Hrvata proglasili krivcem za debakl Jugoslavije, a Beograd sve kontrolirao

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Odbrojavamo polako i do još jednog velikog natjecanja na kojem će sudjelovati Hrvatska, a mi se podsjećamo polako i nekih zgoda u kojem su sudjelovali Hrvati, pa i u dresovima bivših država. Sudjelovanje reprezentacije bivše države, Jugoslavije, na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj 1982. godine i danas je predmet mnogih kontroverzi i nejasnoća. A uz debakl kojeg je doživjela Jugoslavija najveću traumu doživio je jedan od stupova reprezentacije, Dinamov kapetan Velimir Zajec.

Karijeru je započeo u Dinamu 1974. godine u dobi od 18 godina. U svojih prvih deset godina igranja, klubu je donio dva Kupa Jugoslavije kao i 24 godine dugo očekivani naslov prvaka, 1982. godine. Zajec je važio za izuzetnog džentlmena i igrača koji nikada nije imao provokativne ili nasilne ispade. U Dinamu je proveo deset godina, nakon čega je karijeru nastavio u Panathinaikosu.

Valja uputiti, Jugoslavija je kvalifikacije završila na prvom mjestu u petoj skupini 5 ispred Italije koja je kasnije postala svjetski prvak i Danske! Izbornik Miljan Miljanić i njegova momčad skupili su 13 bodova iz osam utakmica, bod više od Italije, dok je Danska osvojila osam bodova.

Izostao rezultat

Na Svjetskom prvenstvu, koje je obilježio Talijan Paolo Rossi, najbolji strijelac turnira, Jugoslavija je igrala u petoj skupini pet. Već u prvoj utakmici protiv Sjeverne Irske u Zaragozi pred 25.000 gledatelja samo 0-0 u nevjerojatno dosadnoj utakmici.

Da, u prvoj utakmici protiv Otočana očekivala se laka pobjeda Jugoslavije. Sjevernu Irsku vodio je Billy Bingham, a u njoj igrao mladi Martin O’Neill, čuveni bivši trener Celtica i ostalih britanskih klubova. Zvijezda te momčadi bio je Norman Whiteside, 16-godišnji član Manchester Uniteda i vratar Patt Jennings, legenda Arsenala. No, bila je to ispodprosječna momčad koja se, kako su novine pisale, “besramno opijala po hotelskim i bazenskim prostorima u Zaragozi”. No, ‘pijanci’ su igrali junački i Jugoslaviji nisu dozvolili niti jedan pogodak, a u napad su i rijetko odlazili. Tih 0:0 je Jugoslaviju praktički i pokopalo u namjeri daljnjeg plasmana, makar je šansi bilo i dalje.

Tri dana kasnije na stadionu Luis Casanova u Valenciji domaćin Španjolska ugostila je Jugoslaviju pred 48.000 samo domaćih navijača. . Miljanić je na teren izveo postavu Dragan Pantelić, Nikola Jovanović, (Vahid Halilhodžić), Nenad Stojković, Ivan Gudelj, Velimir Zajec, Zlatko Krmpotić, Vladimir Petrović, Edhem Šljivo, Ivica Šurjak, Safet Sušić, Zlatko Vujović (Miloš Šestić).

Foto: Goran Mehkek / CROPIX

Gudelj zabio za vodstvo

Golom Ivana Gudelja Jugoslavija je povela u 10. minuti. No, lepršavost jugoslavenske momčadi presjekao je sudac, Sorensen iz Danske. Prekršaj Velimira Zajeca nad Alonsom, očito napravljen barem metar izvan šesnaesterca, okarakteriziran je kao jedanaesterac. Bila je to zaista smiješna i nepravedna odluka. Ali, to nije bilo sve.

Da nije riječ o slučajnoj pogrešci potvrdio je minutu kasnije Danac. Juanito je pucao pokraj gola. No, Sorensen je tražio ponavljanje jedanaesterca pod izlikom da je Pantelić krenuo s gol-linije prije izvođenja šuta iako nije ni dotaknuo loptu. U drugom pokušaju precizan je bio Lopez Ufarte.

