dnevno - prije 3 mjeseca - link

Hrvatski košarkaški reprezentativci doživjeli su poraz na početku glavne faze kvalifikacija za Eurobasket kojem će dogodine zajednički domaćini biti Cipar, Finska, Poljska i Latvija. Na gostovanju u Brestu, hrvatski igrači su u prvom kolu svoje kvalifikacijske skupine sa 73:61 izgubili od domaće Francuske, a u tom porazu, najistaknutiji učinak u hrvatskom dresu imali su Mario Hezonja s 22 poena te Jaleen Smith, naturalizirani Amerikanac koji igra za Partizan, s 13 poena.

Francuze je s 15 poena vodio Timothe Luwawu-Cabarrot, njihov adut s iskustvom iz NBA lige, danas član francuskog euroligaša ASVEL-a. Domaća reprezentacija bila je prilično ujednačena što se strijelaca tiče, s još trojicom igrača koji su imali dvoznamenkasti broj poena na kraju utakmice.

Francuski igrači došli su do pobjede u susretu u kojem su rezultatski držali stvari pod svojom kontrolom, a prvo veliko odvajanje imali su bijegom do 35:21 dvije minute do kraja druge četvrtine. Hrvatska je nakon toga uhvatila rezultatski priključak, no otvaranje treće četvrtine donijelo je nove probleme za momčad koju s klupe vodi izbornik Josip Sesar.

Francuzi ponovno odmaknuli

Francuska je nakon prve tri minute drugog poluvremena otišla do 13 poena prednosti (43:30), rano u četvrtoj četvrtini bila je i na 15 razlike (59:44), a Hrvatska je u završnoj fazi utakmice tek diskretno zaprijetila smanujući zaostatak na 66:59. No, prave prijetnje za pobjedu domaće reprezentacije nije bilo.

Hrvatski košarkaši su, podsjetimo, poslije novog velikog pada reprezentativne košarke prvo morali igrati pretkvalifikacije za Eurobasket, u skupini u kojoj su još bili Poljska, Švicarska i Austrija, a u sadašnjoj fazi kvalifikacija su, uz Francuze, protivnici u skupini i BiH te Cipar.

U drugoj utakmici prvog kola ove grupe, reprezentativci BiH su u gostima s 99:66 bili jači od Cipra, a nakon uvjerljivog startnog poraza, Ciprani će u ponedjeljak u drugom kolu igrati protiv Hrvatske koja kod kuće traži svoju prvu pobjedu. Domaćin utakmice bit će Rijeka.

Srpski mediji najavili pakao u Zagrebu: ‘Navijači Dinama su već u strahu od Grobara’

Objava Hrvatska izgubila na početku kvalifikacija, s Hezonjom i igračem Partizana ipak bez iznenađenja pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.