Hrvatska je imala prilika na pretek, ali izvukao nas je neuništivi Luka Modrić

novilist - prije 5 sati - link

OSIJEK Hrvatska je uzela prva tri boda u novom izdanju Lige nacija. U lijepoj atmosferi osječke Opus Arene naša je reprezentacija svladala Poljsku s minimalnih 1:0, ali je igrom zadovoljila. Igrali smo ofenziveno, ispalili smo 21 udarac prema vratima Poljske, ali za izraženiju pobjedu nedostajalo je preciznosti u završnici akcija.

Prilika je bilo na pretek, ali ne i mirnoće u realizaciji. Izvukao nas je neuništivi Luka Modrić prekrasnim pogotkom iz slobodnog udarca. No, morali strepiti do posljednjeg sudačkog zvižduka jer ni Poljaci nisu baš bili bezopasni. Ipak, na koncu, Hrvatska je stigla do pobjede kojom prekinula niz od tri negativna rezultata koja je imala u nastupima u Osijeku, a zabilježila je i prvu pobjedu nakon četiri službene utakmice bez nje.

Ta tri boda donijet će nam mirniju situaciju pred nove izazove u Ligi nacija koje donosi listopad.

Dominirali, pa posustali

Naš izbornik Zlatko Dalić u utakmicu je krenuo s dva napadača i Markom Pjacom na poziciji desnog bočnog. Očekivana je to bila formacija, ali iznenadio je Dalić postavljanjem Petra Sučića u početnu postavu, a u napadu je novopečenom reprezentativcu Igoru Matanoviću društvo ipak pravio Bruno Petković jer je Andrej Kramarić koji je bio prvi izbor ipak bio previše iscrpljen od viroze koja ga je mučila još i prije susreta protiv Portugala, pa je on ostao na klupi.

Nije takva postava Hrvatske izgledala ofenzivno samo na papiru. Naša je reprezentacija od prve minute krenula u napad što je brzo donijelo uzbuđenja pred poljskim vratima. U istoj, sedmoj, minuti Hrvatska je dvaput opasno prijetila nakon udaraca iz kuta. Prvo je uigranu akciju udarcem s 15-ak metara završio Pjaca, no lopta je očešala jednog od poljskih igrača taman dovoljno da završi u korneru. Iz njega je Modrić, ovaj put, ubacio loptu pred vrata gdje je sam bio Ćaleta-Car na pet metara, no njegov udarac glavom bio je preslab i nedovoljno precizan pa Skorupski nije s njim imao većih problema.

Hrvatska je bila dominantna u u većem dijelu prvog poluvremena. Nosila ju je i jaka podrška s tribina, a u završnici naših napadačkih akcija isticao se Matanović koji je često bio na lopti, prijetio, no ciljnici mu nisu bili naštimani na željeni način. U 20. minuti potegnuo je Modrić s 20-ak metara, a taj je pokušaj fijuknuo pored lijeve vratnice. Onda je triput prijetio Matanović.

U 28. nakon ubačaja Pjace pucao je s penala preko vrata, tri minute kasnije oprobao je svoj udarac izvan kaznenog prostora, no bio je to lak plijen za Skorupskog, a najbolju priliku Matanović je imao u 34. minuti kada ga je odlično proigrao Modrić, no udarac Matanovića iskosa s 12-13 metara nije bio precizan.

Kako je odmicalo vrijeme Hrvatska je malo posustajala, pa su Poljaci u završnici prvog poluvremena došli do zraka i uspjeli duže loptu držati u svojim nogama, no do odmora nisu uspjeli uputiti nijedan udarac prema Livakoviću. Bilo je pokušaja koji su izgledali neugodno, ali ih je dobrim i pravovremenim intervencijama riješio Duje Ćaleta-Car.

Tako se na odmor otišlo bez pogodaka, iako je Hrvatska izgledala bolje na terenu, no nije pronašla način na koji bi matirala Poljake.

Maestro Luka

U nastavak susreta Hrvatska je krenula, rekli bismo, s jednom očekivanom zamjenom. Sučić za Sučića. Petra koji se baš nije iskazao zamijenio je Luka što je trebala biti još ofenzivnija postavka naše selekcije. No, prva opasnost bila je pred vratima Hrvatske. U 47. minuti Zalewski je opalio s ruba kaznenog prostora, lopta je Šutalu prošla kroz noge, pa je Livaković morao refleksno reagirati i odbiti loptu koju je naša obrana izbila daleko od vrata.

I onda eksplozija radosti na Opus Areni. U 52. minuti Petković je zaustavljen prekršajem na 18 metara od vrata. Loptu je namjestio Luka Modrić i odmjerenim udarcem preko “živog zida” pogodio gornji desni kut za vodstvo Hrvatske. Tri minute kasnije mogla je Hrvatska udvostručiti svoju prednost.

Luka Sučić je sjajno proigrao Sosu, koji sam mogao završiti akciju nakon što je “slomio” svog čuvara u kaznenom prostoru, ali je odlučio proigrati Matanovića koji je, također, odogađao udarac, a kad ga je konačno uputio udrmao je gredu. Već u sljedećem naletu oduzeli smo loptu Poljacima ispred kaznenog prostora, ona je došla do Matanovića koji je tukao s ruba šesnaetsreca i bio zamalo neprecizan. Poljaci su u tim trenucima bili na konopcima, ali su ostali na nogama samo zahvaljujući sreći i nepreciznosti Matanovića. Kanonada po poljskim vratima nastavila udarcima Petkovića i Kovačića koje je Skoprupski obranio.

Kad su preživjeli to razdoblje bez da su primili drugi pogodak Poljaci su se uspjeli konsolidirati, pa i opasno zaprijetiti Livakoviću. U 67. minuti Urbanski je glavom pucao preko vrata iz izgledne pozicije, a tri minute kasnije tresla se greda naših vrata nakon što je Lewandowski pucao s desetak metara, prethodno je vidljivo odgurnuo Šutala, no francuski sudac to nije vidio, a srećom po Hrvatsku posljedice tog previda nisu bile kobne.

Prethodno je naš izbornik Zlatko Dalić ubacio svježe napadačke snage jer su Petkovića i Matanovića zamijenili Kramarić i Budimir. Kraću kreativnu pauzu Hrvatske prekinuo je dobrim udarcem s ruba kaznenog prostora Kramarić koji je završio zamalo preko vrata, a pet minuta kasnije prijetio je i Budimir, no ni on nije pogodio cilj. Čudno je što u završnici utakmice Dalić nije mijenjao Luku Modrića koji je vidljivo bio iscrpljen.

Mogli su Poljaci u prvoj minuti sudačke nadoknade “zalediti” Opus Arenu, ali je srećom po Hrvatsku Swiderski u čistoj situaciji loše zahvatio loptu pa je ona završila u Livakovićevom naručju. Tako je Hrvatska na koncu došla do zaslužene pobjede.

Objava Hrvatska je imala prilika na pretek, ali izvukao nas je neuništivi Luka Modrić pojavila se prvi puta na Novi list.

hrvatska nogometna reprezentacija (629)liga nacija (50)nogomet (2509)Sport (11366)