Hrvati povlače nesvakidašnji potez: Bankama se loše piše, sprema se nešto nezapamćeno

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Tržište nekretnina u Hrvatskoj je dvije godine nakon što je isti proces započeo u zapadnoj Europi napokon počelo smirivati, iako su cijene stanova i kuća i dalje vrtoglavno niske. Iz banki ipak dolaze prve vijesti o usporavanju potražnje za kreditima.

Usporavanje tržišta se već dulje vrijeme bilježi i u SAD-u, zemlji odakle je 2008. krenuo nekretninski šok koji se ubrzo proširio svijetom i izazvao najveću ekonomsku krizu od tridesetih godina prošlog stoljeća.

Prošlog tjedna je prosječna hipotekarna kamatna stopa za 30-godišnje hipoteke s fiksnom stopom porasla na 6,77%. Tjedan prije iznosila je 6,64%, a prije godinu dana, 30-godišnje hipoteke u prosjeku su bile čak niže od 6,32%.

Guliver

Ne žurite s kupnjom kuće iz snova

Prosječna kamatna stopa za 15-godišnje hipoteke za tjedan od 16. veljače također je porasla na 6,12%. Credible je izvijestio da je malo vjerojatno da će kamate pasti jer je gospodarstvo i dalje snažno.

“Amerikanci ne bi trebali žuriti s kupnjom kuće iz snova ove godine”, savjetuje bivši posrednik u prodaji nekretnina Sam DeBianchi za Fox News.

U Hrvatskoj je također u prošloj godini zabilježen veliki rast kamata na stambene kredite, iako je on bio nešto blaži nego u drugim zemljama EU. Prema podacima HNB-a prosječna kamatna stopa na stambene kredite u prosincu prošle godine je bila 3,6% i rasla je na godišnjoj razini za 0,92 postotna boda.

Ove godine su kamate na stambene kredite ipak nešto više, pa ćete tako za stambeni kredit za kupnju nekretnine u visini od 100 tisuća eura na 30 godina platiti kamatu između 3,966 i 5,018 posto, ovisno o kojoj je banci riječ, pokazuju podaci sa web stranice Moj bankar.

Foto: Ivo Ravlic / CROPIX

Hrvati odustaju od dizanja kredita

Dignete li kredit od 100 tisuća eura na 30 godina u Zagrebačkoj banci na kraju otplatnog roka banci ćete vratiti 169 594,00 eura, što znači da ćete kamate platiti nešto manje od 70 tisuća eura. Anuitet je o tom slučaju 471 euro mjesečno.

Kako se za 100 tisuća eura u većim hrvatskim gradovima može eventualno kupiti garsonijera, a nikako obiteljski stan s minimalno jednom spavaćom sobom, dosta građana je odlučilo pričekati s dizanjem kredita.  Jedna od njih je i Anita koja već dulje vrijeme traži stan za obitelj od četiri člana na području Zagreba.

“U početku smo tražili stan s dvije spavaće sobe, ali sada smo od toga odustali jer smo vidjeli da ćemo s našim primanjima morati ostatak života provesti na kauču, a jedinu spavaću sobu prepustiti djeci”, kaže Anita. Ona i njezin muž su za kupnju stana odvojili 160 tisuća eura, ali trenutačno su odustali od odlaska u banku.

Foto: Vladimir Dugandzic / CROPIX

Viša rata, manje para

“Kamate su prošle godine dosta skočile, a cijene stanova nisu počele padati, pa sada možemo sebi priuštiti i manje nego što smo mogli prije godinu dana. Vidjeti ćemo što će biti s kamatama, ako nastave rasti, a cijene stanova ne počnu padati, bojim se da bismo zauvijek mogli ostati u podstanarima”, zaključuje.

Hrvat išao dignuti kredit u banci i zatražio savjet: ‘Zbog ovoga mi je rata kredita dva puta veća’

Istu odluku je donio i Matej koji posljednjih godinu dana traži stan. Za razliku od Anite, on je pokušavao dignuti kredit na račun jedne plaće.

“Prije godinu dana sam mogao dignuti nekih 135 tisuća eura, sada je to puno manje. Mogao sam kupiti stan od 35 kvadrata, a sada ne mogu ni garsonijeru. Zasad odustajem od dizanja kredita, pa ćemo vidjeti kako će cijene ići”, zaključuje Matej.

 

 

 

 

Objava Hrvati povlače nesvakidašnji potez: Bankama se loše piše, sprema se nešto nezapamćeno pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (475)