Hrvati i ‘pokolj’ kod susjeda: Razbijene glave na sve strane, a jedna stvar sve je zapalila

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Navijački neredi na ovim prostorima nerijetko su bili problem pa i svih država koje su nastale raspadom bivše Jugoslavije, možda ih je najmanje bilo u Sloveniji, ali upravo ta država bila je poprište jednog međunarodnog okršaja koje je završilo i razbijenim glavama. U našem feljtonu o navijačkim incidentima prisjećamo se poznatog incidenta, a kako smo se ovih dana prisjećali i navijačkih nereda u Grčkoj oko BBB…

Dakle, riječ je o finalnom srazu vaterpolskog Eura u Kranju, još 2003. godine. Utakmica je jedva dovršena zbog velikih nereda navijača. Utakmica je bila napeta do kraja, jer je završila tek nakon produžetaka. Rezultatom 9:8 (2:3, 1:0, 3:4, 2:1; 1:0) izborili su ga vaterpolisti Srbije i Crne Gore.

I zaista, nakon tog vaterpolskog dvoboja u Kranju 2003. godine reprezentativci s obje strane i ljubitelji vaterpola ostali su šokirani. Znano je, na vaterpolskim utakmicama nema nereda, publika je uvijek gotovo pa akademska. K tome, među vaterpolistima vlada veliko poštovanje. I ta finalna utakmica Eura u plivalištu je bila divna. S puno obostranog poštovanja.

Screenshot/ youtube

Slovenci bili zatečeni

Slovenske organizatore očito je iznenadio masovan dolazak hrvatskih navijača. Organizatori su očekivali da će tog dana na utakmicu doći nekoliko stotina hrvatskih navijača. Prema nekim podacima, u Kranj ih je došlo oko pet tisuća, što je iznenadilo organizatore, ali i policiju koja je ispočetka bila malobrojna.

Većina ih je došla s namjerom da podrže svoje sportaše, no među njima je bilo i nekoliko onih koji su na utakmicu došli baš da bi izazvali nerede. Među okupljenima bili su i članovi hrvatskih nogometnih navijačkih skupina. Snimka je kasnije pokazala da su se na kraju i hrvatski navijači međusobno posvađali.

Nekoliko sati prije utakmice u Kranju dogodili su se manji incidenti i bilo je očito da se toga dana ništa dobro nije slutilo. Stoga su organizatori odlučili ne pustiti sve navijače na tribine, iako su imali ulaznice. Ovaj potez je samo dodao ulje na ionako vruću situaciju. Oni najustrajniji navijači popeli su se na cijeli krov zgrade i probili se do tribina.

Premalo policije

Policija i zaštitari, a bilo ih je premalo, nekako su uspjeli kontrolirati situaciju tijekom utakmice. Nakon dramatične završnice i poraza od srpske reprezentacije, pojedini hrvatski navijači “izgubili su sve ventile”. Stvar je izmakla kontroli jer je došlo do opće tučnjave na tribinama. Nekoliko navijača je ozlijeđeno, među kojima i novinari, jedan od navijača je čak baćen s tribina te je morao biti prebačen u bolnicu.

Organizatori su, inače, malobrojne navijače Srbije postavili na suprotnu, novinarsku tribinu. Otkuda su i navijali. Proboj hrvatskih navijača prema njima u jednom trenutku je i uspio, pa su se ljudi iz lože, novinari i vaterpolski dužnosnici našli u središtu obračuna. Među ozlijeđenima je bio i tadašnji komentator HRT Jure Ozmec, koji je u jednom trenutku prekinuo prijenos događaja. Zbog nereda nakon završetka utakmice nije bilo dodjele nagrada na mjestu događaja. Medalje su vaterpolistima podijeljene samo u hotelu u kojem su boravili.

Srpski vaterpolisti kao i srpski mediji isticali su da su hrvatski vaterpolisti u vrijeme nereda bili korektni i solidarni sa svojim protivnicima. Dokaz tome bio je potez Aleksandra Šoštara, tadašnjeg predsjednika Vaterpolskog saveza Srbije i Crne Gore.

Zdravko je svoju bivšu ‘tajnicu’ počastio velikom plaćom, sad svima zadaje glavobolje

Politika osudila navijače

U pismu se obratio tadašnjem predsjedniku Europske plivačke federacije (LEN) u kojem najoštrije osuđuje ponašanje hrvatskih navijača, ali da hrvatski vaterpolisti ne bi trebali snositi posljedice. Napisao je: “Smatramo da sportaši ne bi trebali snositi posljedice vandalskog ponašanja svojih navijača, što predstavnici hrvatske reprezentacije nisu mogli spriječiti”.

I hrvatski mediji oštro su reagirali na sva događanja i izgrdili svoje navijače, ističući da su se obje momčadi ponijele dostojanstveno, sportski i da zaslužuju sve pohvale. Tadašnje ponašanje hrvatskih navijača osudili su i tadašnji hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i premijer Ivica Račan koji su hrvatskim vaterpolistima čestitali osvojenu srebrnu medalju.

Dan kasnije iz slovenske policije opisivali su nemile događaje. Izvještaj liči kao da je stigao s poprišta bojnog polja:
„Oko 250 policajaca iz pet policijskih uprava, kao i pripadnici specijalnih policijskih jedinica uz podršku helikoptera, profesionalno su obavili posao tijekom i poslije finalne vaterpolske utakmice između Srbije i Crne Gore i Hrvatske. Najviše problema bilo je s tisuću navijača koji su ostali pred ulazom na tribine bazena, iako su imali ulaznice za finalnu utakmicu”, govorili su u policiji u Ljubljani.

Prema navodima policije, na tom dijelu objekta došlo je do izgreda u kojima su navijači bacali razne predmete, galamili i izazivali policiju, međusobno se tukli, preskakali ogradu i lomili stolice. “Nakon upada velikog broja gledatelja na tribine, policija je razdvojila grupe i uspostavila javni red i mir”, rekao je načelnik informativne slovenske policijske službe Gojko Mulec.

Inače, tijekom intervencije lakše je ozlijeđeno nekoliko policajaca od kojih su dvojica morala u bolnicu. Slovenska policija rekla je da je 14 izgrednika je provelo noć u zatvoru, a sudac prekršaje je “razmatrao deset optužnica”.

“S obzirom na to da se radi o težim kršenjima reda i mira, u većini slučajeva su optuženima izrečene zatvorske kazne od pet do sedam dana”, bile su riječi sutkinje za prekršaje u Kranju, Lidija Bajše. Srećom, ovako nešto se više nikad nije ponovilo.

Objava Hrvati i ‘pokolj’ kod susjeda: Razbijene glave na sve strane, a jedna stvar sve je zapalila pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Ostali sportovi (303)Sport (7667)vaterpolo (16)