Lopez Ufarte je, pogledajte na snimci, zamolio Juanita da izvede drugi pokušaj jedanaesterca. Da, isti onaj Juanito kojeg je u Beogradu u odlučujućoj kvalifikacijskoj utakmici za odlazak na SP 1978. godine pogodila boca u glavu nakon što je izlazio s terena prigodom izmjene igrače. U tom novom pokušaju Juanito je uspio pogoditi. Bilo je to izjednačenje, a Jugoslavija je u nastavku pala još jednom i u prvenstvo se ušlo katastrofalno – s porazom protiv favoriziranog domaćina, te tek jednim bodom protiv Sjeverne Irske.

Teška bitka

U teškoj, rovovskoj borbi Enrique Saura odlučio je golom sredinom drugog poluvremena. Treće kolo u skupini pobrinulo se da sudjelovanje Jugoslavije nosi određenu dozu teorije zavjere. Jugoslavija je 24. lipnja pobijedila Honduras samo s 1-0 i tako ostavila šansu za prolaz dalje. No, utakmica između Španjolske i Sjeverne Irske odigrana je dan kasnije i na šok cijelog nogometnog svijeta planete Sjeverna Irska je slavila rezultatom 1:0, što je obje ove reprezentacije u drugu fazu.

Mora se znati, s pobjedom 2:0 u posljednjoj utakmici protiv Hondurasa Jugoslavija bi se sigurno plasirala dalje, no u toj utakmici Miljanićevi nogometaši bili su nikad slabiji, gol je postignut tek u zadnjoj minuti iz jedanaesterca, nakon što je ušao Šestić koji je predriblao sve igrače i bio oboren pred vratima čudesnog vratara Arzua. Vladimir Petrović je postigao gol, nedovoljan za drugi krug. U drugoj utakmici Sjeverna Irska je izborila daljnji plasman, golom Armstronga. Da ti su ‘pijanci’ pobijedili domaćina Španjolsku koju je i minimalan poraz vodio dalje.

Čak i danas kad Velimira Zajeca upitate o Svjetskom prvenstvu 1982. godine lice poznatog nogometaša i trenera se smrkne, obrazi se zacrvene i glas zadrhti.

Pripreme trajale dva mjeseca

Jugoslavija je, zamislite to danas, nakon dvomjesečnih priprema eliminirana već u skupini, a sastav Miljana Miljanića, prepun izvrsnih nogometaša opet je bio osakaćen nepozivanjem, recimo, Marka Mlinarića iz Dinama, najboljeg igrača sezone te godine u jugo-ligi, jer nikoga i nije bilo briga što je Dinamo bio prvak. Pozvan je recimo bio Deverić, ali sa statusom pričuve pričuva, zapravo on je u toj reprezentaciji bio član one skupine pod naslovom – TNT. Ne, nema to veze s nitroglicerinom, to je u igrača skraćenica od sljedećeg: trenira – ne igra – trenira!

Velimir Zajec je pak, izborio mjesto u reprezentaciji, za koju je nastupio trideset i šest puta, puno puta i kao kapetan. Ovaj podatak ima veću težinu zbog toga što su igrači iz hrvatskih klubova, posebice ako su bili Hrvati, vrlo teško dolazili do reprezentativnog dresa, dok s druge strane, i prosječni igrači sa istoka dobivali su mjesta u reprezentaciji.

Jugoslavija je na tom prvenstvu igrala jako slabo, a bilo je i u svlačionici svega i svačega, posebno je bila opasna afera s kopačkama, jer svaki igrač mogao je nositi kopačke koje je želio, a savez je nametao svoju volju.

Pripreme su bile preduge i preteške, a studiozne pripreme Miljana Miljanića u svojim analizama su imale i podatke koji broj kopačke nosi svaki od 22 igrača jugoslavenskih suparnika. Bit će da se svima zavrtjelo u glavi od svih tih podataka, uostalom tako su i njegovi nogometaši igrali. Kao da im se vrtjelo u glavi. A Velimiru Zajecu je bilo najgore, on je stradao niti kriv niti dužan.

Objava Hrvata proglasili krivcem za debakl Jugoslavije, a Beograd sve kontrolirao pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

jugoslavija (27)nogomet (1665)Sport (7581)Velimir Zajec (44)