zaboraviti, udarac od ovog ‘neprijatelja’ teško bi podnijeli

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Hrvatska ima priliku postati prvak svijeta! Naša Hrvatska, vaterpolska, u dramatičnim okolnostima polufinalnog dvoboja protiv Francuza stekla je pravo na finalnu utakmicu protiv Italije. Koja je u polufinalu dobila našeg krvnika iz finala Eura iz Zagreba, Španjolsku.

A malo je nedostajalo, sada to u trenucima slavlja imamo pravo reći, da se dvoboj protiv francuskih vaterpolista nazive čak i – antologijskim porazom. Događaji u zadnjoj četvrtini su nas toliko uzrujali i uplašili, pa da se utakmica nakon izvođenja peteraca završila obratno, što bi to po nas bio nego antologijski poraz. Naime, naša reprezentacija odigrala je sjajno prve tri četvrtine, ušla u zadnjih osam minuta s velikom 9-6 prednošću.

Iako su Francuzi u četvrtfinalu nadoknadili minus 4-8 protiv Mađara i pobijedili s 9-8, nismo ni u snu mogli zamisliti da bi se to moglo dogoditi našima. Ispalo je da su Francuzi najopasniji kada gube s nekoliko golova razlike. No, činjenica jest, kad su Hrvati poveli s tri pogotka prednosti kao da su stali igrati. Destrukcijom su mislili uštedjeti na vremenu, dogodile su se i neke početničke greške, a Francuzi su ih redom koristili.

Francuzi nam utjerali strah

Ostali smo šokirani kada je bilo 10-10 nekoliko sekundi prije kraja. Francuzi su se uspjeli spasiti kada na njih nitko ne bi uložio mi pola centra. I moralo se u raspucavanje peteraca, u tu svojevrsnu lutriju gdje odlučuju živci.

U takvim trenucima u psihološkoj prednosti je momčad koja se spasila poraza, dakle Francuzima se otvorila prilika da poraz pretvore u pobjedu. A o čemu su naši mogli razmišljati? Kako su pobjedu već davno propustili te će se morati prepustiti sreći.

Bilo je to nevjerojatno događanje, prvih 12 peteraca bilo je uspješno. Činilo se da će pucanje najstrožih kazni potrajati do jutra, nitko nije griješio, a živci su na obje strane bili kao strune. Naš izbornik Ivica Tucak u sedmom raspucavanju Francuza promijenio je vratara Bijača, inače odličnog za regularnog dijela utakmice. Na vrata je postavio njegovu pričuvu Matu Anića. Koji je bravurom obranio udarac Khasza.

Hrvatska se dokazala opet

Slavlje je moglo započeti, ali još dugo smo bili pod dojmom kako je zamalo upropaštena, činilo nam se, izvjesna pobjeda. Vaterpolo je iznova pokazao svu svoju dramatičnost. Ovoga puta imali smo sreće, makar je sreća relativan pojam u bilo kojem sportu. [

Ipak, plaman u finale Eura, sada i svjetske smotre dokazuje životnost ovoga sporta u nas. Još uvijek pripadamo svjetskom vrhu, pa možemo maštati i o naslovu prvaka svijeta, a i „svrbi„ nas medalja i na predstojećim Olimpijskim igrama u Parizu. Čestitamo!

Objava Hrvatska ovu dramu neće zaboraviti, udarac od ovog ‘neprijatelja’ teško bi podnijeli pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.